poniedziałek, 25 listopada 2024 23:39
Reklama

Czy do połowów magnesem neodymowym trzeba mieć zezwolenie?

Każdy wie, że łowienie ryb bez zezwolenia z publicznych łowisk i zbiorników wodnych jest zabronione. Trzeba mieć odpowiednie pozwolenia, najczęściej kartę wędkarską. Ale co w przypadku, gdy zamiast haczyka na końcu, jest magnes, który pozwala wyciągać stare, metalowe przedmioty z dnia zbiornika? Czy w takim przypadku pozwolenie jest niezbędne? Gdzie można łowić magnesem neodymowym? Właściwie w przypadku posługiwania się magnesami do łowienia z samym łowieniem jako takim nie mamy do czynienia. Celem nie jest przyciągnięcie ryby, nawet nie ma tam możliwości, by zwierzę się zahaczyło, więc z punktu widzenia prawa łowieckiego brak haczyka jednoznacznie wskazuje, że magnes to nie wędka. Skoro tak, to trzeba by się zastanowić, gdzie można w ogóle ?łowić? takim przedmiotem.

Oczywiście najciekawszym miejscem do szukania są jeziora i rzeki. Warto mieć na uwadze miejsca najbardziej prawdopodobne, by nie szukać gdzieś, gdzie zupełnie nie będzie to miało sensu. Najlepiej sprawdzają się okolice mostów przy rzekach, gdzie różne przedmioty mogły znaleźć się przypadkowo, albo zatoczki w jeziorach, gdzie osoby kąpiące lub odpoczywające mogły przez nieuwagę coś zostawić i zgubić w otchłani wody.

Czy używanie magnesów do łowienia jest legalne?

Pytanie jest trudne do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Właściwie nie ma na to dobrej odpowiedzi. Oczywiście zakładając, że cały teren Ziemi do kogoś należy, trzeba by postarać się o zgodę na korzystanie z akwenu w celach poszukiwawczych. Większość zbiorników wodnych należy do państwa, więc należałoby zdobyć pozwolenie państwowe. Problem jednak w tym, że nie ma odnośnych przepisów, a więc magnesy do łowienia z punktu widzenia prawa nie istnieją. De facto więc nikt nie ma prawa zabronić moczyć kawałka metalu w rzece czy jeziorze, tym bardziej że ogólna praca zbierających jest bardzo pożyteczna społecznie.

Jak przygotować się do łowienia z magnesami neodymowymi?

Aby zacząć łowić, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza to przygotowanie. W nim zawierać się będzie nie tylko wybór miejsca na zarzucenie magnesów do łowienia, ale także ich wybór ? mocy, wielkości, kształtu etc. Następnie trzeba zgromadzić odpowiednie narzędzia i akcesoria. Między innymi będą to scyzoryk, by móc odciąć linę, gdy zaplącze się w coś pod wodą, mocna lina, która będzie w stanie utrzymać nawet ciężkie rzeczy ? w końcu nie wiadomo, co wyciągniesz z dna. Do tego pamiętaj o rękawiczkach, by móc wygodnie operować magnesami neodymowymi. Ostatnim przyrządem, bez którego nie będziesz mógł się obejść, jest wiadro lub torba. Dzięki nim będziesz miał gdzie schować swoje znaleziska.

Magnesy neodymowe ? czy wolno nimi łowić?

Jak więc odpowiedzieć na pytanie z początku tekstu? Nie ma jednoznacznej opcji. Zwykle nikt nie będzie robił żadnych problemów, a wielu będzie ciekawych, czy udaje się coś znaleźć. Niektórzy mogą być jednak bardziej zapobiegliwi, co jednak nie oznacza, że będą w stanie podać paragraf, na podstawie którego łowienie śmieci z dnia morza jest niezgodne z przepisami.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama