poniedziałek, 25 listopada 2024 14:32
Reklama

Kiedy powinniśmy pójść do dietetyka?

Wbrew powszechnej opinii dietetyk to nie tylko specjalista od odchudzania. To przede wszystkim osoba posiadająca rozległą wiedzę w dziedzinie żywienia z elementami medycyny, anatomii i psychologii. Zadaniem dietetyka jest dopasowanie sposobu odżywiania się i kierowanie nim u osób, którym zależy na osiągnięciu określonych efektów. Dietetyk zajmuje się również dobieraniem odpowiednich planów żywieniowych w różnego rodzaju chorobach i schorzeniach, dlatego też wielu tych specjalistów aktywnie współpracuje z lekarzami. Dzięki temu pacjenci są pod kompleksową opieką medyczną i dietetyczną.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji dietetycznej?

Warto rozważyć wizytę u dietetyka zawsze wtedy, gdy chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu większą ilość różnorodnych produktów czy też poznać nowe techniki przygotowywania posiłków. Ponadto, konsultacje dietetyczne MedicaPark będą bardzo pomocne w przypadku, gdy zdiagnozowano u nas jednostkę chorobową, która wymaga specjalistycznego planu żywieniowego. Do takich schorzeń należą między innymi: cukrzyca, choroba Hashimoto, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby wątroby.

Specjalistycznej diety będą wymagały także osoby zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia, anoreksja, jedzenie nocne lub kompulsywne, uzależnienie od słodyczy lub też innego produktu spożywczego. Konsultacje dietetyczne zalecane są również dla osób planujących ciążę, karmiących matek i rodziców dzieci, które odżywiają się nieprawidłowo.

Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o poradę do dietetyka także, gdy obserwujemy u siebie złe samopoczucie po spożyciu określonych pokarmów. Problemy żołądkowo-jelitowe lub dyskomfort w obrębie brzucha mogą świadczyć o alergii, lub nietolerancji pokarmowej. Specjalista dobierze nam w tej sytuacji odpowiednie plany żywieniowe, dzięki którym będziemy mogli zmniejszyć lub wyeliminować dolegliwości.

Wizyta u dietetyka przyda się również wtedy, gdy po prostu chcemy zwiększyć lub zmniejszyć wagę naszego ciała, lub też uprawiać więcej aktywności fizycznej, dbając jednocześnie o zdrową i pełnowartościową dietę.

Jakie badania powinniśmy wykonać przed wizytą u dietetyka?

W wielospecjalistycznych centrach medycznych można umówić się na prywatną konsultację z dietetykiem zazwyczaj bez oczekiwania w bardzo długich kolejkach. Na pierwszą naszą wizytę dobrze jest przyjść z kompletem podstawowych badań diagnostycznych. Warto wykonać badanie krwi oraz lipidogram. Wyniki te pozwolą od razu wykryć stan przedcukrzycowy lub zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, co z kolei pozwoli oszacować ewentualne ryzyko wystąpienia chorób serca i miażdżycy.

Warto również przygotować sobie wcześniej listę wszystkich leków i suplementów diety, które stale przyjmujemy. Dietetyk z pewnością zapyta też o nasze przyzwyczajenia żywieniowe i ulubione produkty. Specjalista weźmie te informacje pod uwagę podczas komponowania naszego planu żywieniowego.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama