poniedziałek, 25 listopada 2024 15:34
Reklama

Co należy wiedzieć o windykacji roszczeń odszkodowawczych?

W pracy wielu przedsiębiorstw zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaległości w spłacaniu faktur przez kontrahentów. Dłużnikiem może być zarówno osoba, która charakteryzuje się niebywałym niedbalstwem lub osoba, która reguluje wszystkie należności o czasie, jednak w którymś momencie straciła płynność finansową i nie ma, jak spłacić długu. W polskich realiach gospodarczych, zwłaszcza po tym, jak w życie weszły nowe zasady („Nowy Ład”), takie sytuacje mogą zdarzać się nawet częściej. Wtedy nieunikniona może okazać się windykacja roszczeń odszkodowawczych, czyli największa zmora przedsiębiorców, których dotyka ten problem. Dłużnik może unikać spłacenia należności Windykacja to inaczej proces odzyskania własności. Wierzyciel, czyli osoba, która może żądać spłacenia długu lub też uregulowania innego świadczenia od drugiej osoby, dochodzi swoich racji poprzez zbiór czynności prawnych. Droga do uzyskania spłaty należności może być długa i kręta, dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie do pomocy prawnika. Prawnik ma odpowiednie umiejętności oraz wiedzę i wie, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy dłużnik miga się od spłaty długu.

Windykacja roszczeń odszkodowawczych jest dla przedsiębiorcy-wierzyciela swego rodzaju wybawieniem. Kiedy dłużnik miga się lub przedłuża postępowanie o spłatę długu, wierzyciel sam zaczyna zmagać się z problemami finansowymi. Windykacja należności i dochodzenie roszczeń to dla prawnika chleb powszedni. Ma on bowiem bogate doświadczenie i wie, jak dochodzić roszczeń na rzecz klienta, zwłaszcza tych pieniężnych. Bierze aktywny udział w egzekucyjnych postępowaniach sądowych i może przekazać swoją wiedzę klientom o tym, jak zapobiegać zadłużeniom w przyszłości.

Nieco informacji na temat windykacji

Windykacja odszkodowań to całkowicie legalny proces, który można podzielić na dwa rodzaje. Ze względu na stosowane środki oraz narzędzia, wyróżnia się: windykację miękką i windykację twardą. W obu przypadkach chodzi o zmotywowanie – mniej lub bardziej – dłużnika do spłacenia należności. To tego procesu dochodzi wyłączenie wtedy, gdy nie dojdzie do spłacenia zobowiązania na czas.

Miękka windykacja polega na polubownym załatwieniu sprawy. Wierzyciel może w tym wypadku zlecić windykację prawnikowi, który przejmie dowodzenie i będzie kontaktować się z dłużnikiem w imieniu klienta. W tym celu może skorzystać z pisemnego, telefonicznego, mailowego kontaktu z dłużnikiem. Celem polubownego postępowania windykacyjnego, jest przede wszystkim szybkie załatwienie sprawy i odzyskanie należności w krótkim czasie. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli wierzyciela, nie będzie on musiał przechodzić przez długotrwały i kosztowny proces sądowy. Miękka windykacja to również sposób na sprawdzenie sytuacji finansowej dłużnika oraz tego, czy nie zmienił on żadnych danych adresowych.

Jeżeli natomiast chodzi o twardą windykację, to tutaj już wchodzi w grę postępowanie sądowe. W przypadku, gdy dłużnik jest nieuchwytny, wierzyciel może skierować sprawę do sądu. Prawnik staje się wtedy jego przedstawicielem i pomaga w pozytywnym rozpatrzeniu całej sprawy. Wierzyciel ma szansę na szybkie rozstrzygnięcie sporu zwłaszcza wtedy, gdy udowodni przed sądem, że próby kontaktu z dłużnikiem nie powiodły się, mimo tego, iż powtarzał je wielokrotnie. Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy sprawę i przedsiębiorca uzyska nakaz zapłaty, sprawa trafia już w ręce komornika.

Skuteczna pomoc w dochodzeniu roszczeń odszkodowań

Uzyskanie odszkodowania z tytułu zaległych i nieopłaconych faktur to czasochłonny proces. Pomoc prawnika, dla którego windykacja roszczeń odszkodowań nie jest niczym skomplikowanym, jest tutaj naprawdę istotna. Prawnik wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby działania – oczywiście prawnie przewidziane i dozwolone – na korzyść klienta. Poza dochodzeniem odszkodowań ma również doświadczenie w prowadzeniu innych, równie skomplikowanych i czasochłonnych sprawach, takich jak, np. roszczenia o zadośćuczynienie, o ochronę własności przemysłowej, czy też roszczeń z zakresu ochrony praw własności intelektualnej.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama