reklama

baner projekt 

reklama

Regionalny finał Pucharu Tymbarku w Miętnem

Opublikowano: 22 maj 2023, 12:40 Kategoria Sport
miętnepuchar tymbarku
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 5 min.

Trwają finały regionalne XXIII edycji Pucharu Tymbarku. Na boiskach Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem do gry stanie ponad 2000 młodych piłkarzy i piłkarek z województwa mazowieckiego. Uczestnictwo w finałach wojewódzkich to dla nich nie tylko niezapomniana przygoda i dobra zabawa, ale także szansa na pójście w ślady profesjonalnych piłkarzy i piłkarek, którzy pierwsze, sportowe kroki stawiali między innymi w Pucharze Tymbarku.

W tegorocznych finałach województwa mazowieckiego weźmie udział ponad 2000 dzieci z 228 drużyn. Na boiska przy ul. Głównej 45 w Miętnem jako pierwsi wyjdą zawodnicy i zawodniczki z kategorii U-8 i U-10. Drugiego dnia finałów grę rozpoczną drużyny z kategorii U-12 dziewcząt i chłopców.

Dla młodych zawodników i zawodniczek uczestnictwo w finałach regionalnych będzie szansą na przeżycie przygody, która zostanie z nimi na lata. – Rozgrywkom towarzyszą wielkie emocje. Udzielają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Młody piłkarz daje z siebie wszystko tak samo jak trener, który z jednej stronie dopinguje, a z drugiej jest pedagogiem i musi umieć zarządzać emocjami swoich podopiecznych. Szczególnie po porażkach. Piłka nożna zbliża, a drużyny są jak rodziny, które łączy pasja do gry. Jestem przekonany, że każdy uczestnik Pucharu Tymbarku przez wiele lat wraca do niego wspomnieniami – mówi Arkadiusz Szulc, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie mazowieckim.

reklama


Choć głównym celem Pucharu Tymbarku jest propagowanie aktywności fizycznej oraz zapewnienie dzieciom radosnych przeżyć i dobrej zabawy, równie ważny jest aspekt sportowy. Historie byłych uczestników rozgrywek pokazują, że gra w Pucharze Tymbarku to istotny element w procesie wychowania młodego zawodnika. – Profesjonalnych piłkarzy i piłkarek z występami w mazowieckich finałach wojewódzkich jest wiele. Przykładem może być Ariel Mosór, dziś występujący jako środkowy obrońca w ekstraklasowym Piaście Gliwice, który brał udział w wielu edycjach Pucharu Tymbarku – opowiada Szulc.

W przerwach od gry o wyjazd na finały ogólnopolskie w Warszawie dzieci będą mogły skorzystać z szeregu przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Obok boisk pojawi się fotobudka, w które zawodnicy mogą zrobić pamiątkowe zdjęcie z kolegami i koleżankami. Przez cały czas trwania rozgrywek towarzyszyć im również będzie maskotka Pucharu Tymbarku, Kubuś.

Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku

W XXIII edycji Pucharu Tymbarku rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.

– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.

We wszystkich województwach zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.

Piłkarskie święto w każdym województwie

Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski.

Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych mini-turniejów, odbywają się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (lubelskie), Nowinach (świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (wielkopolskie).

– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach mecze obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Harmonogram finałów wojewódzkich:
·  22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie
·  22-23 maja – podlaskie
·  25-27 maja – łódzkie

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl.

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex.

Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie mazowieckim jest Kompania Dystrybucyjna.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz