poniedziałek, 25 listopada 2024 12:36
Reklama

Jak sfinansować auto firmowe?

Auto firmowe niekiedy jest niezbędne, aby móc wykonywać zawodowe obowiązki. W zależności od branży, może służyć do przewozu osób lub transportu towarów. Kiedy zachodzi potrzeba pozyskania dodatkowego pojazdu, nie zawsze trzeba decydować się na jego zakup - sprawdź, w jaki sposób można jeszcze sfinansować auto firmowe! Możliwości finansowania auta firmowego Najprostszą, jednak i najbardziej kosztowną formą finansowania samochodu jest jego zakup za gotówkę. W zależności od potrzebnego firmie modelu pojazdu, jego koszt może być mocno obciążający i negatywnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstwa zwłaszcza wtedy, gdy istnieje ono na rynku dopiero od niedawna.

Korzystniejszą alternatywą może okazać się w tym przypadku inna forma finansowania np. leasing samochodu bądź wynajem długoterminowy. Każda z tych opcji wiąże się z płaceniem miesięcznych rat, co pozwala uniknąć jednorazowego wydatku w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najczęściej wybieranymi opcjami są leasing finansowy lub operacyjny, a także kredyt na zakup pojazdu. Zarówno jedna i druga forma finansowania posiada swoje zalety, jak i wady, z tego też względu warto zrobić małe porównanie, które być może ułatwi decyzję, która z wymienionych opcji jest najkorzystniejsza.

Zalety i wady kredytu na auto firmowe

  • Dowolność wyboru modelu auta oraz stanu (nowy lub używany)
  • Możliwość odliczenia połowy bądź pełnej wartości podatku VAT po otrzymaniu faktury
  • Możliwość sprzedaży auta, mimo trwającego okresu kredytowania
  • Opcja wcześniejszej spłaty bądź jej okresowego zawieszenia
  • Doliczanie odpisów amortyzacyjnych w koszty przychodów
  • Duża ilość formalności, dłuższy czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu
  • Niekiedy brak zdolności uzyskania kredytu przez przedsiębiorców prowadzących działalność przez krótki okres czasu bądź posiadających niekorzystną historię kredytową
  • Ograniczenie wartości pojazdu zaliczanego do kosztów uzyskania przychodów

Zalety i wady leasingowania auta firmowego

  • Szybkie procedury, brak konieczności dostarczania dużej ilości dokumentów oraz posiadania zabezpieczenia finansowego
  • Łatwość uzyskania leasingu dla osób posiadających inne zobowiązania finansowe
  • Stałe opłaty w leasingu operacyjnym, mogące w całości stanowić koszt podatkowy
  • Możliwość odliczania wartości VAT od każdej faktury w przypadku leasingu operacyjnego
  • Opcja wliczenia odpisów amortyzacyjnych w koszty w przypadku leasingu finansowego
  • Brak możliwości sprzedaży pojazdu w okresie trwania umowy leasingowej
  • Wyższe koszty finansowania w opcji leasingu operacyjnego
  • Ograniczenia dotyczące odpisów amortyzacyjnych w opcji leasingu finansowego

Jak sfinansować auto firmowe – kredyt czy leasing?

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje korzyści, dlatego decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie, na podstawie kondycji oraz możliwości finansowych danej firmy. Wiele zależy również od modelu samochodu oraz tego, w jakim celu będzie funkcjonować w przedsiębiorstwie.

Chcąc jednak podsumować powyższe porównanie, uzyskanie kredytu może być bardziej problematyczne niż otrzymanie auta w leasingu, zwłaszcza w przypadku, gdy firma ma już inne zobowiązania finansowe. Koszt miesięcznych rat również może okazać się korzystniejszy w przypadku leasingu, chociaż wiele w tej kwestii zależy jednak od rodzaju potrzebnego pojazdu.

Niezależnie od podjętej decyzji odnośnie formy finansowania, warto jednak w tym celu skorzystać z usług rzetelnych instytucji finansowych bądź firm leasingowych, które są w stanie zaoferować swoim klientom jak najbardziej korzystne warunki. Decydując się na opcję leasingu, najlepiej wybrać firmę posiadającą doświadczenie na rynku i dobre opinie wśród innych klientów, taką jak https://vleasing.pl, dzięki czemu zyskuje się pewność co do pochodzenia pojazdów oraz ich prawidłowego stanu technicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama