poniedziałek, 25 listopada 2024 23:31
Reklama

Gdzie znaleźć odpowiednie finansowanie dla firmy?

Na różnych etapach prowadzenia biznesu zdarzają się różne sytuacje. Nie zawsze przedsiębiorca dysponuje zasobami finansowymi niezbędnymi do realizacji kolejnych przedsięwzięć. Czasami przychodzą gorsze momenty, a zdarza się również, że nadchodzi szansa na niespodziewaną inwestycję lub możliwość zareklamowania się w ramach targów lub imprezy branżowej. Właśnie w takich przypadkach potrzebne są dodatkowe środki. Finansowanie działalności jest podstawą dobrej kondycji firmy. Na szczęście na rynku nie brakuje instytucji i sposobów, dzięki którym można pozyskać dodatkowy kapitał przeznaczony rozwój prowadzonej działalności. Z jakich opcji można skorzystać i która będzie najlepsza w konkretnych sytuacjach? 1. Kredyty i pożyczki pozabankowe 2. Leasing 3. Dotacje Warto podkreślić, że pozyskiwanie środków przez przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki może być utrudnione, jeśli nie posiadają oni odpowiedniej zdolności kredytowej. Nadal mogą oni starać się o pożyczki z inicjatyw społecznych, które najczęściej powiązane są z funduszami unijnymi.

Kredyty i pożyczki pozabankowe

Kredyt to najbardziej tradycyjne źródło finansowania działalności. Na etapie pozyskiwania go nie trzeba wykazywać przychodów ani kosztów, a dopiero w momencie dokonania zakupu finansowanego środkami z kredytu księguje się wydatek na podstawie faktury. W samej procedurze księgowej fakt, że fundusze pozyskane zostały kredytem nie ma więc znaczenia, dla przedsiębiorcy jednak ważna jest możliwość uznania za koszt także naliczonych odsetek. Ważną kwestią jest umowa kredytowa, w której pojawić może się zapis, iż bank staje się współwłaścicielem zakupionego w ramach inwestycji przedmiotu. Najczęściej jest to 49% właśności. W praktyce oznacza to tyle, że przedsiębiorca nie może przeprowadzać odpisów amortyzacyjnych od pełnej wartości inwestycji, a jedynie od tego procenta, w którym jest właścicielem.

Nieco prostsza procedura związana jest z pożyczkami pozabankowymi. Sprawdzając opcje, z jakimi wiąże się finansowanie dla firm w Getmoney, można zobaczyć, że możliwości są całkiem szerokie. Korzystają z nich przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie mogą uzyskać kredytu w żadnym banku albo mają zaległości w składkach odprowadzanych do ZUS i US.

Leasing

Jeśli przedsiębiorca nie potrzebuje "żywej" gotówki, natomiast niezbędny jest mu sprzęt, wykorzystać może do tego celu leasing. Obejmuje on rzeczy ruchome, grunty, nieruchomości. Istnieje kilka rodzajów tej usługi, które wiążą się z różnymi korzyściami. W ramach leasingu operacyjnego przedmiot pozostaje przez cały czas własnością firmy leasingującej, co sprawia, że przedsiębiorca nie wprowadza jej do ewidencji i nie odlicza amortyzacji. Kosztem są raty wraz z odsetkami, opłaty wstępne, ubezpieczenia i wydatki związane z eksploatacją. W przypadku leasingu finansowego natomiast przedmiot od samego początku staje się własnością przedsiębiorcy, a kosztami stają się odpisy amortyzacyjne, ubezpieczenia, odsetki i wydatki związane z eksploatacją.

Dotacje

Dotacje to opcja okazjonalna, ale tym bardziej warta uwagi. Pieniądze znajdujące się w puli najczęściej pochodzą z funduszy państwowych lub unijnych. Dotacje zwolnione są z opodatkowania i nie trzeba ich zwracać, co podnosi ich atrakcyjność. Oznacza to również, że zakupione z dotacji przedmioty nie wliczają się w koszt podatkowy. Wyjątek stanowi dotacja z funduszu pracy traktowana jako przychód zwolniony z opodatkowania, w przypadku którego wydatki można włączyć w koszty. Jest to zatem wyjątek księgowy, chyba że mowa o środkach trwałych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama