poniedziałek, 25 listopada 2024 15:50
Reklama

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce?

W Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej spraw o rozwód. Jeszcze około 25 lat temu nie było mowy o rozwodzie po kilku latach, nie wspominając już o rozwodzie po kilku miesiącach, co również obserwuje się wśród dzisiejszego społeczeństwa. Czasy się zmieniają, tak samo, jak zmieniają się ludzie. Najczęstszymi przyczynami, które prowadzą do wspomnianych rozwodów, są głównie problemy z nadużywaniem alkoholu, brak pożycia małżeńskiego, czy też po prostu różnice światopoglądowe. Mimo to obserwuje się znacznie więcej powodów do tego, aby się rozstać. Maja one podłoże zarówno psychologiczne, jak i społeczne. Dajmy na ten przykład Płock, który plasuje się na dość niskiej pozycji w rankingu polskich miast z największą liczbą rozwodów na tysiąc mieszkańców. Niemniej jednak rozwody Płock zdarzają się tak samo często, jak rozwody w innych miastach w Polsce. Jakie są więc inne powody tego, że tak dużo osób decyduje się na formalny rozwód?

Aspekt psychologiczny

Dzisiejsze społeczeństwo charakteryzuje się dużym współczynnikiem konsumpcjonizmu. Małżeństwa zawierane są zazwyczaj po to, aby przynosiły zysk. Młode dziewczęta od małego marzą o tym, aby znaleźć swojego bogatego księcia z bajki, który będzie obsypywać je prezentami. Niestety rzeczywistość wcale nie ma smaku landrynek i czasem jest gorzkie niczym seler, czy rukola. Właśnie takie niespełnione marzenia, mogą być jedną z głównych przyczyn rozwodów.

Innymi przyczynami, które prowadzą do rozwodów i mają podłoże psychologiczne, są między innymi:

  • kryzys małżeński, np. unikanie kontaktów intymnych,
  • zdrada, która wciąż plasuje się na wysokiej pozycji, jeżeli chodzi o powody rozstania małżonków,
  • przemoc,
  • bezpłodność lub długotrwałe problemy z zajściem w ciążę,
  • zaburzenia emocjonalne na tle lękowym, depresja, anoreksja, bulimia i inne,
  • choroby psychiczne,
  • choroby somatyczne,
  • konflikt z członkami rodziny partnera, np. z teściami.

Aspekt społeczny

Poza powodami, które obejmują naszą ludzką psychikę, innymi – równie istotnymi – powodami, które prowadzą do rozwodów, są te związane ze społeczeństwem. Młode osoby, które zdecydują się na rozwód, mogą robić to tylko dlatego, że do takich „akcji” dochodziło już wiele razy w ich rodzinie. Mogą wtedy stwierdzić, że to coś całkowicie normalnego, przez co należy przejść.

Do innych społecznych przyczyn rozwodów, można również zaliczyć:

  • problemy finansowe lub inne problemy związane z sytuacją ekonomiczną,
  • utratę pracy,
  • różnice w wykształceniu, kiedy jeden z małżonków osiąga coraz lepsze wyniki w pracy, a drugi nie,
  • różnice kulturowe,
  • wyjazdy i emigracje.

Wymienione powyżej powody rozwodów, w tym również rozwodów w Płocku, mogą łączyć się i oddziaływać na siebie. Zanim jednak dojdzie do takiego definitywnego rozwodu, najczęściej dochodzi do separacji, która pełni rolę takiego „okresu przejściowego”. Niektóre małżeństwa bowiem dają sobie drugą szansę i ratują swój związek. Niestety zdarza się to dość rzadko i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i postanowieniami. No, wiadomo także, że jeżeli ktoś chce się rozstać, to i tak to zrobi, ale żeby do tego doszło, koniecznie trzeba udać się po pomoc adwokacką. Bez niej są bardzo małe szanse na powodzenie i wygranie rozprawy rozwodowej.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama