- Przedwiośnie to doskonały utwór na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Mogliśmy wczuć się w los Cezarego Baryki w Odessie, jego wędrówkę do Polski, tęsknotę jego ojca do Ojczyzny, w której są piękne ?szklane domy?, zderzenie się z rzeczywistością Polski lat 20-tych, wojnę polsko-bolszewicką i trudny okres początku dwudziestolecia międzywojennego - powiedział starosta powiatu Marek Chciałowski.
- Pogoda wyjątkowo dopisała w tym roku i mogliśmy spotkać się przy okazji tego wydarzenia na zewnątrz, po raz pierwszy zorganizować czytanie na tarasie miętnieńskiego dworku. Gratuluję dyrektorom, nauczycielom i uczniom wszystkich szkół przygotowania. Żeromskiego warto czytać choćby dlatego, by dostrzec w pisarzu wyjątkowego wizjonera, marzyciela, patriotę ? podsumowała dyrektor PCKiP w Mietnem Beata Pasternak.
Narrację oraz wprowadzenie do każdego czytanego fragmentu powieści przygotowała Izabela Odziemczyk Dadas z ZSP nr 2 w Garwolinie. W czytaniu udział wzięli dyrektorzy placówek oświatowych, a także dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu w starostwie powiatowym Jerzy Duchna.
Na zakończenie czytający otrzymali od starosty Marka Chciałowskiego, dyrektor ZSP nr 2 w Garwolinie Ewy Flagi i dyrektor PCKiP w Miętnem Beaty Pasternak pamiątkowy egzemplarz lektury z okolicznościowym stemplem przygotowanym specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2018. W dalszej części spotkania, przy kawie i poczęstunku można było obejrzeć wystawę książek Żeromskiego oraz otrzymać pamiątkowy stempel. Wszyscy goście otrzymali także pamiątkowy patriotyczny kotylion z origami.
Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem dziękuje współorganizatorom ? społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki w Garwolinie za owocną współpracę, także za pomoc w aranżacji tarasu Panu Krzysztofowi Wichowskiemu oraz Zespołowi Szkół im. S. Staszica w Miętnem.
mat. pras.
Napisz komentarz
Komentarze