Wieloetapowa selekcja kandydatów ma na celu ograniczenie ryzyka wyboru nieodpowiedniego pracownika. Osobą odpowiedzialną za rekrutację jest najczęściej ekspert z zewnętrznej agencji rekrutacyjnej, pracownik wewnętrznego działu HR, manager działu, a w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw właściciel firmy lub członek zarządu.
Jak przebiega proces selekcji pracowników?
1. Rozpatrzenie nadesłanych dokumentów
Rekruter analizuje dokumenty przesłane przez kandydatów. Są to przede wszystkim: CV i list motywacyjny (w przypadku takich zawodów jak grafik, fotograf, projektant, architekt, copywriter czy programista także portfolio).
Na tym etapie osoba rekrutująca sprawdza, czy kandydaci posiadają odpowiednie wykształcenie i kompetencje twarde np. znajomość języka obcego na wymaganym poziomie, prawo jazdy kat. B, znajomość narzędzi pakietu Office czy znajomość języka programowania Python. Ale nie tylko! Istotny jest także sposób przygotowania dokumentów.
CV i list motywacyjny zawierające błędy językowe czy ortograficzne nie muszą automatycznie zostać odrzucone przez rekrutera, ale budują w głowie osoby rekrutującej pewien obraz kandydata.
2. Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna to czas na sprawdzenie nie tylko kompetencji twardych, ale także miękkich. Doświadczeni rekruterzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej potrafią sprawdzić, w jaki sposób kandydat reaguje na sytuacje stresowe, w jaki sposób się wysławia i czy ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zwrócić uwagę na mowę ciała, czyli sygnały niewerbalne, które czasem potrafią zdradzić więcej, niż chcielibyśmy powiedzieć w trakcie pierwszego spotkania z nowym pracodawcą.
3. Zaawansowane techniki diagnostyczne np. Assessment Centre
Standardowa rozmowa kwalifikacyjna trwa około godziny. Czy 60 minut wystarczy, aby ocenić, czy kandydat sprawdzi się na danym stanowisku? W przypadku rekrutacji osób na stanowiska kierownicze niekoniecznie. A błąd może wiele kosztować! Dlatego wiele firm decyduje się na wybór pracownika na podstawie testów AC.
Kandydaci są poddawani różnego rodzaju testom indywidualnym oraz grupowym. Biorą udział w specjalnie zaaranżowanych scenkach odpowiadających rzeczywistości biznesowej. Testy AC mogą trwać kilka godzin lub zostać podzielone na kilka etapów odbywających się w różnych dniach. Choć w tym przypadku proces selekcji pracowników trwa dłużej, to ryzyko popełnienia błędu jest dużo niższe.
Dowiedz się więcej na https://hrk.pl/pl/it-contracting
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze