wtorek, 26 listopada 2024 03:18
Reklama

Wizyta u stomatologa

Wizyta u stomatologa dla wielu osób jest niezwykle stresującym i nieprzyjemnym przeżyciem. Profesja ta jest jedną z najmniej lubianych przez pacjentów i bardzo często wizytę poprzedza strach, niepewność czy obawy o wiele kwestii. Wizyta u stomatologa nie musi być jednak nieprzyjemna, a wszystkie jej negatywny skutki da się ograniczyć do minimum kilkoma czynnościami. W tym tekście podpowiadamy jak przygotować się do wizyty u stomatologa, aby przebiegła ona najszybciej i najsprawniej, nie powodując u nas obaw. Znajdź odpowiedniego stomatologa Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przed wizytą u stomatologa, jest znalezienie odpowiedniego lekarza. Krok ten możemy pominąć, jeśli mamy już stomatologa, u którego leczymy się regularnie. Najczęściej jednak nie mamy stałego dentysty, do którego chodzimy, a wybieramy stomatologów np. pod względem miejsca, w którym przebywamy. Znalezienie dobrego stomatologa, który będzie prowadził nas, jest bardzo ważne. Dzięki temu lekarz pozna dokładnie nasze dolegliwości oraz historię choroby i będzie mógł działać sprawniej i efektywniej. Posiadanie stałego stomatologa ma również duży wpływ na poziom stresu i nerwy, jakie towarzyszą nam przed kolejną wizytą. Jeśli będziemy znali daną osobę oraz będziemy wiedzieli, że jest przyjazna oraz czego możemy spodziewać się, a stres z pewnością będzie niższy.



Stomatologów możemy znaleźć np. w internecie na stronach z rezerwacjami wizyt lekarskich. Strony takie są darmowe i posiadają spis wielu lekarzy ? w tym stomatologów w Warszawie. Poszczególni lekarze mogą posiadać opinie pacjentów, którzy skorzystali już z ich usług. Dobrym pomysłem zatem będzie wybranie kilku lekarzy o najwyższych ocenach oraz sprawdzenie ich pod kątem zakresu leczenia jakie oferują, cen czy lokalizacji. Z profili lekarzy możemy dowiedzieć się, jakie posiadają kompetencje, doświadczenie oraz wielu innych przydatnych informacji. Świadomy wybór lekarza jest dużo korzystniejszy i zmniejsza stres.

Przygotuj dokumentację medyczną

Gdy już znajdziemy odpowiedniego stomatologa, ważnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać przed wizytą u dentysty, jest przygotowanie wszystkich badań oraz całej dokumentacji medycznej. Przeważnie posiadamy dokumenty odnośnie naszego wcześniejszego leczenia, zdjęcia rentgenowskie czy opisy choroby. Warto w tym celu zakupić specjalną teczkę oraz włożyć do niej wszystkie te dokumenty. Wykonując te czynności, będziemy przygotowani od strony formalnej i nie będziemy musieli martwić się wyjaśnianiem poszczególnych kwestii czy odpowiadać na zaskakujące pytania od lekarza na temat naszego stanu zdrowia. Dokumentację taką możemy również skserować oraz zrobić drugą teczkę, którą będziemy mogli pozostawić lekarzowi. Przygotowanie się w taki sposób z pewnością zdejmie nam z głowy jeden problem, a my będziemy mogli skupić się na innych kwestiach, nie myśląc już od dokumentacji.

Odwiedź wczesnej miejsce i potwierdź wizytę

Bardzo ciekawym i skutecznym sposobem na obniżenie stresu związanego z wizytą u stomatologa jest wcześniejsze odwiedzenie gabinetu dentystycznego. Pretekstem do tego może być osobiste potwierdzenie wizyty i upewnienie się np. w rejestracji czy nasza wizyta odbędzie się planowo. Nawet krótka wizyta w takim miejscu pozwoli się oswoić z nim i rozwiać wiele obaw. Będziemy wiedzieli już, gdzie możemy zostawić płaszcz, czy istnieje możliwość kupienia np. wody na miejscu oraz gdzie znajduje się gabinet stomatologiczny. Gdy wrócimy na miejsce już w terminie badania, będziemy mogli skupić się jedynie na samej wizycie, a nie poszukiwaniu gabinetu itp. Niepewność jest jednym z największych powodów ogólnego stresu, Im mniej takich niewiadomych będziemy mieli w głowie przed wizytą u lekarza, tym większy będzie nasz komfort.

Przygotuj się do samej wizyty lekarskiej

Gdy nadejdzie dzień wizyty u stomatologa, powinniśmy przygotować się również do samej wizyty. Jeśli lekarz nie ustalił z nami wcześniejszych wymagań, istnieje kilka ogólnych wskazówek. Przed wizytą warto dokonać higieny jamy ustnej oraz od tego momentu pić jedynie wodę. Na 24h przed wizytą nie powinniśmy również spożywać alkoholu lub innych używek, które mogą mieć wpływ na nasz stan zdrowia. Dobrym pomysłem jest też zjedzenie w tym dniu lekkostrawnego posiłku, który będzie pomocy np. w razie wykonywania ewentualnego zabiegu już na pierwszej wizycie. Przed samą wizytą u stomatologa powinniśmy również zastanowić się, co chcemy mu przekazać. Możemy zebrać wszystkie informacje o naszej chorobie, dolegliwościach, z jakimi się borykamy, objawach czy pytania jakie nas nurtują. Jeśli będziemy mieli przemyślane te kwestie, rozmowa będzie dużo płynniejsza, a my zapytamy o wszystko, czego chcieliśmy się dowiedzieć. Informacje takie możemy spisać na kartce lub w telefonie. Z pewnością nie będzie to faux pas (fo pa), a lekarz zrozumie, iż chcemy być dokładni.

Jeśli cierpimy na spore dolegliwości stresowe i szczególnie nie lubimy wizyty u stomatologa, warto dzień wcześniej spędzić miło wieczór np. na zakupach lub wziąć odprężającą kąpiel. Na dany dzień wizyty wedle możliwości nie powinniśmy rezerwować sobie innych zajęć np. obowiązków, a przeznaczyć go w całości na wizytę. Często odprężenie się po samej wizycie czy spędzenie reszty dnia w domu w komfortowych warunkach będzie najlepszym rozwiązaniem i pozwoli dojść nam do siebie po tego typu przeżyciach.

Wizyta u stomatologa

Ostatnim krokiem do wykonania jest wizyta u samego stomatologa. Z pewnością jest to najbardziej stresujący moment, choć jeśli przygotowaliśmy się kompleksowo do takiej wizyty, stres powinien być mniejszy. Do samego gabinetu warto przy ok. 15 minut wcześniej. Pozwoli to komfortowo uzupełnić kartę, rozebrać się czy odpocząć po przebytej drodze. Warto mieć ze sobą butelkę wody niegazowanej, aby po wyjściu z gabinetu móc przepłukać usta oraz chusteczki higieniczne. Jeśli istnieje taka możliwość, warto poprosić o pomoc znajomego czy bliską osobę. Czasami świadomość, że w poczekalni znajduje się przyjaciel, dodaje otuchy i obniża poziom stresu. Sama wizyta u stomatologa również nie jest czymś koniecznym. Jeśli lekarz nie przypadnie nam do gustu, zawsze możemy poprosić jedynie o przegląd lub diagnozę a na badania zdecydować się w innej przychodni lub w innym terminie.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama