poniedziałek, 7 października 2024 00:42
Reklama

Powstanie książka z przepisami

Jadą goście, jadą i czym ich podejmiemy? Takie pytanie zadawały i zadają sobie gospodynie na Mazowszu, na Podlasiu, w Małopolsce czy na Śląsku przed każdym spotkaniem rodzinnym i towarzyskim. Starostwo Powiatowe w Garwolinie ogłosiło kulinarny konkurs dla kół gospodyń wiejskich. Jego efektem ma być książka kucharkska z najlepszymi przepisami z naszego regionu. Co podać na stół, żeby goście się najedli, a jednocześnie byli pod wrażeniem kunsztu kulinarnego pani domu? Czym podjąć biesiadników, żeby na długo zapamiętali spotkanie? Co ugotować i jak podać, żeby najlepiej wykorzystać dostępne produkty, z których wiele pochodzi z własnej hodowli? Nie lada to zadanie, ale przecież gospodyniom wiejskim nigdy nie przyprawiające trudności. - Powiat Garwoliński od zawsze był terenem rolniczym. Nasza ziemia dostarczała i nadal dostarcza dorodnych zbóż, warzyw i owoców, zdrowego mleka i smacznego mięsa. A nasze gospodynie były i są mistrzyniami w przyrządzaniu wspaniałych potraw z miejscowych produktów. Pragniemy pokazać to bogactwo, dlatego ogłaszamy konkurs kulinarny, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Garwolińskiego ?Jadą goście, jadą? I czym ich podejmiemy?? Zachęcamy Panie z KGW do udziału w konkursie. To będzie dobra okazja do tego, aby pokazać to, co w powiecie garwolińskim jest najsmaczniejsze! A efektem końcowym będzie piękna książka kucharska Ziemi Garwolińskiej. Drogie Panie, bądźcie jej autorkami - zachęcają organizatorzy konkursu - senator Maria Koc, starosta garwoliński Mirosław Walicki i Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

 

Bogate tradycje kulinarne poszczególnych regionów, ale też przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach przepisy i umiejętności, pozwalały paniom na wsi dobrze przygotować się na każdą biesiadę. Zgodnie z przysłowiem ?Gość w dom, Bóg w dom? nie tylko tych zaproszonych i długo wyczekiwanych należało podjąć ?czym chata bogata?. Nawet jeśli ktoś się trafił, jak to mówiono ?z drogi?, też nie wolno mu było odmówić poczęstunku. Dzięki temu polska gościnność stała się przysłowiowa i doświadczamy jej do dziś. 

Co dawniej gotowano i podawano gościom na spotkania większe i mniejsze? Na przykład na wesela? Jakie dania były obowiązujące kiedyś, a czym podjęłaby gości w takich okolicznościach współczesna gospodyni wiejska na Podlasiu albo na Mazowszu? 

Kuchnia dawniej i dziś. Przepisy, produkty, techniki kulinarne, rodzinne zwyczaje i lokalne tradycje, okoliczności świętowania i ich przebieg. Sposób wytwarzania i podawania dań, ich kolejność na stole, ale też sezonowość. Wszystko to stanowiło i nadal stanowi o wyjątkowości kuchni rodzinnej i regionalnej. Nadaje jej wyjątkowych cech i oryginalności. Jest wielką wartością i wyznacznikiem naszej tożsamości i ważną częścią naszego narodowego dziedzictwa kulturowego.

Tematem konkursu są przepisy na potrawy charakterystyczne dla naszego regionu - zarówno te podawane na stół dawniej i współcześnie podczas różnych uroczytości rodzinnych, dorocznych czy po prostu na niedzielny obiad.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 czerwca. Na laureatów konkursu będą czekały nagrody finansowe i rzeczowe, a jego efektem ma być książka kulinarna, w której znajdą się najlepsze przepisy. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 sierpnia.

mat.pras./jd


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: bedokTreść komentarza: Problemy to tam się zaczną od grudnia jak ruszy centrum handlowe. Teraz to jeszcze jakoś można przejechać. W godzinach szczytu wielu kierowców się zatrzymuje i wpuszcza tych z podporządkowanej ale nie wszystkim się to podoba.Data dodania komentarza: 6.10.2024, 17:45Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: HeniekTreść komentarza: A gdzie teraz jest Walicki?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 14:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: do wyborcyTreść komentarza: ściągnęła gonske.. on wie wszystko najlepiej i zaraz się za to weźmieData dodania komentarza: 6.10.2024, 12:30Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Piłkarskie ciekawostki 10 lat temu Wilga Garwolin wygrała z Okęciem. To przy okazji dzisiejszego (06.10.2024) meczu Wilga II- Okęcie https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/4937,wilga-rozgromila-okecie Ciekawy materiał, ciekawy skład Wilgi i ciekawe opinie :-). LZS Piotrówka (opolska IV liga) z bilansem 0-2-4, br. 7-23 wycofała się z rozgrywek po 6 kolejce. bilansem. Piotrówka to kolejny przykład dziwnych pomysłów przedziwnych sponsorów. W sezonach 2010/11- 2015/16 Piotrówka grała z powodzeniem w III lidze. Niestety standard: Kasy nie ma (albo wyprana), najemnicy pojechali w Polskę, a lokalni potencjalni zawodnicy zapewne powiedzieli: ,,teraz to fuck off’’ Radunia Stężyca, która w sezonach 2021/22- 2023/24 grała z powodzeniem w II lidze przegrała u siebie 2:4 (1:2) z KP Starogard Gdański (były klub Grzegorza Piesio) i zajmuje ostatnie 16 miejsce z bilansem 1-0-9. Br. 13-35. KP Starogard Gdański jest na 13 spadkowej pozycji. Link do skrótu meczowego: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=qSJ6mysBm6A Dawny czwartoligowy (czwarty poziom rozgrywek) rywal Wilgi, czyli Huragan Międzyrzecz Podlaski wpadł w sportowy dołek. Po dość stabilnych dziewięciu latach Huragan z bilansem 1-2-7. br. 11-17 zajmuje spadkowe 15. miejsce w grupie 17- stu zespołów. Odwieczny rywal Wilgi, czyli Orlęta Łuków liderują w bialskopodlaskiej LO z bilansem 7-1-0. Br 32-5 Grom Gromadzyń Wielowieś grający czwarty kolejny sezon w legnickiej A- klasie gr. II robi fortunę. Fortunę godną rekordu Guinessa. W ubiegłym tygodniu zremisował u siebie 4:4 (…) z zajmującą przedostatnią pozycję (nomen omen) Fortuną Obory. Bilans Gromu po 7- miu meczach to 0-1-6. Br. 16-100 !!!Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:13Źródło komentarza: Pewna wygrana Wilgi z Pilicą [wideo]
Reklama