sobota, 28 września 2024 13:12
Reklama

Czy każdy detektyw to policjant?

Każdy słyszał kiedyś, że istnieje taki zawód jak prywatny detektyw. Jednocześnie jesteśmy świadomi też, że w służbach mundurowych, takich jak policja istnieje taka funkcja. Części osób może się wydawać, że obie funkcje są ze sobą tożsame. Jak jest naprawdę? Jakie są różnice między funkcjonariuszem policji, a osobą prywatnie wykonującą ten zawód? Jakie mają one uprawnienia i w jakich okolicznościach wypełniają swoje zadania? Kariera w policji Większość osób w Polsce, które mogą mienić się tytułem detektywa, to osoby prywatne. Detektywi występujący w policji, to tytuł służbowy, który nadawany jest niewielkiej liczbie funkcjonariuszy zajmujących się konkretnymi sprawami. Inaczej nazywani są oni oficerami śledczymi. Pierwszym krokiem, jest samo dostanie się w szeregi policji. Drogi do zostania policyjnym detektywem są dwie. Szybszą jest odpowiednia edukacja. Wybrać możemy czteroletnie studia, po których ukończeniu zostaniemy takim oficerem. Detektywa można się też po prostu dosłużyć, zaczynając karierę, jako zwykły posterunkowy. Jest to jednak długa i wyboista droga. Niewielu funkcjonariuszy przebywa ją pomyślnie.

Podjęcie się pracy w policji, to nie przelewki - są to w końcu służby mundurowe. Warto zastanowić się dobrze, czy to zajęcie dla nas. W szczególnych przypadkach, konieczne może być nawet ryzykowania zdrowiem i życiem. Praca w policji, to też ograniczona ilość czasu dla rodziny i przyjaciół. Nawet w przypadku normalnych godzin pracy, trudno po zakończeniu zmiany po prostu wrócić do życia rodzinnego, po często traumatycznych przeżyciach i widokach. Kandydat do takiej pracy, musi charakteryzować się nieprzeciętną odpornością i siłą - i nie chodzi tu o siłę fizyczną. Za bardzo wymagającą służbę, oficer taki otrzymuje też niewspółmierne do wykonywanych obowiązków wynagrodzenie. Jest to jednak zajęcie, w którym pieniądze nie znajdują się na pierwszym miejscu.

Podobna nazwa, odmienne uprawnienia

Prywatni detektywi, chociaż również prowadzą swoje sprawy, to specyfika ich pracy jest zupełnie inna. Posiadają oni też dużo mniejsze uprawnienia. Trudno się temu dziwić - detektywem takim można zostać tylko po odbyciu odpowiedniego, niezbyt drogiego kursu. Sprawy jakie przychodzi rozwiązywać w tym zawodzie, to z pewnością nie zabójstwa, ale zdrady i sprawy związane ze szpiegostwem przemysłowym i jego zapobieganiem. Kurs na prywatnego detektywa - w wersji podstawowej to ok. 50 godzin teorii. Na rynku dostępne są również bardziej specjalistyczne kursy, stawiające na sprawy praktyczne. Sam kurs, to jednak nieco za mało na otworzenie własnej działalności - warto najpierw postarać się o praktykę w istniejącej agencji.

Obie profesje, które należy będąc uczciwym nazwać odmiennymi, są w stanie zapewnić satysfakcjonującą pracę i emocje podczas jej wykonywania. Kariera w policji, to jednak bardzo poważna decyzja, którą okupić trzeba masą poświęceń. Spróbowanie swoich sił w prywatnym sektorze, to dużo niższy próg wejścia i brak żalu w przypadku odkrycia, że to jednak nie to. Jest to po prostu praca, a nie służba, jak w przypadku służb mundurowych.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama