Ponieważ stan deweloperski to umowne określenie, trzeba zadbać o to, by w umowie z deweloperem doprecyzowano, co konkretnie kryje się pod tym pojęciem. Zazwyczaj dom w tym standardzie jest na dużo bardziej zaawansowanym etapie wykończeniowym niż nieruchomości w stanie surowym zamkniętym, ale jednak nie jest jeszcze gotowy do umeblowania i przeprowadzki.
Co obejmuje stan deweloperski domu?
Ponieważ stan deweloperski jest pojęciem umownym, nie można mieć pewności, że każdy deweloper będzie oferował dokładnie ten sam standard. Zazwyczaj jednak domy w stanie deweloperskim dysponują:
- Wszelkimi kluczowymi instalacjami (wodno-kanalizacyjną, elektryczną, wentylacyjną i grzewczą).
- Wylewkami oraz tynkami, a także wykończoną elewacją.
- Wykonanymi schodami i balustradami.
- Oknami, parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
- Drzwiami wejściowymi, bramą garażową.
- Ogrodzeniem posesji.
W wielu inwestycjach w standardzie deweloperskim wykonywane bywa również równanie terenu i jego podstawowe zagospodarowanie. Jednak należy upewnić się, czy elementy takie, jak podjazd do garażu lub ścieżka do domu również wchodzą w zakres prac.
Dom w stanie deweloperskim a pod klucz – różnice
Jeśli planuje się zakup domu, wystarczy wyszukać dostępne oferty nieruchomości w pożądanej okolicy, by przekonać się, jak wiele z nich oferowanych jest właśnie w stanie deweloperskim. Liczne domy w Warszawie, Krakowie i mniejszych miejscowościach proponowane są w tym standardzie. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, można jednak zdecydować się na dom wykończony pod klucz. Jaka jest różnica pomiędzy stanem pod klucz i deweloperskim?
Dom w stanie pod klucz jest prawie gotowy do zamieszkania. Może dysponować już podłogą i drzwiami wewnętrznymi, powinien mieć wykończone balkony i tarasy. Zazwyczaj wymaga jeszcze umeblowania, ale wszelkie najtrudniejsze prace wykończeniowe są już wykonane. Niestety taki standard budynku powoduje, że jest on droższy od nieruchomości w stanie deweloperskim i to jedna z kluczowych kwestii, które wpływają na decyzje zakupowe.
Czy warto kupić dom w stanie deweloperskim?
Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim to sposób na oszczędność – jeśli ma się smykałkę do prac wykończeniowych i nieco wolnego czasu, można wykonać te działania we własnym zakresie. Stan deweloperski pozwala również na poczynienie różnego typu modyfikacji i dopracowaniu aranżacji według własnej koncepcji – to opcja dla osób ceniących indywidualne rozwiązania. Zakup domu w stanie deweloperskim nie jest za to polecany osobom, dla których priorytetem jest czas i które chcą jak najszybciej w nim zamieszkać.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze