Budowa psiego pazura
Zanim przyjrzymy się bliżej zabiegom związanym z reagowaniem na urazy pazura, sprawdźmy, jak w ogóle zbudowane są psie pazury. Przede wszystkim na zewnątrz jest warstwa rogowa, a wewnątrz znajduje się rdzeń. Warstwę rogową obcinamy systematycznie i pies ściera ją podczas ruchu, a więc uraz w tej części nie jest groźny, bolesny i wiążący się z krwawieniem. Natomiast rdzeń jest już unerwiony i ukrwiony, więc ten uraz wiąże się już dla psa z dyskomfortem. Kiedy pazur rośnie, nerwy i naczynia się cofają, a w miejscu rdzenia powstaje warstwa rogowa.
Obcięcie pazura przy braku krwawienia
Najmniej problematyczne są urazy dotyczące końcówki pazura, którą zawsze przycinamy. Nie ma w niej naczyń krwionośnych, więc zwierzak nie będzie skarżył się na to, że coś go boli. Tak naderwany pazur u psa wystarczy podciąć, by pazur wyrównać. Pamiętajmy, by stosować specjalnych nożyc dla zwierząt. Gdybyśmy sięgnęli po zwykłe nożyczki to, co prawda naderwana część zostanie odcięta, ale jak pazur zacznie odrastać, to może się rozdwajać.
Złamanie pazura razem z krwawieniem
Nieco bardziej kłopotliwe będzie podcięcie pazura, który złamał się w takim miejscu, gdzie już naczynia krwionośne są. Także tutaj musimy końcówkę obciąć, jednak pies będzie niespokojny i będzie to dla niego bardziej bolesne. Musimy pamiętać, by od razy przygotować środek do dezynfekcji rany. Kiedy obetniemy naderwany fragment, najpewniej zwiększy się krwawienie, które musimy oczyścić, a następnie chronić przed zabrudzeniem i wylizywaniem psa.
Wyrwany pazur
Z pewnością najtrudniejszą sytuacją jest ta, w której pies ma wyrwany pazur. Kiedy do urazu doszło dość głęboko, a pazur jest naderwany przy kości, niestety jedynym słusznym działaniem jest całkowite wyrwanie pazura. Sama czynność jest szybka, ale bardzo trudna zwłaszcza dla właścicieli psów. Nie powinniśmy tego robić na własną rękę, a udać się do weterynarza. Dzięki temu we wspomnieniach nie pozostanie trauma to raz, dwa bez wiedzy i doświadczenia moglibyśmy zaserwować zwierzakowi więcej bólu i wyrządzić dodatkową krzywdę. Weterynarz wyrwie pazur w chwilę. Jest to nieprzyjemne, ale zabieg jest tak ekspresowy, że w większości przypadków pies nawet nie potrzebuje znieczulenia.
Wyrwany pazur to jedno. Trzeba też wiedzieć jak postępować później. Zanim pazur odrośnie, pies może odczuwać silny dyskomfort. Na palec należy aplikować środek znieczulający i założyć opatrunek, by pupil nie wylizywał rany ani jej nie zanieczyścił, bo bardzo łatwo mogłoby dojść do zakażenia.
Więcej informacji i praktycznych porad znajdziesz na https://www.zpazurem.pl/artykuly/budowa_pazura_i_postepowanie_przy_urazach
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze