Celiakia natomiast jest chorobą autoimmunologiczną, która ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się trwałą nietolerancją na gluten. W przypadku tej dolegliwości skutkami spożycia glutenu mogą być zanik kosmków jelitowych oraz zmniejszenie powierzchni wchłaniania cennych składników odżywczych, co skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu.
Objawy nietolerancji na gluten
Objawy nietolerancji na gluten często objawiają się problemami z układem pokarmowym, np. biegunką, bólem brzucha czy nawet wysypką. Te jednak mogą dotyczyć również alergii lub nietolerancji pokarmowych. Objawy nietolerancji na gluten różnią się w zależności od jej przyczyny. Wiele z objawów nietolerancji na gluten może mieć tak niepozorną postać, że robiąc zakupy w wapteka.pl, myślimy, że rozwiążemy problem lekiem na dolegliwości układu pokarmowego. Alergia na gluten – objawy, przyczyny i dieta. Jak ograniczyć gluten?
Ogólne objawy nietolerancji na gluten:
- bóle brzucha,
- przewlekła biegunka,
- utrata masy ciała,
- wzdęcia,
- u dzieci mogą występować zaburzenia wzrostu.
Celiakia może mieć również objawy, które nie będą na początku przypisane do występującej choroby:
- osteoporoza,
- zmiany skórne,
- bóle głowy,
- zapalenie stawów,
- depresja,
- obniżony poziom koncentracji.
Wśród niektórych pacjentów diagnozuje się również zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jednak są to pojedyncze przypadki. Oznaki nietolerancji na gluten mogą pojawić się kilka minut lub nawet 3 dni po spożyciu posiłku. Objawy związane z zaburzeniem układu pokarmowego, np. nudności, biegunka czy wymioty obejmują najczęściej pacjentów cierpiących na alergię na gluten.
Nietolerancja glutenu- dieta
Niestety, w przypadku stwierdzenia któregoś z rodzajów nietolerancji na gluten w sferze "leczenia" pozostaje redukcja diety. Gluten zawierają pszenica, żyto, jęczmień oraz wszelkie inne rodzaje zbóż. Niestety, gluten może być obecny również w produktach niezbożowych, takich jak wędliny, konserwy mięsne i rybne, serki topione, śmietana oraz jogurty. Można znacznie ułatwić sobie poszukiwania produktów nie zawierających glutenu, ponieważ takie oznaczone są znaczkiem przekreślonego kłosa. Niestety często takie produkty są wysoce przetworzone i mogą zawierać niekorzystny dla naszego zdrowia tłuszcz palmowy, spulchniacze i konserwanty oraz niewielką ilość błonnika pokarmowego. W takim przypadku najlepiej skontaktować się ze specjalistą dietetykiem.
Napisz komentarz
Komentarze