Zalety stosowania pompy obiegowej to między innymi:
- Usprawnienie działania całego systemu grzewczego, szczególnie w instalacjach ze zmiennym natężeniem przepływu.
- Efektywniejsze działanie niskotemperaturowych źródeł ciepła (np. ogrzewania podłogowego) przy zbyt niskiej naturalnej sile wyporu wody
- Możliwość wyboru rur o mniejszym przekroju
- Większa elastyczność co do umiejscowienia kotła (bez wsparcia pompy obiegowej usytuowanie go powyżej grzejników, np. na piętrze domu, byłoby wysoce dyskusyjne).
Pompy obiegowe, szczególnie te o stabilnej renomie, np. Grundfos, to sposób na szybkie rozprowadzenia ciepła i utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, które są ogrzewane.
Niska czy wysoka moc?
Jaką moc pompy obiegowej wybrać - to pytanie pojawia się najczęściej. I słusznie, bowiem moc urządzenia nie pozostaje bez realnego wpływu na jakość ogrzewania. Jeśli wybierzemy urządzenie o zbyt niskiej mocy w stosunku do potrzeb ogrzewanego budynku, to ryzykujemy tym, że w niektórych pomieszczeniach, szczególnie tych najbardziej oddalonych od źródła ciepła, ogrzewanie będzie niewystarczające - mówiąc wprost pomieszczenia pozostaną niedogrzane. Będzie to spowodowane nieodpowiednim przepływem wody na tych odcinkach instalacji, gdzie występują największe opory. Czy jednak jest sens instalować nad wyraz dużą moc pompy obiegowej, aby ochronić pomieszczenia przed niedogrzewaniem? Nie warto tego robić. Zbyt duża moc pompy oznacza nierzadko dużo wyższy , niepotrzebny pobór energii, co za tym idzie wyższe rachunki za prąd, a niekiedy również wpływa na akustykę instalacji - przepływ jest znacznie głośniejszy. Pompa traci też na swojej żywotności. Wprawdzie jest szansa na podreperowanie urządzenia czy jego wymiany dzięki pomocy takich specjalistów jak serwis pomp Grundfos w Poznaniu, niemniej warto już od samego początku zadbać o najbardziej właściwe parametry pompy. Dobierając pompę obiegową warto brać pod uwagę wartość natężenia wody, która jest przepompowywana i tzw. wysokość podnoszenia. Parametr ten oznacza sumę wszystkich oporów wynikających z rurociągów, grzejników oraz zaworów regulacyjnych jaką pokonać musi woda w instalacji. Standardowa wydajność małych pomp obiegowych w wielu domach nie przekracza zwykle 15³/h, a wysokość podnoszenia 10 m.
Pompa obiegowa z odpowietrzeniem czy bez?
Wybierając konkretny model pompy obiegowej warto zwrócić uwagę na to, czy wyposażona jest system automatycznego odpowietrzania. Taki system w większym stopniu chroni instalację przed zapowietrzeniem. Instalacja może zapowietrzyć się, jeśli będzie w niej nadmiar powietrza, co wpływa na ograniczenie przepływu tłoczonej wody. Zaczynają wówczas gromadzić się w niej małe pęcherzyki. Skutkiem zapowietrzenia są charakterystyczne: kaloryfery do połowy zimne (lub całkowicie niegrzejące) odgłosy bulgotania z instalacji itp. Automatyczny system odpowietrzania jest pod względem utrzymania wydajności ogrzewania bardzo wygodny i czuwa nad jego wysoką efektywnością.
Budowa pompy obiegowej - na co zwrócić uwagę?
Materiały, z jakich zbudowana jest pompa obiegowa nie pozostają bez znaczenia dla jej niezawodności i trwałości. Korpusy wykonywane są często z żeliwa, mosiądzu, brązu. Materiałami, z jakiego zbudowane są wirniki mogą być tworzywami sztucznymi zbrojonymi włóknem szklanym, stalą nierdzewną, brązem, a nawet stalą. Wały pompy obiegowej to zwykle wysokiej jakości stal nierdzewna lub kwasoodporna ceramika. Na stronie poznańskiego serwisu pomp Grundfos https://www.granimex.com.pl/serwis/ znaleźć można całe systemy pomp z materiałów odpornych na działanie czynników korozyjnych. Liczy się też sam kształt urządzeń - unikanie kantów i szczelin, które nie są niezbędne, zwiększają ochronę antykorozyjną.
Decydując się model pompy obiegowej zawsze warto skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie pod kątem wymagań danego budynku. Takie parametry jak kubatura budynku,m zapotrzebowanie na ciepło i charakterystyka konkretnej instalacji grzewczej w budynku może mieć niemałe znaczenie.
Napisz komentarz
Komentarze