poniedziałek, 25 listopada 2024 12:38
Reklama

Powody, dla których warto iść do psychoterapeuty

Psychoterapia jest sposobem na to, by odzyskać pewność siebie, zdiagnozować zaburzenia emocjonalne i psychiczne i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Jednocześnie jest to metoda, dzięki której można znacząco obniżyć ryzyko nawrotu rozwoju chorób na podłożu psychogennym. Okazuje się więc, że jest naprawdę wiele powodów, dla których warto zdecydować się na terapię. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, czym zajmuje się psychoterapeuta, kiedy warto do niego iść, a także jakie zalety ma to rozwiązanie. Czym zajmuje się psychoterapeuta? W Polsce niestety nie istnieje ustawa o psychoterapii i o zawodzie psychoterapeuty, stąd też wiele nieporozumień. Chcąc wybrać specjalistę, należy zatem przeprowadzić dokładny research i sprawdzić, czy dana osoba posiada niezbędne certyfikaty. Wyróżnia się psychoterapeutów, psychiatrów oraz psychologów. To zawody, które często są ze sobą mylone. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Psychologiem może zostać osoba mająca magistra z psychologii. To specjalista zajmujący się diagnozą psychologiczną u osób w różnym wieku. Jest wsparciem na drodze do rozwiązania problemów emocjonalnych. Psychoterapeuci Warszawa to osoby mające wykształcenie wyższe oraz spełniające niezbędne wytyczne do wykonywania tego zawodu. By zostać psychoterapeutą, należy wybrać nurt, który będzie się zagłębiać w toku kształcenia w szkole spełniającej standardy Polskiej Rady Psychoterapii lub European Association for Psychotherapy. Szkolenie trwa 4 lata. Psychiatra z kolei diagnozuje oraz dobiera leczenie farmakologiczne u osób ze schorzeniami i zaburzeniami psychicznymi.

Kiedy warto zacząć psychoterapię?

Do psychoterapeuty można udać się w wielu przypadkach. Psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które odczuwają dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i źle się czują same ze sobą. Jeśli pojawiają się zaburzenia lękowe, to również warto udać się na konsultację ze specjalistą. Podobnie jest w przypadku objawów nerwicy, depresji, braku chęci do życia i motywacji do wykonywania nawet podstawowych czynności. Na psychoterapię często decydują się osoby mające problem z uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania oraz fobiami. Problemy w relacjach z rodziną, trudności w budowaniu trwałego związku to oznaki, że terapia może być niezbędna, by możliwe było zbudowanie normalnego życia. Obniżona pewność siebie i niskie poczucie własnej wartości również nie powinny być ignorowane, ponieważ na terapii można z tym walczyć i zupełnie odmienić spojrzenie na siebie. Psychoterapeuta może rozwiązać też trudności związane z utratą kontaktu z rzeczywistością, problemu w pracy, w rodzinie, z partnerem, a także z wydłużającym się czasem żałoby po utracie bliskiej osoby.

Czemu warto zdecydować się na terapię?

Istnieje wiele zalet psychoterapii. Po pierwsze jest to emocjonalna ulga, której nie da się osiągnąć w inny sposób. Tylko rozmowa ze specjalistą jest w stanie przynieść ulgę emocjonalną na takim poziomie. Po drugie jest to znalezienie źródła problemu. Psychoterapeuta jest w stanie dowiedzieć się, skąd pojawiają się zaburzenia lękowe, emocjonalne lub trudności w budowaniu relacji z innymi, a następnie w toku terapii uczy pacjenta, jak sobie z nimi radzić. Mało tego, pomoże on również w wykształceniu prawidłowych schematów zachowań, w pozbyciu się lęku i błędnych przekonań. Po trzecie jest to inwestowanie w samego siebie. Dzięki terapii można odzyskać równowagę emocjonalną, co pozwala znacząco podnieść komfort życia.

Obecnie sporo osób potrzebujących pomocy psychoterapeuty jest tego świadomych. Często pojawia się potrzeba konsultacji ze specjalistą, której nie należy ignorować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama