polegającego na zawarciu umowy najmu lokalu wchodzącego w skład tej placówki bez należytego umocowania z niepubliczną placówką oświatową, co doprowadziło Urząd Miasta Łaskarzew do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez otrzymanie zaniżonych dochodów własnych z tytułu najmu, oraz w sprawie kradzieży węgla (...) o wartości powyżej 250 złotych na szkodę Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie, oraz w sprawie przekroczenia uprawnień (...) polegającego na niewykonaniu obowiązku zgłoszenia organowi prowadzającemu informacji o liczbie kształcących się uczniów spełniających kryteria specjalnych potrzeb edukacyjnych co spowodowało szkodę w interesie publicznym poprzez zaniżenia otrzymanej subwencji oświatowej dla Urzędu Miasta Łaskarzew o kwotę 26 415,20 złotych (...) wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu, oraz w sprawie znieważenia w dniu 11 lipca 2011 r. w Łaskarzewie, (...) Burmistrza Miasta Łaskarzew, podczas i w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami w czasie rady pedagogicznej prowadzonej przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie" - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.
W toku śledztwa przesłuchano kilkudziesięciu świadków i dokonano analizy dzienników oraz rejestru zwolnień lekarskich. W kilkustronicowym oświadczeniu prokuratury znajduje się szczegółowe wyjaśnienie przebiegu śledztwa i argumentów, które zaważyły o jego umorzeniu. "Zebrany materiał dowodowy nie wskazuje w dostateczny sposób, iż dyrektor placówki popełniła czyny polegające na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków. Analiza dokumentacji związanej z rejestrowaniem czasu pracy, jej raportowaniem wskazuje na pewne nieprawidłowości. Ujawnione uchybienia jednakże mają charakter służbowy i nie zebrano dowodów wskazujących na przestępczy charakter uchybień" - argumentuje prokuratura.
Według prokuratury nie doszło także do przekroczenia uprawnień w zakresie podjęcia decyzji o zawarciu umowy najmu z Siedleckim Centrum Edukacyjnym, które prowadziło w Łaskarzewie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Dyrektor może podjąć taką decyzję i wynająć pomieszczenia. "Działania te ponadto dyrektor mógł i powinien podejmować w celu uzyskania środków finansowych na potrzeby szkoły, co w tym przypadku czynił. Zeznania dyrektor w świetle dokumentów - zestawie wpłat i wydatków, a także dowodem wpłaty kwoty 54 300 zł na konto komitetu rodzicielskiego, czynią wiarygodnymi jej relacje, w których taki sposób gromadzenia pieniędzy uzasadniała potrzebami szkoły i obawą przed ich zatrzymaniem przez organ prowadzący" - czytamy w piśmie.
Nie zebrano także danych potwierdzających w sposób dostateczny fakt dokonania kradzieży węgla, ponieważ w miejscu jego składowania w szkole był monitoring i nigdy nie zarejestrowano, że ktoś go stamtąd kradnie, a z zeznań pracownika urzędu miasta zajmującego się realizacją przetargów na zakup węgla wynika, że każda dostawa węgla była poddawana ważeniu. Powód większego zapotrzebowania na węgiel, jak ustalono w czasie śledztwa, prozaiczny - niższe temperatury i dłuższy okres grzewczy. W ocenie prokuratury nie doszło także do znieważenie burmistrz Łaskarzewa przez dyrektora szkoły podczas rady pedagogicznej, która odbyła się 11 lipca, bo pani burmistrz na tej radzie nie było.
Decyzja o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocna. Burmistrz Łaskarzewa złożyła odwołanie na decyzje prokuratora. Teraz sprawa czeka na wprowadzenie jej na sądową wokandę.
PO Siedlce/oprac. jd
foto www.gim2laskarzew.republika.pl/
Napisz komentarz
Komentarze