Zostańmy jednak jeszcze przy kwestiach związanych z przewodzeniem ciepła. W przypadku drewna jest ono więcej niż o połowę większe ? lepsze zaś są już tylko materiały niekonstrukcyjne. To powoduje, że możemy wyraźnie zredukować warstwę ocieplenia, jakie pojawi się na zewnątrz ścian. Znacznie podnosi to estetykę wszelkich obiektów, jako że otwory okienne i drzwiowe nie muszą być bardzo głębokie. Oprócz ciepła beton komórkowy skutecznie zatrzyma także burzący nasz spokój hałas, jego zastosowanie redukuje też ryzyko problemów z wilgocią, jako że ma on zdolność odprowadzania jej na zewnątrz. Niezwykle istotną zaletą tego budulca jest ponadto jego plastyczność, a więc łatwość obróbki skracająca czas wykonywania złożonych detali obiektu, a precyzja, z jaką wykonywane są bloczki, czyni prace wykończeniowe znacznie prostszymi.
Warstwę izolacji możemy uczynić jeszcze cieńszą za sprawą odpowiedniego doboru styropianu. Zwolenników zyskuje dziś szary, a więc z dodatkiem grafitu. Zatrzymywana jest przez niego nie tylko przenikająca energia cieplna, ale i promieniująca. O opisane materiały zastosowane razem dają najlepszy efekt, czego dowodem mogą być np. nowe domy w szeregowe w Katowicach, wznoszone tam przez Osiedle Sielanka.
Zadbaj o każdy szczegół, a oszczędzisz sporo energii
Plastikowe okna, gdy tylko stały się na naszym rynku powszechnie dostępne, mogły uchodzić za synonim nowoczesności. Dziś jednak to mało: na rynku znajdujemy wyroby o bardzo różnych parametrach. Pamiętajmy przy tym o tym, że właściwymi musi charakteryzować się całe okno, a nie tylko pakiet szybowy. Wielokomorowe profile to także ważna bariera dla ciepła. Ponadto muszą być szczelne ? to zaś jednak oznacza, ze musimy zapewnić sobie skuteczną ale jednocześnie ograniczającą straty ciepła wentylację. Niezbędny jest więc system z rekuperacją.
Dbać trzeba nie tylko szczegóły konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technicznych. Ogólna postać obiektu także ma wielkie znaczenie. Zasada jest prosta: im miej skomplikowaną bryłę wzniesiemy, tym łatwiej będzie chronić ją przed stratami ciepła, eliminując ilość tzw. geometrycznych mostków cieplnych. Pomóc może nam takie jej orientacja. Front z oknami o dużej powierzchni skierowany na południe pozwoli maksymalnie wykorzystać energię słońca. Na północy zaś warto umieszczać pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze, niewymagające dobrego doświetlenia naturalnego.
Napisz komentarz
Komentarze