poniedziałek, 25 listopada 2024 20:53
Reklama

Oczyszczacz powietrza, czyli sposób na smog

Smog jest problemem, który dotyczy właściwie całej Polski. Myślimy o nim głównie w sezonie grzewczym, kiedy nieprzyjemny zapach wyczuwany jest w wielu regionach. Jednak nie chodzi jedynie o zapach. Związki, jakie unoszą się w powietrzu, są bardzo groźne dla naszego zdrowia. To m.in. dlatego warto zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza. Są regiony, w których jakość powietrza jest zła przez dużą część roku. Zimą w sezonie grzewczym normy są regularnie przekroczone o kilkaset procent. Zdaniem badaczy co roku smog przyczynia się do śmierci nawet 50 tysięcy Polaków. Sprawa jest więc poważna. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, dlatego też oczyszczacze powietrza spotyka się często. W jaki sposób działa takie urządzenie i jak wybrać to, które będzie dla nas najlepsze?

Czym jest smog?

Zanim przejdziemy do samych oczyszczaczy, wyjaśnijmy pokrótce, czym właściwie jest smog. Powstaje on z połączenia zanieczyszczeń, jakie powstają przez działalność człowieka, ciszy atmosferycznej, o której mówimy przy braku wiatrów i mgły atmosferycznej. Wśród najbardziej szkodliwych związków, jakie znajdują się w smogu, można wymienić PM 2.5 i PM 10, ale obok nich jest także mnóstwo innych szkodliwych substancji.

W jaki sposób oczyszczacz powietrza pomoże w walce ze smogiem?

Nie mamy dużego wpływu na to, jakie powietrze jest za oknem, ale już na panujący w domu mikroklimat, tak. Pomogą w tym rośliny doniczkowe i oczyszczacze powietrza. Sama zasada działania tego rodzaju urządzeń jest prosta, ale skuteczność zależy od wielu czynników. Po tym, jak postawimy i uruchomimy oczyszczacz, zacznie zasysać powietrze z pomieszczenia. Trafia ono do znajdujących się wewnątrz filtrów. Tam też osadzają się cząsteczki zanieczyszczenia, a następnie czyste powietrze wraca do pokoju lub biura.

Jak dopasować oczyszczacz do potrzeb?

Przede wszystkim musimy zweryfikować, jakie znajdują się w nim filtry. Jeżeli zależy nam na tym, by wyeliminować cząsteczki smogu, to podstawą powinien być filtr HEPA. Jest tak zaprojektowany, że wyłapuje mikroskopijne drobiny, jak metale ciężkie, związki organiczne albo siarka. Bardzo ważny jest też filtr węglowy, który z kolei odpowiada za eliminację lotnych związków. Mogą być one równie szkodliwe jak sam smog. Analizując, jakie filtry znajdują się oczyszczaczu, należy zweryfikować, ile będzie kosztować ich wymiana. Wymiana filtrów będzie konieczna, aby urządzenie rzeczywiście oczyszczało.

Chociaż najważniejsze są filtry, przy okazji zakupu oczyszczacza warto przyjrzeć się także innym jego parametrom, jak wydajność. Określa ona, przy jakiej powierzchni urządzenie działa efektywnie. Przykładowo model Sharp KC ? G50EUW sprawdzi się w pomieszczeniu do 38 m2. Jest w stanie przefiltrować do 306 m3 w ciągu godziny. Ma wymagane filtry HEPA i węglowy, a także filtr wstępny zatrzymujący większe cząsteczki i filtr nawilżacza. Więcej na temat tego konkretnego urządzenia, można przeczytać na stronie  https://zdrovi.pl/produkt/sharp-kc-g50euw/.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FiltryPlus.pl 29.06.2021 16:08
Oczyszczacz jest skuteczny nie tylko na smog w zimie a wiosną latem i jesienią na pyłki :)

Ania 07.06.2021 10:50
Oczyszczacz powietrza i Roomba z filtrami to coś co warto mieć jeżeli masz alergię jak ja. Korzystam z tych dwóch urządzeń i czuć znaczną różnicę w powietrzu. Lepiej też się wysypiam.

z wytrychem 20.05.2021 17:42
Kluczem ...do czego? :o

Dominika 18.05.2021 12:30
Jednym z najważniejszych parametrów doboru jest wydajność oczyszczania i warto wiedzieć, że producenci podają maksymalny metraż pomieszczenia. Oczyszczacz poradzi sobie z taką powierzchnią dopiero podczas pracy na najwyższym trybie, co w rzeczywistości jest rzadko. Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama