sobota, 5 października 2024 13:16
Reklama

Górzno pożegnało Jadwigę Rojek ps. Magda

3 grudnia 2021 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości pogrzebowe pochodzącej z gminy Górzno porucznik Jadwigi Rojek. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele gminy na czele z wójtem Waldemarem Sabakiem, dyrektorzy tamtejszych publicznych instytucji, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy im. Bronisława i Aleksandry Rojek, mieszkańcy Józefowa i Kobylej Woli, Potasznik i Górzna oraz mieszkańcy Garwolina. W ostatniej drodze towarzyszyła śp. Jadwidze asysta Wojska Polskiego, sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie, sztandar 1 Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona w Garwolinie, sztandar Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział Warszawa.

Jadwiga Rojek była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie Magda. Kiedy w listopadzie 1942 roku, mając 16 lat składała przysięgę żołnierską, wykazała się wielką odwagą, patriotyzmem i heroiczną postawą. Została łączniczką i sanitariuszką, odbywając wcześniej kurs sanitarny.

W listopadzie 1944 roku, jej ojciec Bronisław, został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Borowiczach, gdzie zmarł. Młoda wówczas pani Jadwiga dzielnie stawiała czoło różnym wyzwaniom. Za działalność w okresie II wojny światowej, decyzją Ministra Obrony Narodowej, awansowana została na stopień porucznika Wojska Polskiego w dniu 16. kwietnia 2003 roku.

Nieustannie troszczyła się o losy mieszkańców gminy Górzno. Jej ogromne zaangażowanie w upamiętnianie prawdy historycznej, miejsc pamięci oraz pobudzanie ducha patriotyzmu, zasługuje na wielkie uznanie. Jadwiga Rojek była inicjatorką nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Górznie imienia Władysława Jóźwickiego, żołnierza AK, pracownika urzędu gminy; utworzenia izby patriotycznej w 2004 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Górznie, gdzie do dziś gromadzone są pamiątki po bohaterach walk o niepodległość z terenu naszej gminy; ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Michalakowi - wójtowi Gminy Górzno w okresie okupacji hitlerowskiej, żołnierzowi AK; wybudowania na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę pomnika symbolizującego dwóch wielkich Polaków: Św. Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego; spotkań z kombatantami, żołnierzami AK.

Swoją uporczywą walką o prawdę historyczną doprowadziła do odzyskania szabli swojego ojca Bronisława w 2018 roku, którą w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przekazała do szkolnej izby patriotycznej w Górznie.

Marzeniem pani Jadwigi było wybudowanie w Górznie muzeum historycznego na miarę XXI wieku, które jest w trakcie realizacji. Korzeniami rodzinnymi związana z gminą Górzno powołała do życia w 2010 roku Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek, którego została Prezesem Honorowym. Celem Stowarzyszenia jest działalność publiczna w dziedzinie edukacji i kultury, a także działania na rzecz rozwoju gminy.

Szkoła Podstawowa w Górznie/oprac. red.

fot. Szkoła Podstawowa w Górznie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: BedokTreść komentarza: Jak rewitalizacja pralni będzie wyglądać jak rewitalizacja starego kościoła to będzie dopiero ciekawie. Przy kościele rewitalizujący ogrodzenie zburzyli parkan a ostatnio widziałem jak za pomocą szlifierki rewitalizują parkan od ul. Staszica. To jacyś Januszem rewitalizacji chyba robią, oby przy pralni nie dostali zleceniaData dodania komentarza: 5.10.2024, 11:06Źródło komentarza: Przetarg na rewitalizację pralni ogłoszonyAutor komentarza: yetiTreść komentarza: rondo se wybudujta, wy po prostej nie umita jeździć a co dopiero po rondzieData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Jaki jest powód, że w tak newralgicznym miejscu nie można w dwa dni ustawić choćby tymczasowej (prowizorycznej) sygnalizacji świetlnej (takiej, która by działała do czasu wybudowania ronda) ? Tłumaczenie garwolińskich politycznych i urzędowych prominentów, że są przepisy drogowe, a kierowcy powinni je znać jest zwykłym, wręcz ordynarnym chamstwem i sikaniem na kierowców. Kierowców, którzy w znacznej większości są mieszkańcami Garwolina i powiatu garwolińskiego. Oto przykład takiego aroganckiego tłumaczenia (tu akurat autor nieznany, chociaż pod artykułem podpisał się ,,ł.k'' ) i link do całego materiału z dnia 18.01.2023 : ,,Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną zdarzeń w tym miejscu nie jest układ komunikacyjny, a nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców''. https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/16374,powstanie-projekt-przebudowy-problematycznego-skrzyzowania-przy-shellu Mamy początek października 2024 roku, a przy Shellu cisza... oj przepraszam ; Przy Shellu mamy stały hałas zderzających się samochodów :-)Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:14Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: ŁaskarzewiakTreść komentarza: Tak trzymaj Burmistrz wreszcie jakieś zmiany a nie kolesiostwo i układyData dodania komentarza: 4.10.2024, 19:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrza
Reklama