?Polska Gęś Zielona? to spektakl oparty na kultowym ?Teatrzyku Zielona Gęś? Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. - Bohaterowie Zielonej Gęsi to ludzie o wielkich marzeniach i aspiracjach, zbuntowani, niepokorni i skłonni do wielkich czynów. Jednak krzywe zwierciadło groteski pokazuje też naszą drugą naturę: kłótliwą, leniwą, zaczepną, upartą, niestroniącą od alkoholu, skłonną do megalomanii. Te dwie twarze mieszają się ze sobą, ukazując absurdalność sytuacji, ale też tragizm jednostki. Wzbudzają zarówno śmiech i refleksję. Okazuje się, że nasza polska droga do wolności trwa, bo wolność trudno zdobyć, lecz łatwo ją zgubić. Warto o tym pamiętać, obchodząc 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości. Zielona Gęś strzegąca polskiej flagi zdaje się mówić: ?Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!? Mamy nadzieję, że ten śmiech sprawi, że inaczej spojrzymy na polską rzeczywistość i podamy rękę naszemu sąsiadowi, uśmiechając się przy tym serdecznie - zachęca w opisie spektaklu Teatr Rękawiczka.
?Sen nocy letniej?, czyli powtórka z rozrywki
Po raz kolejny garwolińska publiczność będzie miała okazję obejrzeć komedię Williama Szekspira w adaptacji lokalnych artystów. ?Sen nocy letniej? to spektakl, w którym swoje siły połączyli aktorzy z Teatru O!Mamy oraz młodzież z Teatru Rękawiczka. Sztuka jest bardzo bliska klasycznej komedii Szekspira. Rzecz dzieje się w Atenach. Konflikt w między królem i królową elfów doprowadza do zamieszania wśród śmiertelników. Za sprawą czarów Lizander i Demetriusz porzucają uwielbianą dotąd przez nich Hermię, by zakochać się bez pamięci w Helenie. Rzemieślnicy przygotowują przedstawienie dla księcia, gdy nagle jeden z nich zostaje zamieniony w osła i staje się obiektem westchnień Tytani królowej elfów. Na szczęście wszystko wraca na swoje miejsce. Zgoda między Oberonem i Tytanią doprowadza do równowagi w ziemskiej rzeczywistości. Zaś bohaterowie tej komedii zastanawiają się, ?czy wszystko, co było, tylko uśpionym we śnie się marzyło??. Na pozór lekka i zabawna sztuka Szekspira niesie w sobie wiele głębokich pytań i refleksji. Kim jesteśmy i co determinuje nasze działania? Gdzie jest granica między snem i jawą? Czy w ogóle istnieje? Połączenie dojrzałości aktorów Teatru O!Mamy i młodości oraz niespożytej energii ?Rękawiczek? daje barwne i żywe widowisko, które z przyjemnością mogą obejrzeć zarówno dzieci, jak i dorośli. Spektakl widzowie będą mogli obejrzeć w sali widowiskowej o godzinie 19:00.
?Tę piosenkę, tę jedyną? wspólnie zaśpiewajmy
Muzyka łączy pokolenia, a muzyka patriotyczna daje dodatkowo możliwość przeżycia naszej historii zamkniętej w tekstach i muzyce, radosnego świętowania niepodległości, kultywowania tradycji i poszanowania pamięci dla tego, co wydarzyło się na przestrzeni tych 100 lat. Spotkanie pod tytułem ?Tę piosenkę, tę jedyną? to propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności, dla dzieci, rodziców i dziadków, dla grup przyjaciół ? jednym słowem dla wszystkich tych, którym muzyka w sercu gra, szczególnie ta, która zapisała się na kartach naszej historii wielkimi literami. W sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury, przy kawie i herbacie, będzie można włączyć się do wspólnego patriotycznego śpiewania. W roli wokalnych przewodników wystąpią Arkadiusz Buczkowski i Tadeusz Talarek. Towarzyszył im będzie na pianinie Julin Czaporowski. Teksty wszystkich utworów zostaną wyświetlone na ekranie, tak, aby ułatwić publiczności włączenie się we wspólne śpiewanie. Początek patriotycznych śpiewanek o godzinie 18:00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze