W programie obrad znalazły się informacje dotyczące bazy lokalowej szkół, oferty edukacyjnej, wyników egzaminów gimnazjalnych i maturalnych czy osiągnięć uczniów oraz szczegółowe dane o zatrudnieniu nauczycieli i formach doskonalenia zawodowego. W sumie 16 punktów i ponad cztery godziny wystąpień, które tylko sporadycznie ożywiały pytania opozycyjnych radnych.
Nie czarna tablica a tablica multimedialna, nie zwykły nudny wykład lub czytanie podręcznika a cyfrowy kontent edukacyjny, metodologie e-learningu, gry dydaktyczne [Marek Niedźwiedź]
Zdecydowanie najaktywniejszym był dziś Marek Niedźwiedź, który zwracał szczególną uwagę na wykorzystanie w edukacji nowych technologii i internetu. ? W nowoczesnej szkole właściwe przygotowanie uczniów do funkcjonowania w świecie polega na wykorzystywaniu technik, jakimi młodzież posługuje się na co dzień. Nie czarna tablica a tablica multimedialna, nie zwykły nudny wykład lub czytanie podręcznika a cyfrowy kontent edukacyjny, metodologie e-learningu, gry dydaktyczne ? mówił radny. Zaznaczył przy tym, że oczekiwał dzisiaj raczej wymiany poglądów, a nie sprawozdania.
Władze zapewniają, że sesja oświatowa to pierwszy krok w kierunku dyskusji. - Jeśli to spotkanie ma być potraktowane jako wstęp do debaty, to było ono potrzebne. Sama debata najlepiej, żeby odbyła się do końca maja i powinna być przeprowadzona w szerokim gronie, z udziałem dyrektorów, nauczycieli, związków zawodowych i uczniów ? komentowała Halina Poszytek, prezes garwolińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Żadne konkretne terminy jednak nie padły - Debata będzie można przeprowadzić po analizie zebranego materiału przez Komisję Edukacji, Kultury i Sportu ? zapewniała Urszula Zadrożna, przewodnicząca Rady Powiatu.
Wydaje się, że w związku z ciągle malejącą liczbą uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych należy zmniejszyć liczbę kadry kierowniczej. Istniejąca obecnie w takiej liczbie w niektórych szkołach generuje niepotrzebnie wydatki [Piotr Osmólski]
Na pewno jednym z problemów, z którym nie tylko radni będą musieli się zmierzyć, jest sytuacja demograficzna w powiecie i jej wpływ na system oświaty. Z roku na rok maleje liczba uczniów w szkołach. W czerwcu trzecią klasę gimnazjum w szkołach na terenie powiatu skończy 1523 uczniów, a w 2019 roku ? 1218. Mniej uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych to konieczność redukcji zatrudnienia. - Wydaje się, że w związku z ciągle malejącą liczbą uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych należy zmniejszyć liczbę kadry kierowniczej. Istniejąca obecnie w takiej liczbie w niektórych szkołach generuje niepotrzebnie wydatki ? mówił w imieniu klubu radnych ?Wspólnota Powiatowa? Piotr Osmólski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Justyna Dybcio
Napisz komentarz
Komentarze