Kenijczyk najszybszy w Garwolinie [wideo]

Opublikowano: 18 czerwiec 2023, 12:50 Kategoria Bieg Avon Kontra Przemoc
bieg avon kontra przemocakpgarwolin

Cosmas Kyeva wygrał XIV edycję biegu „Avon Kontra przemoc - biegnij w Garwolinie”. Kenijczyk trasę 10 km pokonał w 31 minut i 18 sekund. Najlepszą kobietą została Emilia Mazek (AZS AWF Warszawa). Najszybszym mieszkańcem powiatu został Rober Świecak (33:55).

Po raz pierwszy w historii biegu start nastąpił nie w samo południe, a dwie godziny wcześniej. Idealna pogoda do biegania przyciągnęła na start trzech biegów prawie 700 osób.

Najpierw na trasę wybiegło ponad 220 uczestników biegu na 2 km. Rywalizację wygrał Wojciech Grzegrzółka. 16-latek ustanowił nowy rekord trasy, który od dzisiaj wynosi 05:10 min. Drugi był Krystian Styrnik (05:11), a trzeci Bartosz Majer (05:49). Wśród kobiet wygrała Aleksandra Borkowska z Wilgi Garwolin z czasem 05:42 przed koleżankami z klubu – Lidią Czarnecką (06:53) i Małgorzatą Jakubczak (06:54).

Po godz. 10 wystartowali uczestnicy biegów na 5 km i 10 km. Z krótszym dystansem mierzyło się 159 zawodników. Jako pierwszy linię mety minął Antoni Kaczanowski (Biegaj pod okiem trenera) z czasem 17:11. Drugi był Albert Wiśniewski (Żurawski Team) z czasem 17:14, a trzeci Filip Rękawek z Garwolina (17:39). Rywalizację kobiet wygrał Anna Łapińska (KS Warszawianka Warszawa), która do mety przybiegła z czasem 17:56. Druga była Magdalena Bubeła (Lipiec Running Team) – 19:21, a trzecia Agnieszka Łoń (Bestie OCR Legionowo) – 21:30.

Bieg główny wygrał Cosmas Kyeva. Kenijczyk, który od początku samotnie przewodził stawce, wpadł na metę po 31 minutach i 18 sekundach. 10 sekund później na finiszu zameldował się Emil Dobrowolski (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork). Trzeci był Ukrainiec Sergii Okseniuk (MK Luchesk) – 32:16. – Biegło mi się całkiem dobrze. Nie jestem do końca zadowolony z czasu, ale to dlatego, że nie miałem konkurencji na trasie. Myślę, że nie był to ostatni mój start w Garwolinie – przyznał 38-letni zwycięzca biegu, w którym wystartowało 296 osób.

Najlepszą kobietą biegu była Emilia Mazek z AZS AWF Warszawa (35:09). Wychowanka Wilgi Garwolin przyznała na mecie, że dzisiaj były bardzo dobre warunki do biegania. Druga była Oksana Okseniuk (MK Luchesk) – 38:11, a trzecia Daria Paśnicka (Victus Rębków) – 39:13.

10-kilometrową trasę przebiegł także, drugi raz w karierze, Bartosz Olszewski. „Warszawski Biegacz”. – Trasa w Garwolinie nie należy do najłatwiejszych, ale też nie aż tak bardzo wymagająca. Nie jest płasko, jest ciekawie – przyznał w rozmowie z nami. Sportowiec chwali szczytną ideę, która towarzyszy biegowi. – To mega sprawa taka idea przy okazji biegania. Głównym elementem kampanii „Avon kontra przemoc” jest właśnie bieg w Garwolinie. To okazja, żeby nagłośnić ważną sprawę, jaką jest przeciwdziałanie przemocy. Warto podkreślić, że część opłat startowych jest przekazywana właśnie na cel tej kampanii – dodał.