Lokalizacja
Kiedy jesteśmy pewni, że wybrane przez nas mieszkanie wstępnie odpowiada naszym wymaganiom warto zastanowić się nad jego lokalizacją. Istotnym elementem może być zweryfikowanie czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych lub tras szybkiego ruchu. Kolejny krok to zweryfikowanie opcji połączeń komunikacyjnych i sprawdzenie ile czasu zabierze nam dojazd do pracy, szkoły czy przedszkola. Istotne jest również czy przy budynku dostępne są miejsca parkingowe lub garaże do wynajęcia. Osoby które lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu powinny również sprawdzić, czy w pobliżu są tereny zielone, rekreacyjne, spacerowe czy ścieżki rowerowe.
Dokumenty nieruchomości
Na spotkaniu z właścicielem warto poprosić o wgląd do szczegółowego zestawienia opłat za mieszkanie. Sprawdzenie ile kosztuje ogrzewanie, wywóz śmieci, podgrzanie wody, składka na remonty czy opłata za administrowanie pozwoli nam upewnić się, czy comiesięczne koszty utrzymania nieruchomości nie będą dla nas zbyt wysokie.
Musimy również sprawdzić, jaki jest stan prawny mieszkania i czy nie ma ono obciążeń finansowych. W związku z tym należy poprosić o przedłożenie kopii wypisu z ksiąg wieczystych oraz dokumentu poświadczającego, w jaki sposób właściciel otrzymał prawo własności do nieruchomości. Sprawdzenie samej nieruchomości, będzie mieć również ogromne znaczenie dla banku, ponieważ będzie ona zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Finansowanie zakup w ten właśnie sposób, zobowiązuje zwykle kupującego do przedłożenia w banku operatu szacunkowego. Decydując się na taką formę finansowania, warto wcześniej wybrać rzeczoznawcę, który ma uprawnienia i widnieje na liście rzeczoznawców akceptowanych przez bank, tak jak przykładowo rzeczoznawca Gdańsk.
Na pierwszy rzut oka
Decydując się na oglądanie nieruchomości, warto wcześniej zastanowić się, na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Najważniejsza sprawa to stan poszczególnych instalacji. Wymiana tych elementów jest zwykle bardzo dużym kosztem, dlatego warto sprawdzić czy funkcjonują prawidłowo. Oprócz sprawdzenia stanu instalacji takich jak klimatyzacja, wentylacja czy krany należy dokładnie obejrzeć stan ścian, okien i podłóg. Nie powinniśmy również zapomnieć o sprawdzeniu czy w mieszkaniu nie ma nieproszonych gości, takich jak prusaki, pluskwy domowe, mrówki czy rybiki cukrowe. Ich usunięcie może okazać się trudne i bardzo czasochłonne. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie okolicy i rozmowa z sąsiadami. Może się okazać, że pomimo świetnej lokalizacji i ładnego wyglądu mieszkania uciążliwi sąsiedzi nie dadzą nam spokojnie żyć.
Mieszkanie szczególnie na rynku wtórnym należy kupować bez pośpiechu i rozsądnie. Jest to inwestycja długoterminowa i pochłaniająca dużo środków finansowych, dlatego decyzja powinna być przemyślana. Rozsądne podejście zalecane jest również w kwestii dokumentacji danej nieruchomości jak i przy samym kredycie oraz sprawach z nim związanych. Dlatego właśnie jeżeli jesteś na etapie szukania rzetelnego rzeczoznawcy zachęcamy do zapoznania się ze stroną: https://wycenanabank.pl. Samodzielny wybór rzeczoznawcy, pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy w stosunku do cennika rzeczoznawców których wskazuje bank oraz z pewnością pozwoli skrócić czas oczekiwania na gotową wycenę.
Napisz komentarz
Komentarze