poniedziałek, 7 października 2024 04:11
Reklama

Ci ludzie umarli naprawdę

20 proc. hospitalizowanych w garwolińskim szpitalu chorych na COVID-19 przegrało walkę z wirusem. Choć zakażonych jest mniej niż jesienią ubiegłego roku, wolnych łóżek brak. Chorujemy mniej, ale za to bardziej poważnie. Od początku kwietnia w powiecie stwierdzono już blisko 700 zakażeń. 25 osób zmarło. COVID-19 to niejedyne zagrożenie dla naszego zdrowia, a ja wynika ze statystyk SP ZOZ w Garwolinie badamy się coraz rzadziej. W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja Rady Powiatu Garwolińskiego, podczas której między innymi szczegółowo omawiano aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie garwolińskim, a także podsumowano walkę z COVID-19 w 2020 roku. Bez wątpienia najgorsze powiat przeszedł w październiku i listopadzie ubiegłego roku, ale jak podkreślał dyrektor SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski, choć liczba zakażonych jest mniejsza, rośnie liczba osób hospitalizowanych i niestety tych, którzy przegrywają walkę z koronawirusem.

Jesienny dramat, wiosenne oblężenie

Dyrektor SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski wspominał, że podczas drugiej fali epidemii Szpitalny Oddział Ratunkowy dysponował 5 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19, a były sytuacje, w których przebywało tam jednocześnie 40 chorych.

- To była sytuacja absolutnie dramatyczna, której nigdy wcześniej nie przeżyłem i nikomu nie życzę. Drzwiami i oknami walili do nas chorzy na koronawirusa i z którymi, przepraszam za kolokwialne wyrażenie, nie było co zrobić, bo wszystkie szpitale warszawskie były zapchane. Nie było miejsc, nie było, gdzie ich odesłać. Myśmy starali się ich ratować, ale też staraliśmy się zabezpieczyć naszych chorych szpitalnych, żeby poza tymi problemami, z którymi się do nas zgłosili, jeszcze ten wirusowy problem ich nie dotknął. Był to czas nieprawdopodobnie ciężki. Chyba najcięższy w moim życiu zawodowym ? podkreślał podczas sesji rady powiatu Krzysztof Żochowski.

Sytuację udało się poprawić po decyzji wojewody, dzięki której w szpitalu można było utworzyć oddział covidowy z 50 łóżkami, w tym z 4 łóżkami respiratorowymi. Dzięki temu udało nam się wielu chorym pomóc, ale jednocześnie w tym czasie w garwolińskim szpitalu zmarło 39 pacjentów.

Obecnie szpital ma przeznaczonych 65 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 6 respiratorowych oraz dodatkowych 5 łóżek w szpitalnym oddziale ratunkowym. Więcej łóżek nie znaczy, że sytuacja się poprawiła. Wręcz przeciwnie. Wszystkie łóżka covidowe są zajęte. W marcu szpital odnotował znaczący wzrost hospitalizacji. Na oddział covidowy trafiali także pacjenci np. z Warszawy w związku z niewydolnością tamtejszych szpitali.

- Od 1 stycznia do 13 kwietnia na oddziale covidowym było leczonych 207 pacjentów, zmarło 46. Odmiana brytyjska jest groźna. Polecam to uwadze tych, którzy mówią, że pandemii nie ma, że w szpitalach leżą pozoranci, aktorzy. Ci ludzie umarli naprawdę ? mówił Krzysztof Żochowski.

Mniej chorych, ale w gorszym stanie

Od początku kwietnia do dzisiaj potwierdzono w powiecie garwolińskim 682 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. W marcu było tych przypadków 806. W kwietniu z powodu COVID-19 zmarło 25 mieszkańców naszego powiatu. To już o 2 osoby więcej niż przez cały marzec.

Aktualną sytuację epidemiczną komentowała podczas sesji także Dorota Brojek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie. ? Obecnie mamy 6 ognisk w instytucjach publicznych i zakładach pracy, ale odnotowujemy wzrost ognisk rodzinnych. Jest mniej przypadków dziennie niż jesienią, ale chorzy są w dużo gorszym stanie ? mówiła.

Od początku roku potwierdzono zakażenie koronawirusem u 1835 mieszkańców powiatu. Zmarło aż 67 osób. W całym 2020 roku z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby z powiatu garwolińskiego.

Część z tych osób umrze

Pandemia koronawirusa nie spowodowała, że inne choroby ? także te zagrażające życiu pacjentów ? przestały istnieć. Mimo to w statystykach wyraźnie widać spadek diagnozowanych chorych czy przeprowadzanych badań i zabiegów.

Podczas sesji dyrektor SP ZOZ w Garwolinie przedstawił szczegółowy raport dotyczący działalności placówki w 2020 r.

Szpital leczył w ubiegłym roku 6490 chorych ? to spadek o 35 proc. w stosunku do roku 2019 r. Było o 15 proc. mniej porodów i wizyt w poradniach specjalistycznych. Aż o 57 proc. spadła liczba pacjentów zgłaszających się do Nocnej Pomocy Lekarskiej ? w 2020 roku było ich ponad 6,5 tys. Wykonano o ponad 30 proc. mniej badań kolonoskopii czy gastroskopii, o 21 proc. mniej badań RTG i o 60 proc. mniej USG i mammografii.

Spadek liczby wykonanych badań diagnostycznych to ogromne niebezpieczeństwo dla chorych, którzy o swoich problemach zdrowotnych dowiedzą się za późno. ? Część z tych osób umrze ? nie pozostawiał złudzeń dyrektor Żochowski.

W ubiegłym roku na garwoliński SOR trafiło 16 tys. osób. To więcej o 5 proc. niż rok wcześniej. COVID-19 spowodował znaczy wzrost badań tomografii komputerowej ? więcej o 180 proc. To badanie jest jednym z ważniejszych badań przy COVID-19. W Szpitalu Powiatowym w Garwolinie wykonano ich w 2020 roku ponad 6 tys. badań.

Justyna Dybcio

fot. KSO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pacjent 25.04.2021 07:58
Oprócz zmarłych, trzeba też dbać o żywych... Dlatego polecam zająć się pielęgniarkami na Chirurgii! Lekarze ok, oddział ok, ale pomoc i życzliwość pielęgniarek z Chirurgii nie istnieje! Brak profesjonalizmu ludzkiego podejścia do pacjenta... Za to śmiech, plotki, telefony i kawusia... Panie Ordynatorze i Dyrektorze... Czas to skończyć i wprowadzić standarty XXI wieku

2 24.04.2021 12:49
przecież szczepionki to eksperyment a wirusa nie ma i nie ma się czego bać.więc nie rozumiem o co chodzi.

pacjent 24.04.2021 11:29
Łatwo sprawdzić ile razy w ciągu ostatnich 7 miesięcy 2020 roku Zarząd Powiatu zajmował się sprawami epidemii z udziałem dyrektora ZOZ- u. Podobnież, tylko raz i to w sprawie nadania szpitalowi im. Ks. Nowaka. Zaszczepionych w naszym powiecie jest prawie dwa razy mniej niż w powiecie ryckim. A co z punktem masowego szczepienia w powiecie , o którym ciągle mówi premier, ale w naszym powiecie jakoś cicho. W artykule głównie mowa o statystykach , a gdzie wnioski.

Myślę 23.04.2021 17:38
Kolego, szpital publiczny nie może leczyć lekiem niedopuszczonym. Gdyby tak było, to prawnicy mieliby używanie.

bedok 23.04.2021 10:48
,,Od 1 stycznia do 13 kwietnia na oddziale covidowym było leczonych 207 pacjentów, zmarło 46" Nasuwa się pytanie jak byli leczeni skoro tak niski procent wyleczonych. O metodach leczenia ani słowa w artykule. Czy była im podawana amantadyna według zaleceń doktora Bodnara? https://przychodnia-przemysl.pl/mozna-wyleczyc-covid-19-w-48-godzin/.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: bedokTreść komentarza: Problemy to tam się zaczną od grudnia jak ruszy centrum handlowe. Teraz to jeszcze jakoś można przejechać. W godzinach szczytu wielu kierowców się zatrzymuje i wpuszcza tych z podporządkowanej ale nie wszystkim się to podoba.Data dodania komentarza: 6.10.2024, 17:45Źródło komentarza: Kolejna kolizja w tym miejscuAutor komentarza: HeniekTreść komentarza: A gdzie teraz jest Walicki?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 14:10Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: do wyborcyTreść komentarza: ściągnęła gonske.. on wie wszystko najlepiej i zaraz się za to weźmieData dodania komentarza: 6.10.2024, 12:30Źródło komentarza: Z Trojanowa do Łaskarzewa na zastępcę burmistrzaAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Piłkarskie ciekawostki 10 lat temu Wilga Garwolin wygrała z Okęciem. To przy okazji dzisiejszego (06.10.2024) meczu Wilga II- Okęcie https://www.wirtualnygarwolin.pl/artykul/4937,wilga-rozgromila-okecie Ciekawy materiał, ciekawy skład Wilgi i ciekawe opinie :-). LZS Piotrówka (opolska IV liga) z bilansem 0-2-4, br. 7-23 wycofała się z rozgrywek po 6 kolejce. bilansem. Piotrówka to kolejny przykład dziwnych pomysłów przedziwnych sponsorów. W sezonach 2010/11- 2015/16 Piotrówka grała z powodzeniem w III lidze. Niestety standard: Kasy nie ma (albo wyprana), najemnicy pojechali w Polskę, a lokalni potencjalni zawodnicy zapewne powiedzieli: ,,teraz to fuck off’’ Radunia Stężyca, która w sezonach 2021/22- 2023/24 grała z powodzeniem w II lidze przegrała u siebie 2:4 (1:2) z KP Starogard Gdański (były klub Grzegorza Piesio) i zajmuje ostatnie 16 miejsce z bilansem 1-0-9. Br. 13-35. KP Starogard Gdański jest na 13 spadkowej pozycji. Link do skrótu meczowego: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=qSJ6mysBm6A Dawny czwartoligowy (czwarty poziom rozgrywek) rywal Wilgi, czyli Huragan Międzyrzecz Podlaski wpadł w sportowy dołek. Po dość stabilnych dziewięciu latach Huragan z bilansem 1-2-7. br. 11-17 zajmuje spadkowe 15. miejsce w grupie 17- stu zespołów. Odwieczny rywal Wilgi, czyli Orlęta Łuków liderują w bialskopodlaskiej LO z bilansem 7-1-0. Br 32-5 Grom Gromadzyń Wielowieś grający czwarty kolejny sezon w legnickiej A- klasie gr. II robi fortunę. Fortunę godną rekordu Guinessa. W ubiegłym tygodniu zremisował u siebie 4:4 (…) z zajmującą przedostatnią pozycję (nomen omen) Fortuną Obory. Bilans Gromu po 7- miu meczach to 0-1-6. Br. 16-100 !!!Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:13Źródło komentarza: Pewna wygrana Wilgi z Pilicą [wideo]
Reklama