środa, 9 października 2024 00:22
Reklama

Czarne chmury nad Mazowszem

Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z Mazowsza? Stolicą nowego województwa Radom? Co czeka nasz region, gdy partia rządząca przeforsuje swój pomysł? Ograniczone dochody, utrata unijnego wsparcia, podwójna administracja, bałagan i chaos ? przestrzegają eksperci, samorządowcy i ludzie kultury. Mazowsze kolejny raz stało się polem bitwy. Tym razem chodzi o administracyjne podzielenie naszego regionu, a konkretnie podział na dwa województwa. Z takim pomysłem ? jak donosiły media ? PiS wrócił pod koniec lipca. Ostateczną decyzję partia ma podjąć we wrześniu[1]. ? Niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie ? zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24[2] wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że nad tym projektem pracują posłowie PiS z Mazowsza. ? Decyzje, czy zostanie on przedstawiony w najbliższym czasie, czy może później, zapadną niedługo.

 O co tak naprawdę chodzi?

Marszałek województwa Adam Struzik mówi wprost: ? To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych. Podział województwa zniszczy Mazowsze! Jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny ? podkreśla marszałek.

? Pomysł podziału Mazowsza ma podłoże wyłącznie polityczne. Środki unijne rozdysponowywane są proporcjonalnie na wszystkie podregiony, tak więc argument ten trzeba uznać za dalece nietrafiony. Powinniśmy też wsłuchać się w głos społeczeństwa, a on w przeważającej części jest jednoznaczny ? stanowcze NIE dla realizacji wyłącznie politycznych ambicji ? zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Co ciekawe, mimo szeregu wypowiedzi w mediach, strona rządowa nadal nie przedstawiła analiz ani konkretnych scenariuszy planowanego podziału. Nie było też żadnych konsultacji z gronem ekspertów, z mieszkańcami czy samorządowcami, którzy nie kryją zdziwienia. ? Czy nam ten pomysł się podoba? Trudno powiedzieć bez odpowiednich analiz ? komentuje Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec. ? Nie dostaliśmy żadnych informacji na ten temat, nikt z nami nie rozmawiał ? dodaje.

? Obowiązujący od 2018 r. podział statystyczny poprzedzony był szeroką akcją informacyjną samorządu wojewódzkiego i konsultacjami prowadzonymi w każdym z subregionów Mazowsza. Konsultacje trwały długo, ale samorządy lokalne miały poczucie, że ich głos jest ważny, że bez ich akceptacji nikt nie będzie narzucał rozwiązań systemowych. Tak też powinno być teraz ? podkreśla burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Łatwiej dzielić niż łączyć

Pytań o przyszłość regionu jest mnóstwo. Podobnie, jak i absurdów, z którymi być może przyjdzie nam żyć. Przykłady? Gdzie będzie stolica województwa? Jak rozliczyć dotychczasowe dotacje unijne? Jak będzie wyglądał podział środków z UE? Jak podzielić spółki kolejowe?

? Z punktu widzenia Mazowsza nie da się przejechać z Garwolina do reszty województwa inaczej niż przez jedno z sąsiednich województw. Więc to będzie jeden z absurdów. Pojawi się pytanie o dostępność komunikacyjną. Urząd marszałkowski nie w Warszawie, lecz w Radomiu albo Płocku to dla Siedlec albo Ostrołęki będzie oznaczać duży problem, więc może się okazać, że województwo mazowieckie będzie zdezintegrowane ? alarmuje socjolog Jarosław Flis.

Na programy wsparcia nie ma co liczyć

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski dodaje, że ? budując relacje interpersonalne, społeczne, biznesowe czy gospodarcze ? mieszkający i pracujący na Mazowszu tworzą pomyślność tego najszybciej rozwijającego się regionu w Europie. Ta sieć wzajemnych powiązań oplata całe województwo, a wspólnota trwa już ponad 20 lat.

? Władze samorządowe transferują środki do mniej zamożnych subregionów oraz zadbały o podział statystyczny województwa. Na wyrównanie różnic potrzeba oczywiście czasu, ale każdy, kto ma dobrą wolę, musi dostrzegać, jak bardzo nasza wspólnota jest zintegrowana i jak się zmienia ? zaznacza Piotr Zgorzelski.

Tymczasem wraz z podziałem administracyjnym pieniędzy nowemu województwu zdecydowanie ubędzie. Nie będzie więc funduszy na dotychczasowe programy wsparcia, które każdego roku cieszą się ogromną popularnością wśród Mazowszan, m.in. strażaków, działkowców, nauczycieli. Zabraknie środków na stypendia dla uczniów, na remonty kościołów, zabytków czy budowę boisk, świetlic wiejskich albo doposażenie szkół. Mazowsze pozbawione Warszawy nie będzie mogło być solidarne z lokalną społecznością i samorządami, jak było do tej pory.

Metropolia warszawska impulsem rozwojowym Mazowsza

Mazowsze bez serca, czyli bez centralnej części ? Warszawy i okolicznych powiatów, nie będzie mogło pozwolić sobie na tak ważne dla mieszkańców wsparcie. A to właśnie stolica z obwarzankiem generuje wysokie dochody regionu. Jak wynika z analiz urzędu marszałkowskiego, firmy z aglomeracji warszawskiej zapewniają aż 87 proc. dochodów województwa z podatku CIT. To właśnie w stolicy i sąsiadujących powiatach jest w sumie 75 proc. firm krajowych i zagranicznych! Są one impulsem rozwojowym Mazowsza. Najważniejszy dochód województwa, czyli podatek CIT, wyniósłby w nowym województwie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu.

Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak redukcja zadań i obowiązków. 58 wojewódzkich placówek i spółek (szpitale, instytucje kultury, biblioteki, centra kształcenia, spółki kolejowe) ma siedzibę w metropolii warszawskiej, a 59 w pozostałej części województwa. Wśród jednostek zlokalizowanych w Warszawie są instytucje o charakterze ogólnowojewódzkim. Są to m.in.: spółki Koleje Mazowieckie, Agencja Rozwoju Mazowsza, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy czy Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych.

? Powstanie konieczność finansowania dwóch urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, dwóch sejmików, a także odrębnych służb podlegających wojewodzie i marszałkowi ? mówi naukowiec prof. Zbigniew Kruszewski. Dodaje, że nastąpi zapewne także podział podmiotów ogólnowojewódzkich, np. przewoźników kolejowych. Stałe koszty administracyjne wzrosną więc zdecydowanie.

Mazowsze bez wsparcia unijnego?

A co ze środkami unijnymi? Orędownicy dzielenia Mazowsza twierdzą, że dzięki podziałowi administracyjnemu funduszy z Unii przybędzie.

? Niestety, tak to nie działa ? podkreśla dr Marcin Wajda ze Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor departamentu ds. funduszy UE urzędu marszałkowskiego. ? Unia Europejska, dzieląc środki na lata 2021?2027, nie widzi województw, a widzi NUTS2. Liczba województw jest więc tutaj bez znaczenia. Mówiąc wprost ? od podziału administracyjnego Unia Europejska  nie da nam ani eurocenta więcej. ? wyjaśnia dr Marcin Wajda. A od 2018 r. Mazowsze jest już podzielone statystycznie na dwa NUTS-y ? warszawski stołeczny i regionalny.

8 września sejmik Mazowsza przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego. Za przyjęciem stanowiska głosowało 26 radnych PSL?KO. Przeciwko 23 radnych PiS.

Całość artykułu: https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/pismo-samorzadu-wojewodztwa-mazowieckiego/mazowsze-serce-polski-nr-920/art,5,czarne-chmury-nad-mazowszem-pis-zapowiada-podzial-wojewodztwa.html

[1] PiS: na początku września decyzja o podziale Mazowsza, pap.pl, 21.08.2020.

[2] Polskie Radio 24, 25.08.2020.

mat.pras.

grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jan 19.09.2020 07:21
A jaki jest stosunek Pana posła Woźniaka do planów podziału Mazowsza ?

Janusz 18.09.2020 15:57
Może to jakaś ustawka, jak wcześniej z Gowinem? Po zatrzymaniu gospodarki z powodu kataru, roztrwonieniu setek miliardów złotych kraj jest jak po wojnie. Kto by nie rządził, to już nie będzie takiego szastania 500+, 13, 14 i inne takie. Nie będzie wyjścia, trzeba będzie ograniczać wydatki i zabierać, to co było dane. Kto to zrobi ten prędko już do władzy nie dojdzie, a PIS na pewno by już nie rządził, gdyby swoją hojność poskromił. Może chcą komuś podrzucić tego zbuka? Rozwiążą Sejm, przeczekają kryzys i jako dobrodzieje powrócą za kilka lat z propozycją przywrócenia tego co w kryzysie rządzący będą musieli ograniczyć? A ustawa o ograniczeniu zabijania dla zabawy i po to żeby mieć drogi szalik, czy czapkę jest dobra. Zabijanie zwierząt jest zasadne jedynie w celach żywieniowych. Dla zbytku zabijanie jest podłością odczłowieczeniem. Życie z tego nawet na bogatości jest swego rodzaju obrzydlistwem. Dobrze można żyć również z handlu narkotykami, czy lewą wódką. Można w Afganistanie zlikwidować najbardziej dochodową gałąź rolnictwa-uprawę maku i potem rozpaczać, że tylu rolników w nędzę tam popadło. PIS n ie straci przez tę ustawę. Powinni jeszcze zakazać polowań, jako sportu.

Cos 18.09.2020 10:16
Po głosowaniu za 5 Kaczyńskiego, żadnego podziału Mazowsza nie będzie, bp PIS na prowincji poniesie ogromne straty za przepchniecie z PO i SLD tej ustawy.

Szarek 18.09.2020 04:26
wg czeka na przeniesienie stolicy województwa do Radomia a najlepiej do Płocka. Radość wg zapanuje wielka.

Janusz 17.09.2020 07:43
Oddzielić Lemingrad od Polski. Niech sobie żyją ze swoimi kredytami, komornikami, suvami i pieskami na smyczach. Resztę Mazowsza wcielić do Podlasia, Lubelszczyzny i pod Łódź. Zobaczą wtedy lemingi co to znaczy żyć bez wsioków.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: A na co to komu? Komu to potrzebne? Ilość i jakość inwestycji przez to się poprawi czy jak? Mieszkańcy oczekują konkretnych działań a nie sztucznego kreowania kolejnych i zbędnych stanowisk, zwłaszcza jak mamy też stanowiska na których wypadałoby zrobić roszady...Data dodania komentarza: 8.10.2024, 15:32Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Futbol rezerwowy, futbol powiatowy LO Warszawa I Wilga II Garwolin- Okęcie Warszawa 2:2 (…) LO Siedlce ULKS Gołąbek- Orzeł Unin 5:2 (1:1). Bramki: ULKS- 41, 49, 58, 78 i 90+. Orzeł- 28 i 59. Sęp Żelechów- Pogoń III Siedlce 1:2 (0:1). Bramki: Sęp- 82. Pogoń III- 18 i 79. W 31 minucie Sęp nie wykorzystał rzutu karnego (obrona bramkarza). Naprzód Skórzec- Zryw Sobolew 2:5 (…) Grodzisk Krzymosze- Hutnik Huta Czechy 2:1 (…) A Klasa Siedlce Wilga Miastków Kościelny- Armia Żelków 3:2 (2:1). Promnik Gończyce- GKS Dobre 4:1 (…) A Klasa Warszawa II Amur Wilga- Promnik Łaskarzew 0:1 (0:0). Bramka: 52 min. Czerwona kartka: Amur- 90+ min (druga żółta) AP EsKadra Warszawa- Orzeł Parysów 2:1 (1:0). Bramki: EsKadra- 20 i 69. Orzeł- 90 min. B Klasa Warszawa II KS Puznówka 1996- Sokół Kołbiel 2:3 (1:1). Bramki: Puznówka- 25 i 90+. Sokół- 23, 82 i 85 min. Orzeł II Baniocha- Wisła Maciejowice 6:3 (…)Data dodania komentarza: 8.10.2024, 14:33Źródło komentarza: Pewna wygrana Wilgi z Pilicą [wideo]Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A dla Teresy Bąk nie znalazłoby się jakieś wolne miejsce?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 13:01Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Bardzo mądra decyzja. Zastępca na pewno się przyda.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 11:20Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrza
Reklama