poniedziałek, 25 listopada 2024 14:35
Reklama

Inwestowanie w ETF - Twoja droga w walce z inflacją

Dynamicznie rośnie liczba Polaków zainteresowaniem alokacją kapitału w aktywach o wysokiej stopie zwrotu - m.in. w kryptowalutach czy na giełdach. Tradycyjne metody pomnażania kapitału, jak nieruchomości, rachunki oszczędnościowe czy obligacje okazują się niewystarczające, by pokryć inflację, która 30 listopada została ogłoszona na poziomie 7,7%. Co może zrobić osoba, która dysponuje pewnymi środkami, ale nie ma wiedzy ani czasu na wnikliwą analizę każdego aktywa na rynku? Fundusze inwestycyjne - rozwiązanie godne zainteresowania? Od dekad na polskim rynku funkcjonują fundusze inwestycyjne, obiecujące przyzwoite zyski, w zamian za pobieraną regularnie prowizję. W teorii wygląda to bardzo atrakcyjnie - zyskujemy dostęp do rynków finansowych i możemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia zajmujących się tym na co dzień analityków. W praktyce jednak nie wygląda to tak kolorowo i nie brakuje klientów rozczarowanych tego rodzaju produktami. Przede wszystkim bolączką funduszów inwestycyjnych jest wysoka prowizja, która niekiedy potrafi pochłonąć większość zysków, oprócz niej mają one skłonność do "nadaktywności" i mnożenia transakcji, co nie jest zbyt dobrą strategią inwestycyjną. W rezultacie wyniki osiągane przez aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne rzadko są w stanie pokonać szerokie indeksy giełdowe, przez co nie można ich uznać za zadowalające. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku funduszów pasywnie zarządzanych, typu ETF. Choć największy dostęp do nich mają klienci amerykańscy, to również w Polsce możemy liczyć na całkiem sensowną listę ETF'ów (obejrzyj stronę Saxo Banku, by dowiedzieć się jakie fundusze i ekspozycja na jakie rynki jest dostępna). Inwestycja w ten rodzaj funduszów wiąże się z wielokrotnie niższymi prowizjami - niekiedy wynoszącymi nawet 0,01%, a same aktywa są ścisłym odwzorowaniem wybranych indeksów bądź sektorów rynku. Analizując wieloletnie, średnioroczne stopy zwrotu, można zauważyć, że np. ekspozycja w amerykański NASDAQ czy S&P 500 dają nawet kilkanaście procent zysków rocznie, co nie zawsze udaje się osiągnąć inwestorom indywidualnym i funduszom aktywnie zarządzanym. Jest to również zdecydowanie więcej niż inflacja i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta szybko ulegnie zmianie. 

Wybierz dobrego brokera!

Dla powodzenia inwestycji potrzebny jest nie tylko dobre aktywo, ale również dobry i sprawdzony broker. Czyli taki, który z jednej strony nie naliczy przesadnych opłat, a z drugiej - będzie mógł pochwalić się stabilnością finansową i dostępem do szerokiego rynku aktywów finansowych z całego świata. Ponieważ jest to istotna część dla powodzenia inwestycji, zachęcamy Cię, byś przeanalizował również swojego brokera - dobrze, gdyby to był uznany podmiot działający na wielu rynkach, ale podlegający również pod polskie regulacje.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama