- otaczające nas powietrze (w przypadku powietrznej pompy ciepła),
- woda ze stawu czy studni (w przypadku pompy ciepła typu woda-woda)
- przydomowy grunt (w przypadku gruntowej pompy ciepła, której montaż poprzedzają specjalne odwierty w głąb ziemi).
Zarówno powietrze, jak i naturalnie występująca woda czy nasz własny grunt na posesji to źródła, które są w pełni darmowe. Jest ich pod dostatkiem, w praktyce są niewyczerpalne, a przetwarzanie pobranej z nich energii na energię grzewczą nie wiąże się z pośredniczeniem w tym celu z przedsiębiorstwami gazowniczymi. Wszystko odbywa się w naszej własnej instalacji, która wykorzystuje zasady fizyki do przetransportowania pobranego ciepła do instalacji grzewczej w budynku. Koniec zatem z cyklicznymi rachunkami za gaz, które z miesiąca na miesiąc pną się coraz bardziej w górę. Podwyżki cen gazu w roku 2021 odbiły się szerokim echem w opinii publicznej i natrafiły na głośny sprzeciw użytkowników instalacji gazowych. Prawda jest jednak taka, że z uwagi na sytuację geopolityczną koszty wydobycia gazu są na tyle duże, że przedsiębiorstwa go dostarczające zmuszone są rekompensować te koszty w cenach zbytu i usług - co odbija się na naszych rachunkach. Nie dziwi zatem wybór pomp ciepła, które uniezależniają domowników od wzrostów cen za dostarczanie energii grzewczej.
Powietrzna pompa ciepła - ekonomia ogrzewania
Pompy ciepła typu powietrze-woda są jednym z najczęściej wybieranych typów pomp ciepła w przypadku małych i średnich budynków. Sam montaż jest stosunkowo prosty i dużo tańszy od bardziej skomplikowanych w instalacji gruntowych czy wodnych pomp ciepła. Pompa ciepła typu powietrze-woda zainstalowana może być nawet w ciągu dwóch, trzech dni. Instalatora w okolicy Ciechanowa znaleźć można na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-ciechanow/. To, co definiuje powietrzną pompę ciepła to zewnętrzna jednostka z wentylatorem, który wymusza ruch powietrza i przepływ przez wymiennik zwany parownikiem, gdzie powietrze przekazuje swą energię cieplną czynnikowi chłodniczemu będącemu w układzie chłodniczym pompy ciepła. Nie bez znaczenia jest COP, czyli miara wydajności, wskazująca jaki jest stosunek energii wyprodukowanej do energii, która została pobrana. Im wyższy wskaźnik COP, tym możemy mówić o lepszej wydajności pompy ciepła w danym momencie. Najlepsze powietrzne pompy ciepła mają współczynnik wydajności COP na poziomie 4,85, co pozwala uzyskać imponujące oszczędności energii, nawet jeśli pompa ciepła typu powietrze-woda pracuje przy temperaturze do 25° C. Z kolei szerszy obraz wydajności pompy ciepła przedstawia wartość SCOP - czyli sezonowy współczynnik efektywności.
Co z ciepłą wodą użytkową?
Ogrzewanie domu z pompą ciepła to nie wszystko. Niejedna pompa ciepła w Ciechanowie, Garwolinie czy pozostałych miastach w województwie mazowieckim chwalona jest przez właścicieli nieruchomości nie tylko za wydajne ogrzewanie, ale też bezkonkurencyjną produkcję c.w.u. Pompy ciepła typu powietrze-woda mogą być wyposażone w zbiornik ciepłej wody użytkowej, który dodatkowo może być udoskonalony technologią TWS, czyli termicznego uwarstwienia wody. Dzięki temu pompa ciepła produkuje po tanich kosztach ciepłą wodę do zastosowań gospodarczych w domu, a technologia pozwala na to, aby przygotowanie wody odbywało się szybciej i aby osiągała wyższą temperaturę. Ze względu na wysoką temperaturę wyjściową wody i na to, że technologia pozwala na mieszanie gorącej wody z zimną, w rezultacie produkowanej wody użytkowej jest znacznie więcej, niż w przypadku tradycyjnej technologii.
Ogrzewanie domu gazem czy wykorzystywanie go do uzyskiwania c.w.u. to w dzisiejszym świecie ciągłych podwyżek cen gazu coraz mniej opłacalna metoda. Warto rozważyć więc takie możliwości, dzięki którym otrzymamy ten sam efekt, jednak w praktyce niemal bezkosztowo jeśli chodzi o źródło ogrzewania i z korzyścią dla środowiska naturalnego. Szczególnie, że sama inwestycja wymiany starego kotła gazowego na pompę ciepła może być objęta rządową dotacją w ramach programu Czyste Powietrze czy ulgą termomodernizacyjną.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze