poniedziałek, 25 listopada 2024 15:30
Reklama

Krzesła ergonomiczne? To znaczy jakie?

Długi czas spędzony za biurkiem odbija się zazwyczaj bardzo negatywnie na kondycji całego kręgosłupa, powodując uciążliwe dolegliwości bólowe. Na szczęście na rynku są dostępne nowoczesne krzesła ergonomiczne, które w znacznym stopniu niwelują niepożądane objawy. Dzięki eksploatacji takiego mebla można się w stu procentach skupić na realizacji danego projektu.  Siedzisko odgrywa rolę pierwszorzędną Ergonomia oznacza perfekcyjne dostosowanie krzesła do właściwości fizycznych użytkownika - zgodnie z obowiązującymi wymogami z zakresu fizjologii. Efektem jest utrzymanie właściwej pozycji podczas siedzenia, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie komfortu pracy i jednocześnie zachowanie dobrego stanu zdrowia. Podstawowy pożądany element konstrukcyjny to wygodne siedzisko z regulacją wysokości w granicach minimum 15 centymetrów (mechanizm hydrauliczny o udźwigu do 150 kg). Dzięki temu właściciel mebla będzie w stanie ustawić wysokość kompatybilną z jego wzrostem. Istotnym parametrem jest ponadto głębokość siedziska, czyli odległość od oparcia do budowy ciała. Powinna wynosić między 40 a maksymalnie 45 centymetrów. Przekroczenie tych wartości w jedną lub drugą stronę wyraźnie obniża ergonomiczność fotela. Z tego względu nie zaleca się kupowania wyjątkowo popularnych w ostatnich latach modeli kubełkowych, wzorowanych na konstrukcjach montowanych w samochodach sportowych. 

Nie zapomnijmy o odpowiednim oparciu

Krzesła ergonomiczne muszą być wyposażone w oparcie efektywnie podpierające plecy i sam kręgosłup. Sprawia ono, że użytkownik nadmiernie się nie męczy nawet w trakcie wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. Dodatkowe korzyści to brak konieczności częstej modyfikacji pozycji i poprawa krążenia krwi. Aktualne normy nakazują, aby oparcie miało wysokość minimum 36 cm i szerokość w zakresie 36-46 cm. Wymagana jest też funkcja regulacji kąta nachylenia. Jeśli w lędźwiowym i szyjnym odcinku nie występuje uwypuklenie, to wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych poduszek wypełnionych elastycznym i miękkim, nie odkształcającym się materiałem. Przy okazji należy zwrócić uwagę na to, czy w fotelu zostały zainstalowane regulowane w pionie i na boki podłokietniki. Stanowią one skuteczne odciążenie dla ramion oraz obręczy barkowej. 

Pozostałe czynniki wpływające na komfort eksploatacji 

W przypadku takich mebli jak krzesła ergonomiczne spore znaczenie ma również materiał, z jakiego zostały wykonane. Od jego ogólnej jakości i odporności na uszkodzenia zależy bowiem trwałość całej konstrukcji. Optymalnym wyborem jest tkanina typu mesh z perforowaną powierzchnią o właściwościach oddychających. Zapewnia ona znakomitą cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciało nie poci się w warunkach podwyższonej temperatury (okres wakacyjny). Droższa alternatywa to skóra naturalna, która prezentuje się wyjątkowo elegancko. Unikajmy natomiast foteli obitych skórą ekologiczną, gdyż siedzenie na nich nie jest zbyt wygodne, a na materiale pojawiają się po krótkim czasie nieestetyczne pęknięcia. Na koniec wspomnijmy jeszcze o wypełnieniu. W tej roli najlepiej sprawdzi się innowacyjna pianka tłoczona na zimno o gęstości 65-70kg/m3.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama