poniedziałek, 7 października 2024 00:39
Reklama

Zmarła Halina Duczmal

- Żegnamy dr Halinę Duczmal-Pacowską, bohaterkę tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej - napisała Halina Poszytek, prezes Oddziału ZNP w Garwolinie. Halina Duczmal zmarła 6 marca, w wieku 98 lat. Odeszła cicho, spokojnie, bez rozgłosy - tak jak żyła. Dr Halina Duczmal-Pacowska urodziła się w 1923 r. w Krotoszynie. Ojciec, Jan Duczmal ukończył farmację i pracował w aptece w Szwajcarii, a po odzyskaniu niepodległości wrócił do Polski i został nauczycielem chemii, fizyki, a także biologii w krotoszyńskim gimnazjum. Bardzo dbał o wykształcenie swojej córki Haliny. Jej edukację wówczas 16-letniej gimnazjalistki przerwał wybuch wojny 1939 r. Wraz z rodziną została przesiedlona do Rudy Talubskiej koło Garwolina. Dzięki pomocy mieszkańców, a szczególnie kierownika szkoły w Rudzie Talubskiej Pana Bolesława Jóźwickiego, rodzina Pani Haliny i wiele innych rodzin wysiedlonych z poznańskiego miało gdzie mieszkać i co jeść.

 

Ojciec Haliny już po świętach Bożego Narodzenia w 1939 r. zaczął organizować tajne nauczanie na poziomie gimnazjalnym. Uczył fizyki, chemii, biologii, matematyki oraz łaciny. Pani Halina również była uczennicą tajnych kompletów, aby w 1941 zdać konspiracyjną maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, zorganizowaną przez miejscowy Oddział Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Pan Jan Duczmal współpracował z TON, od zawsze należał do ZNP. Po zdaniu matury, na prośbę ojca Pani Halina stała się nauczycielką tajnego nauczania, uczyła polskiego, historii, geografii i łaciny. Jako przedwojenna harcerka zdawała sobie sprawę, że musi stanąć na wysokości zadania. Jej lekcje wizytował Jan Cink, wizytator tajnego nauczania z garwolińskiego Oddziału TON. Pani Halina uczyła w Rudzie Talubskiej aż do zakończenia wojny.

Wraz z zakończeniem wojny w 1945 r. Państwo Duczmal wrócili do Krotoszyna. Ojciec Pani Haliny podjął pracę w gimnazjum, a Pani Halina rozpoczęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku geografia. To był trudny czas dla polskiej inteligencji. Ojciec pani Haliny był wielokrotnie szykanowany, nie wytrzymał takiej presji i zmarł na zawał w 1949 r. Pogrzeb Pana Jana Duczmala przeobraził się w miejską manifestację. Po studiach pani Halina zaczęła uczyć geografii w krotoszyńskim gimnazjum. Ona również była bacznie obserwowana przez ówczesną władzę. Czuła się osaczona i już nie widziała dla siebie przyszłości w zawodzie nauczycielskim w PRL. Przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła pracę najpierw w Państwowym Instytucie Geologicznym, a potem
w Muzeum Ziemi PAN, gdzie napisała pracę doktorską.

Pani Halina przez całe swoje życie miała liczne pasje. Uprawiała m.in. amatorsko malarstwo, któremu na emeryturze mogła oddać się już w pełni. Zorganizowała warsztaty w Sekcji Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a prace zaczęła prezentować w utworzonym w swoim mieszkaniu na Służewcu w 1988 r. Najmniejszym Muzeum Świata, o którym powstało już wiele artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych (są dostępne w Internecie).

Praca ?Pani Cogito ? dr Halina Duczmal - Pacowska? o tajnym nauczaniu w Rudzie Talubskiej, napisana przez Karolinę Michalec, uczennicę I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, zdobyła wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim ?Płynąć pod prąd?.

- Pomimo dramatycznych przeżyć czasu okupacji, swoim życiem, pokazywała, ile jest wart dla człowieka drugi człowiek, jakim jest dla niego darem jego przyjaźń, jego więź i spotkanie z nim. Pokazała co jest miarą człowieczeństwa. Wielokrotnie uczestniczyła w uroczystościach z okazji rocznic TON, zarówno w Garwolinie, jak
i w Warszawie. Jeszcze nie tak dawno, we wrześniu 2020r. odwiedziłam panią Halinę, aby przekazać w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego list gratulacyjny w związku z obchodami 80. rocznicy TON. Jak zawsze, pani Halina była uśmiechnięta, pogodna, pełna życia i nowych pomysłów. Wspominałyśmy nauczycieli pracujących w Rudzie Talubskiej, trudne czasy okupacji, ale również rozmawiałyśmy o czasach obecnych. Każde spotkania z nią to były pasjonujące, niezapomniane, żywe lekcje historii i optymizmu. I tak ją zapamiętamy: jako osobę aktywną, szczerą w swoich wypowiedziach i działaniach, autentyczną, która pociągała za sobą kolejnych ludzi, dbającą o pamięć o takich jak ona, zwyczajnych, a zarazem niezwykłych ludzi - wspomina Halina Poszytek.

Ostatnie pożegnanie Pani Haliny Duczmal odbędzie się 14 maja 2021r. o godz.11.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

mat.pras/oprac. jd

fot. mat.pras.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: bedokTreść komentarza: Problemy to tam się zaczną od grudnia jak ruszy centrum handlowe. Teraz to jeszcze jakoś można przejechać. W godzinach szczytu wielu kierowców się zatrzymuje i wpuszcza tych z podporządkowanej ale nie wszystkim się to podoba.Data dodania komentarza: 6.10.2024, 17:45Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: HeniekTreść komentarza: A gdzie teraz jest Walicki?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 14:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: do wyborcyTreść komentarza: ściągnęła gonske.. on wie wszystko najlepiej i zaraz się za to weźmieData dodania komentarza: 6.10.2024, 12:30Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Piłkarskie ciekawostki 10 lat temu Wilga Garwolin wygrała z Okęciem. To przy okazji dzisiejszego (06.10.2024) meczu Wilga II- Okęcie https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/4937,wilga-rozgromila-okecie Ciekawy materiał, ciekawy skład Wilgi i ciekawe opinie :-). LZS Piotrówka (opolska IV liga) z bilansem 0-2-4, br. 7-23 wycofała się z rozgrywek po 6 kolejce. bilansem. Piotrówka to kolejny przykład dziwnych pomysłów przedziwnych sponsorów. W sezonach 2010/11- 2015/16 Piotrówka grała z powodzeniem w III lidze. Niestety standard: Kasy nie ma (albo wyprana), najemnicy pojechali w Polskę, a lokalni potencjalni zawodnicy zapewne powiedzieli: ,,teraz to fuck off’’ Radunia Stężyca, która w sezonach 2021/22- 2023/24 grała z powodzeniem w II lidze przegrała u siebie 2:4 (1:2) z KP Starogard Gdański (były klub Grzegorza Piesio) i zajmuje ostatnie 16 miejsce z bilansem 1-0-9. Br. 13-35. KP Starogard Gdański jest na 13 spadkowej pozycji. Link do skrótu meczowego: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=qSJ6mysBm6A Dawny czwartoligowy (czwarty poziom rozgrywek) rywal Wilgi, czyli Huragan Międzyrzecz Podlaski wpadł w sportowy dołek. Po dość stabilnych dziewięciu latach Huragan z bilansem 1-2-7. br. 11-17 zajmuje spadkowe 15. miejsce w grupie 17- stu zespołów. Odwieczny rywal Wilgi, czyli Orlęta Łuków liderują w bialskopodlaskiej LO z bilansem 7-1-0. Br 32-5 Grom Gromadzyń Wielowieś grający czwarty kolejny sezon w legnickiej A- klasie gr. II robi fortunę. Fortunę godną rekordu Guinessa. W ubiegłym tygodniu zremisował u siebie 4:4 (…) z zajmującą przedostatnią pozycję (nomen omen) Fortuną Obory. Bilans Gromu po 7- miu meczach to 0-1-6. Br. 16-100 !!!Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:13Źródło komentarza: Pewna wygrana Wilgi z Pilicą [wideo]
Reklama