Każda plansza, oprócz archiwalnych zdjęć, zaopatrzona jest w krótki komentarz merytoryczny, nakreślający kontekst obrazowanych wydarzeń oraz tekst źródłowy (fragment dzienników, wspomnień, listów, dokumentów z epoki), będący osobistym komentarzem świadków historii do opisywanych procesów dziejowych. Co ważne narracja wystawy skoncentrowana jest na ówczesnych relacjach świadków historii i nie zawiera współczesnego komentarza.
Niepodległość Polski to nie tylko 11 listopada
Mamy skłonność patrzenia na historię dosyć stereotypowo i gdy myślimy o dacie 11 listopada, to wydaje się prosta i oczywista. A przecież tak nie było. Musimy sobie uświadomić, że data 11 listopada, świętowana jako Narodowe Święto Niepodległości, jest datą symboliczną, która rozpoczęła złożony proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Faktycznie dla różnych ziem ta data jest inna. Dla warszawiaków i Mazowsza jest ona jak najbardziej prawdziwa, ale dla pozostałych regionów - to symboliczna data.
- Wystawa pokazuje drogę różnych wydarzeń, procesów dyplomatycznych i wojskowych. 11 listopada zaczynamy byt państwowy bez ustalonych granic, tak naprawdę będąc dalej w stanie wojny z częścią naszych sąsiadów. To jest początek długiego procesu wprowadzania pokoju, ustalania ostatecznego kształtu państwa, układania się wewnętrznego, politycznego, budowania rządu. Bardzo chaotyczny, trudny czas dla Polski po okresie wyniszczającej wojny ? powiedziała o wystawie Ośrodka KARTA ?Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości? koordynatorka programu Nieskończenie Niepodległa ? Marta Markowska .
Miętne i Garwolin w podzięce dla USA
Adriana Kapała z Ośrodka KARTA podzieliła się z obecnymi gośćmi doświadczeniami związanymi z archiwistyką społeczną. Opowiedziała także o Księdze Stulecia Niepodległości oraz pokazała karty z Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, które w 1926 roku podpisała także społeczność Męskiej Szkoły Rolniczej w Miętnem oraz Gimnazjum Koedukacyjnego Wydziału Powiatowego w Garwolinie. - Z pozyskanych skanów z biblioteki z Waszyngtonu stworzyliśmy wyszukiwarkę, gdzie można przejrzeć karty według klucza nazwisk, miejscowości. Dzięki czemu można nawet rozszyfrować podpisy swoich przodków ? poinformowała.
Zapomniany prezent - od milionów Polaków dla Amerykanów - za pomoc okazaną nam po I wojnie światowej przeleżał w magazynie waszyngtońskiej Biblioteki Kongresu 77 lat. W latach 90. opiekująca się deklaracją Biblioteka Kongresu rozpoczęła digitalizację potężnego zbioru. Podpisy zbierano wówczas przede wszystkim w szkołach, ale także w urzędach czy kościołach. Dlatego wśród sygnatariuszy Deklaracji ?obok? uczniów miętnieńskiej i garwolińskiej szkoły są także m.in. Prezydent Mościcki, marszałek Piłsudski, Czesław Miłosz - jako uczeń, Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, Tadeusz Kantor, Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Bruno Schulz i wiele innych osób. W sumie 5,5 miliona Polaków, czyli co szósty obywatel ówczesnej Rzeczypospolitej.
Niepodległość wkracza w 100-lecie
- Obchody stulecia polskiej niepodległości, powinny być okazją do budowania autentycznej, dojrzałej wspólnoty, mimo sporów, mimo podziałów, mimo czasem bardzo głębokich różnic. Tego uczy nas historia. Tego uczą nas wydarzenia sprzed stu laty, które teraz wspominamy. Młodzi ludzie powinni dzisiaj czuć więź ze swoimi przodkami, by ta więź była źródłem wrażliwości, a nie obojętności wobec polskości, gdyż to Ci młodzi ludzie, za kilka, kilkanaście lat, będą mieli w rękach Polskę i jej losy ? podkreśliła Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem.
W wernisażu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem.
Wystawę ?Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości? można oglądać w dworku w Miętnem ul. Główna 55 do 11 października. Następnie od 13 - 25 października w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie ul. Nadwodna 1, a także 28 października 2018 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem podczas koncertu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Szczegóły wystawy na fb.
Godziny zwiedzania dla większych trzeba ustalić mailowo [email protected]
Wstęp wolny
Wystawę dofinansowano ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego ?Niepodległa?.
mat. pras.
Napisz komentarz
Komentarze