poniedziałek, 25 listopada 2024 12:52
Reklama

Dobry stan komina - bezpieczeństwo i brak nagłych kosztów

Źle funkcjonujący komin, może stanowić niebezpieczeństwo dla nas i całej naszej rodziny. Zakłócenia w odpowiednim odprowadzaniu spalin, mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do tragedii. Jest o to niestety szczególnie łatwo, w przypadku odprowadzania przewodem kominowym produktów spalania gazu. Każdego roku w Polsce dochodzi do około dwóch tysięcy zatruć tlenkiem węgla. Sto przypadków kończy się niestety śmiercią poszkodowanego. Regularne czyszczenie Kluczowym elementem dbania o komin jest jego regularne czyszczenie. Absolutnym minimum, jest wykonanie czyszczenia przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Jeśli jednak nasz komin ma tendencję do szybszego obrastania w sadzę, należy odpowiednio zwiększyć częstotliwość czyszczenia i przeglądów. Można je wykonywać samemu, ale jeśli mamy wątpliwości co do naszych kompetencji, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kominiarza. Często - szczególnie w okresie grzewczym, to oni sami chodzą po domach i oferują swoje usługi.

Sadza może nie tylko zakłócać odprowadzanie spalin, ale też zapalić się i wybuchnąć. Po takim wypadku, nierzadko konieczny jest remont komina, który może wiązać się ze sporymi wydatkami.

Samodzielne czyszczenie komina

Jeśli zdecydujemy się wykonać czyszczenie komina samodzielnie, konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia. W przypadku czyszczenia od góry, konieczna będzie odpowiednia szczotka, oraz lina lub drut z obciążnikiem. Lina lub drut muszą być bardzo dobrej jakości - usunięcie urwanej szczotki z przewodu może być bardzo trudne. Wycieczkę na dach planujmy tylko wtedy, gdy nasz komin nie ma możliwości czyszczenia go od dołu. Pamiętajmy wtedy o odpowiednim zabezpieczeniu!

Bezpieczniejszym do wykonania i bardziej rozsądnym, jest czyszczenie komina od dołu i to tą opcję powinniśmy wybrać, gdy tylko mamy taką możliwość. Konieczna będzie wtedy odpowiednia szczotka, przymocowana do półsztywnej sztycy z tworzywa sztucznego. Sztyce takie można nabyć w markecie budowlanym.

Odpowiednia technika palenia

Im więcej dymu powstaje w naszym piecu, tym szybciej nasz komin zarasta sadzą. Jeśli opalamy w piecu drewnem, to uniknąć nadmiernego powstawania sadzy, można poprzez używanie suchego drewna odpowiednich gatunków. Najlepszy będzie tutaj suchy buk lub jesion.  Absolutnie niedopuszczalne jest palenie w piecu jakichkolwiek tworzyw sztucznych i śmieci. Oprócz fatalnego wpływu na nasz komin, zatruwamy powietrze, którym przecież oddychamy - tracimy więc na tym podwójnie.

Piece gazowe i olejowe

W przypadku, gdy naszym paliwem grzewczym jest gaz lub olej opałowy, nie mamy wpływu na jego jakość. Warto wtedy zwrócić uwagę na montaż odpowiedniego przewodu kominowego. Stalowe i ceramiczne kominy, to coś czym powinniśmy się zainteresować. Dużo łatwiej je czyścić i utrzymać w dobrej kondycji. Inwestycją w odpowiedni wkład do komina, oszczędzimy sobie ewentualnych wydatków związanych z remontem po zapaleniu się sadzy. Pozwoli to też spać spokojniej, bez obaw o zdrowie nasze i bliskich.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama