poniedziałek, 25 listopada 2024 23:31
Reklama

Szkolenie szczeniaka ? od czego zacząć?

Pojawienie się w domu czworonoga to dla wszystkich domowników ważne wydarzenie. Pies wniesie wiele radości, ale wiąże się też z odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami. Jeżeli ma to być szczeniaczek, trzeba się nastawić na to, że maluch potrzebuje więcej uwagi i czeka nas jego szkolenie. Nauka szczeniaka jest niezbędna do tego, aby pies miał szansę się socjalizować. Zupełnie naturalne jest, że pies ma reagować na swoje imię, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonych do tego miejscach. Tak samo oczekuje się, że będzie znał przynajmniej kilka podstawowych komend. Dla przyszłego właściciela psa wydaje się to proste, ale już to kiedy ma przystąpić do szkolenia i zastanawia się, jak to zrobić, wcale to wszystko tak oczywiste nie jest. Mało tego, jeśli na tym etapie popełnimy jakieś błędy wychowawcze, mogą się tak silnie zakorzenić w psychice zwierzaka, że przyjdzie nam się zmierzyć z poważniejszymi problemami behawioralnymi.

Szkolenie zacznij już od pierwszych dni obecności psa w domu

Osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze szczeniaczkiem, zastanawiają się, kiedy jest właściwy moment na naukę. Pojawia się pytanie, czy maluch, który się do nas wprowadza, nie jest za mały na to, by stawiać wobec niego jakieś wymagania. Prawda jest taka, że nie tylko możemy, ale i powinniśmy wdrażać działania już od pierwszej chwili, kiedy pies staje się częścią rodziny.

Oczywiście nic nie przyjdzie od razu i zanim nasz pupil zrozumie, o co nam chodzi minie trochę czasu, ale im szybciej zaczniemy, tym lepiej. Przykładowo nie możemy oczekiwać, by maluszek od razu jadł z miski. Najpewniej będzie początkowo cały do niej wchodził, ale w końcu da to rezultat.

Stosuj odpowiednie metody

To, w jaki sposób będziemy postępować ze szczeniakiem, nie tylko przełoży się na tempo nauki, ale też na jego późniejsze zachowanie i podejście do nas. Szkolenie szczeniaka powinno uwzględniać dużo motywatorów. Kiedy pies zrobi to, o co nam chodziło (nawet przypadkiem, co przy szczeniakach jest częste), nagródźmy go na przykład smakołykiem. To, czego nam robić nie wolno, to karać psa. Możemy do niego mówić stanowczym tonem, ale absolutnie nie możemy na niego krzyczeć, ani tym bardziej posuwać się do jakichkolwiek aktów przemocy. Odpowiedni motywator da dużo lepsze efekty, a i relacje ze zwierzakiem będą lepsze. Wystarczą wspomniane przekąski, drobna pieszczota, jaką psiak lubi, albo pochwała za odpowiednie zachowanie.

Ustal priorytety i znajdź czas dla zwierzaka

Prawda jest taka, że pies może się przez całe życie uczyć czegoś nowego. Naszym zadaniem jako opiekuna jest ustalenie pewnych priorytetów. Musimy zastanowić się, czego zwierzak powinien nauczyć się w pierwszej kolejności. Ustalajmy krótko i długoterminowe cele, do których będziemy dążyć w naszym szkoleniu, a następnie wygospodarujmy czas na naukę. Pies sam z siebie niczego nie wyćwiczy, aby było widać efekty, my także musimy coś z siebie dać. Nie możemy się zniechęcać jeśli nabycie jakiejś umiejętności zajmie psu więcej czasu.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama