wtorek, 26 listopada 2024 05:22
Reklama

Wodoszczelność to przydatna funkcja w zegarku. Warto wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać

Wodoszczelność to jeden z podstawowych dodatków bezpośrednio wpływających na prestiż zegarków. Producenci czasomierzy zasypują potencjalnych klientów masą informacji, a te dla większości z nich są całkowicie nieczytelne. To właśnie z tego powodu oddajemy w Twoje ręce poradnik, który umożliwi Ci nabycie niezbędnej wiedzy przydatnej podczas bezpiecznego korzystania z zegarka pod wodą. Zdradliwe zegarki Water Resistant. Zobacz, dlaczego nie warto wpaść w taką pułapkę! Oznaczenia Waterproof, Water Resist bądź Water Resistant umieszczane są na deklu lub wewnątrz tarczy zegarków. Wielu posiadaczy zarówno mechanicznych, jak i kwarcowych czasomierzy jest zdania, że taki napis gwarantuje maksymalny poziom ochrony podczas zanurzenia się w wodzie. Tym bardziej, że wskazują na to wolne tłumaczenia wyżej wymienionych terminów. Tymczasem w tego typu zegarkach destrukcyjne może okazać się nawet umycie rąk! O całkowicie bezpiecznym zakresie kontaktu czasomierza z wodą lub wilgocią przesądza przede wszystkim określona przez producenta klasa wodoszczelności. Duży wpływ na wodoodporność mają również materiały zastosowane przy produkcji koperty oraz uszczelniaczy koronki i zewnętrznych przycisków.



Sprawdź, w jaki sposób rozczytywać poziom wodoszczelności podany przez producenta

Wodoszczelność w specyfikacji technicznej zegarka najczęściej zapisywana jest symbolem WR i posiada dwie podstawowe jednostki miary: dokładnie określoną liczbę atmosfer (ATM) oraz maksymalną dopuszczalną głębokość zanurzenia (M), która jest podana w metrach. W najbardziej prestiżowych produktach, takich jak Orient zegarki, spotkamy określenie wodoszczelności w pierwszej jednostce, a sama liczba atmosfer ATM umożliwia nam poprawne obliczenie dopuszczalnej głębokości zanurzenia. Sportowy czasomierz japońskiej firmy dostępny w ofercie prestiżowego sklepu NOVOTIME posiada wodoszczelność na poziomie 10 ATM. Oznacza to, że jego użytkownik może sobie pozwolić na bezpieczne zanurzenie w wodzie na głębokość nieprzekraczającą 100 metrów. W najprostszym skrócie? Dziesięciokrotność współczynnika ATM wskazuje ilość metrów zanurzenia.

Nawet najwyższy poziom współczynnika ATM nie zwalnia posiadacza zegarka z posiadania podstawowej wiedzy na temat przebywania w wodzie z założonym na nadgarstek czasomierzem. Warto nadmienić, że podczas kąpieli w wannie, basenie lub morzu zabronione jest odkręcanie koronki zegarka lub korzystanie z jakichkolwiek przycisków. Jeszcze przed zanurzeniem się w zbiorniku wodnym należy skontrolować stan szybki, która zabezpiecza tarczę przyrządu. Jeśli struktura protektora jest naruszona ? zegarek traci swoje właściwości. Zabójcza dla uszczelek koperty może okazać się również gwałtowna zmiana temperatury.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama