wtorek, 26 listopada 2024 01:49
Reklama

Subkonto bankowe - co to jest?

Przy prowadzeniu konta osobistego oferta banków umożliwia często otwarcie tzw. subkonta bankowego. Można je wykorzystać do różnych celów. Sprawdź rodzaje subkonta i zasady jego działania. Przekonaj się, czy warto je założyć. Zasady działania subkonta bankowego Subkonto bankowe jest specyficznym rodzajem konta - dlaczego? Ten rodzaj rachunku nie może funkcjonować samodzielnie. W tym przypadku działa w ramach prowadzenia głównego konta osobistego i jest jego integralną częścią. Niemożliwe jest więc posiadanie subkonta bankowego w instytucji finansowej, gdzie nie mamy rachunku w formie zasadniczej. Jeśli nasz bank nie oferuje korzystnych rozwiązań tego typu, możemy rozważyć zmianę instytucji finansowej. W wyborze nowego rachunku najczęściej pomaga ranking kont osobistych.

Co ważne, nie należy go mylić z subkontem założonym w ramach fundacji czy tym stworzonym przez ZUS, ponieważ ich działanie opiera się o inne zasady. Dla przykładu ZUS-owskie subkonto jest bezpośrednio powiązane z OFE (choć zgodnie z decyzją Sejmu RP, fundusze są likwidowane, a osoby posiadające w nich pieniądze muszą zdecydować, gdzie trafią dane środki). To pierwsze natomiast pomaga w gromadzeniu pieniędzy z wpłat i wartości 1 proc. podatku na cele charytatywne - jest więc rodzajem dofinansowania dla podopiecznych danej fundacji.

Jak założyć subkonto bankowe?

Aby założyć subkonto wystarczy przejrzeć produkty danej instytucji finansowej i zdecydować się na rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze (lub spełni swoją funkcję).

Choć można to zrobić w sposób tradycyjny, poprzez udanie się do placówki banku, zdecydowanie szybciej aktywujemy subkonto przez Internet lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, wypełnić krótki wniosek podając podstawowe dane i go przesłać.

O tym, jak będą wyglądały dalsze kroki, zazwyczaj decydują indywidualne procedury danej instytucji. Najczęściej jednak oddzwoni do nas konsultant i przeprowadzi przez resztę formalności.

Subkonto bankowe - czy warto?

Subkonto bankowe jest rozwiązaniem godnym rozważenia. Warto z niego skorzystać, ponieważ jest dobrą formą oszczędzania - o innych sposobach (i nie tylko) dowiesz się z porad dostępnych na Pożyczka Portal. Co więcej, odłożone pieniądze można dalej zainwestować np. wykorzystując je jako wkład własny do pożyczki.

Dodatkowo, decydując się na subkonto dla dziecka podpięte do konta rodzica, mamy możliwość nauczenia naszych pociech odpowiedzialnego podejścia do zarządzania finansami.

Bankom zależy na tym, aby ich klienci korzystali z jak największej liczby produktów, dlatego dostępne oferty subkont to zazwyczaj korzystne rozwiązania poszerzone o różne promocje.

Rodzaje subkonta bankowego

Subkonto można wykorzystać do różnych celów, w zależności od jego rodzaju. Wyróżnia się kilka typów, gdzie istnieją subkonta pomocnicze (do uporządkowania finansów) czy te przeznaczone dla dzieci, jednak najpopularniejszym z nich jest subkonto będące formą poduszki finansowej. Powiększa ono nasze oszczędności i ułatwia odkładanie pieniędzy.

Takie subkonto jest oprocentowane i właśnie ono pomnaża gromadzone środki. Warto zaznaczyć, że powinno być ono przeznaczone tylko do oszczędzania, ponieważ częsta wypłata pieniędzy czy inne operacje mogą być zwyczajnie nieopłacalne. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mamy możliwości dostępu do gotówki ? możemy wypłacać środki, ale trzeba uważać na jeden ważny warunek. Często instytucje finansowe pozwalają na takie operacje ale np. tylko dwie w miesiącu będą bezpłatne. Kolejne mogą zostać obciążone opłatami, które jednocześnie zmniejszają odsetki ?wypracowane? przez oprocentowanie.

Nie należy także mylić subkonta z lokatą, gdyż są to zupełnie różne produkty finansowe. Zasadnicza - z perspektywy klienta - różnica jest taka, że przy wybraniu środków z lokaty przed ustalonym terminem tracimy zysk z odsetek.

Jeśli takie rozwiązanie nas nie przekonuje, a chcemy oszczędzać, możemy skorzystać z systemu automatycznego oszczędzania, gdzie przy każdej transakcji ustalona przez nas kwota pieniędzy lub wartość procentowa trafia na stworzone w tym celu subkonto.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama