wtorek, 26 listopada 2024 07:41
Reklama

Skuteczne sposoby na zwalczanie kretów

Kret to zwierze z pozoru nieszkodliwe, ale w konkretnych przypadkach bardzo uciążliwe. Choć potrafi być przydatny - bo jego pokarm stanowią  dżdżownice, ślimaki, wije czy drobne bezkręgowce. Jednak jego uciążliwość objawia się w sytuacjach, kiedy swoje kopce zaczyna wypychać w zadbanych ogrodach - na trawniku czy między rabatami. Wtedy zaczyna się poszukiwanie skutecznych metod pozbycia się tego rodzaju szkodników. Zwalczanie kretów - co warto wiedzieć? Są to ssaki, które nie wybierają do mieszkania gleb suchych i kamienistych (czy o wysokim poziomie wód gruntowych), ale te wilgotne i próchnicze. Dlatego bardzo chętnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie występują zadbane, a więc regularnie nawożone  i podlewane trawniki. W takich miejscach krety tworzą system korytarzy i w niektórych miejscach przebijają się na powierzchnię gruntu - tworząc nieestetyczne kopce z ziemi. Warto wspomnieć, że krety nie zapadają w sen zimowy i tak samo jak latem, w czasie chłodnych miesięcy także przebywają w gruncie, tyle że na głębokości około 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania (to znaczy do około dwóch metrów pod powierzchnią gruntu). Wtedy też żywią się zebranymi wcześniej zapasami, zazwyczaj dżdżownicami. Natomiast najmocniej (z największą częstotliwością) korytarze ryją już wczesną wiosną  - by znaleźć dla siebie pożywienie. Jeden kret w ciągu godziny może wykopać nawet do 15 metrów tuneli. W jednym ogródku, a raczej pod jego powierzchnią - kopiąc korytarze, przebywa pojedyncze zwierzę. Są one bowiem samotnikami i co więcej - spotkania kretów w korytarzach żerowiskowych najczęściej kończą się walką i słabszy osobnik umiera. Kiedy jednak samica rodzi młode (dzieje się to między marcem a majem), to pod największym kopcem, ok. 50 cm pod ziemią, z matką może mieszkać od 2 do 7 młodych.

Stander ? zwalczanie kretów

Jak skutecznie pozbyć się ze swojego ogrodu kreta?

Krety kopią dość płytkie korytarze, a przez to bardzo często mogą niszczyć korzenie starannie pielęgnowanych roślin. Do tego zjadają oraz gromadzą na zimę dżdżownice, które mają za zadanie spulchniać glebę i wzbogać ją w próchnicę. Największym problemem staje się zaś to, że krety niszczą trawniki, wypychając na grunt dość duże ilości gleby w tzw. kopcach. W związku z tym, właściciele działek zgodnie z prawem mogą zlikwidować ze swojego terenu te ssaki bez żadnych negatywnych konsekwencji. Niektórzy robią to samodzielnie - instalując maszyny ultradźwiękowe, czy też siatki przeciw kretom. Nie ma jednak co ukrywać, że zwalczenie problemu z kretami jest bardzo trudne. Najlepiej więc oprzeć się tutaj na pomocy fachowców. Do pozbycia się takiego problemu można obecnie wynająć profesjonalną firmę, która szybko, a przede wszystkim skutecznie pomoże w pozbyciu się z ogrodu tego rodzaju szkodników.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

toldi 07.09.2019 04:54
Kiedyś na bazarze sprzedawali maść na szczury to pewnie będzie działać i na krety. Wyciąga się kreta z dziury smaruje pod włos do góry, kret zdycha a maść kosztuje tylko dycha.

Gosia 06.09.2019 09:01
Każdy ma swoje metody na pozbycie się kretów, u mnie pomagają saszetki kuna gone. Wkładam je do każdego kopca. Póki co mój ogródek dobrze wygląda i nie ma w nim gryzoni.

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama