sobota, 28 września 2024 17:17
Reklama

Z fabryki do domu - rzecz o lampach loftowych

Piękno może przybierać różne formy. Najważniejsze, by odpowiadało estetycznym gustom podziwiających je ludzi. Ludzi coraz częściej wychowanych pośród metalowych molochów miast. Postindustrialne labirynty miast takich jak Nowy York zainspirowały projektantów do zaadaptowania przestrzeni fabrycznej w celach mieszkalnych. Tak narodził się styl loft. Piękno praktycznych, prostych kształtów. Na to, co piękne składa się również światło. Blask, który dopełnia klimatu wnętrza. Jak powinno wyglądać oświetlenie w takim pomieszczeniu. Czym charakteryzują się lampy loftowe? Czym jest loft? Styl loftowy narodził się na Manhatanie z powodów czysto praktycznych. Niedobór miejsc na nowe mieszkania zaowocował genialnym pomysłem na zaadaptowanie przestrzeni postindustrialnych. One zaś charakteryzowały się specyficznym klimatem. Były przestronne, nieco surowe. Często stanowiły pozostałość po magazynie lub strychu, zaskakiwały więc gołymi cegłami ścian. Lampy loftowe również stanowiły w przeszłości oświetlenie pomieszczeń zapleczowych, przez co daleko im było do designu znanego tym sklepowym. Styl loft kształtował się pośród atmosfery prostoty i praktyczności. Nosi w sobie pewną nutkę szorstkości, niemniej łagodzą ją odpowiednie meble pośród przestronnych wnętrz. Jeżeli już chodzi o meble, są one proste. Łączenie metalu z drewnem oraz geometryczne kształty to nowoczesny loft. Jest tu miejsce na lekką inspirację klasyką, jednak nigdy na brak praktyczności.

Lampy loftowe - surowe piękno

Światło to istotny element wystroju wnętrza. Odpowiednio akcentując nim pewne detale, można zupełnie zmienić postrzeganie przestrzeni. Ma to zastosowanie zarówno w teatrze, jak i designie. Wśród wnętrz loftowych dominują lampy nawiązujące kształtem do dawnych, technicznych urządzeń. Półokrągłe, metalowe klosze lamp industrialnych wyglądają jak przed chwilą wyniesione z fabryk. Ciekawostką wśród lamp loftowych są również proste bańki żarówek edisonowych, schowanych w metalowy "abażur". Edisonowe żarówki dają tutaj szczególny klimat, piękny kolor prawdziwego światła potrafi ogrzać nawet ceglane ściany.

Cudowna gra światłem

Blask towarzyszy człowiekowi od zawsze. Słońce daje przecież życie, a ogień jednoczy od zarania dziejów. Dlatego ma takie wielkie znaczenie wśród wnętrz ludzkich domów. To światło i jego źródło nadadzą mu ostateczny wydźwięk. Można zmienić postrzeganie pomieszczenia poprzez oświetlenie. Lofty mają tutaj swoje zasady. Pomarańczowa barwa światła dobrze wygląda na cegłach, a metal ładnie się z nimi komponuje. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że lampa loftowa musi pasować do industrialnego charakteru wnętrza.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama