Zima po skautowemu

Opublikowano: 02 marzec 2018, 07:41 Kategoria Rozmaitości

Kiedy wokoło śnieg i mróz, skauci nie przestają przeżywać swoich przygód na łonie natury. Chociaż w czasie zimowisk czy wędrówek, ze względu na niskie temperatury, nocują już po szkołach lub salach parafialnych, całe dnie swoich zimowych wyjazdów spędzają wśród ośnieżonych lasów i pól.

W czasie zimy nie ma przerwy w przeżywaniu zbiórek wilczkowych i harcerskich, co więcej odbywają się również liczne zimowiska czy wędrówki. W 1. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim, jako pierwsi sezon zimowych wyjazdów rozpoczęli harcerze z 1. Drużyny Garwolińskiej, którzy wyjechali do Starogrodu jeszcze w 2017 roku, w dniach 27-29 grudnia. Zakwaterowani w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego, pierwszego dnia wyjazdu poznali okoliczne tereny w jednodniowym Mini-Explo - kilkugodzinnej wyprawie, w czasie której poznawali historię miejscowości do której przybyli oraz wypełniali zadania zlecone im przez drużynowego. Przez kolejne dni uczestniczyli w licznych grach i wieczornych świeczowiskach. Wyjątkowy moment na tym wyjeździe stanowiło spotkanie harcerzy z p. Zbigniewem Zielińskim – żołnierzem Armii Krajowej, autorem licznych publikacji, a prywatnie właścicielem dworku w Starogrodzie.

Kolejnym zimowym wydarzeniem z kalendarium 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego była wędrówka Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich z Nepli do Pratulina. W piątek 19 stycznia 2018r. wieczorem szefowie z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa zjechali się do Białej Podlaskiej, przyjęci gościnnie przez ks. Jacka Muchę. Kolejnego dnia, po przetransportowaniu do Nepli rozpoczęli wędrówkę do miejsca męczeństwa swoich patronów – Pratulina. Ważnym wydarzeniem dla kręgu w czasie tej wędrówki było sobotnie odnowienie po 10 latach obrania bł. Męczenników Podlaskich za patronów Kręgu Szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy. Zrządzeniem opatrzności przed tym obrzędem szefom błogosławił ks. Marian Daniluk, założyciel Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy, który wcześniej głosił homilię podczas mszy poprzedzającej nowennę za wstawiennictwem bł. Męczenników z Pratulina.

Swoje zimowe przygody przeżywały również wilczki. Zimowisko 1. Gromady Pilawskiej odbyło się w dniach 9-11 lutego 2018r. w Starogrodzie, w tym samym miejscu, gdzie ponad miesiąc wcześniej miało miejsce zimowisko 1. Drużyny Garwolińskiej. Natomiast wilczki z 3. Gromady Garwolińskiej, tydzień później, w dniach 16-18 lutego 2018r. przebywały na swoim wyjeździe w Żelechowie.

Również w dniach 16-18 lutego odbyło się łączone zimowisko 1. Drużyny Pilawskiej i 1. Drużyny Łaskarzewskiej, w Starej Róży k. Stoczka Łukowskiego. Temat tego zimowiska stanowiło odzyskanie niepodległości przez Polskę i Legiony Piłsudskiego, czego można było doświadczyć na wieczornych świeczowiskach i sobotniej Wielkiej Grze.

Wędrownicy z Kręgu św. Andrzeja Boboli przeszli swoją zimową wędrówkę z Żelechowa do Borowia w dniach 9-10 lutego. Ważnym elementem tej wędrówki były obrzędy Eligo Viam (Wybieram Drogę), które złożyło 6 wędrowników. Jak mówi Ceremoniał Skautów Europy: "Obrzęd Eligo Viam - Wybieram Drogę jest momentem świadomej deklaracji pragnienia życia duchem wędrowniczym i przygotowywania się do podjęcia służby Harcerza Orlego. Odznaka "EV" nie jest tylko oznaczeniem aktualnego etapu życia harcerskiego , lecz staje się hasłem programowym wędrowników: "Wybieram Drogę" - codziennie i wciąż na nowo".

W 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim również miało miejsce wiele ciekawych zimowych wydarzeń.

Wilczki z 2. Gromady Garwolińskiej przebywały na zimowisku w Ponurzycy w dniach 12-14 stycznia 2018r. Natomiast harcerki z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa w dniach 23-25.02.2018r. w Dworku w Miętnem przeżywały swój biwak, w trakcie którego odbył się m.in. I Harcerski Festiwal Teatralny przeżywany pod hasłem „Per aspera ad astra”.

Przewodniczki jeszcze w 2017 roku wędrowały nad polskim morzem z Gdyni do Sopotu w dniach 9-10 grudnia, a szefowe w dniach 12-14 stycznia 2018r. wędrowały również nad morzem, z Sopotu do Gdańska.

W przeżywaniu życia na sposób skautowy przez szefów i szefowe nie brakuje również miejsca na zatrzymanie się w biegu codziennego życia i chwilę refleksji, jak również spotkania towarzyskie. Obydwu tych aspektów mogli oni doświadczyć w weekend 23-25 lutego 2018r. W dniach 23-24 lutego 2018r. w Trzciance k. Wilgi miały miejsce rekolekcje Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich, których temat brzmiał „Jezus jako mężczyzna – czystość w myśli, mowie i uczynkach”. Natomiast w niedzielę 25 lutego w Miętnem odbyła się uroczysta kolacja szefowych, szefów, przewodniczek i wędrowników z 1. i 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy, z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Wiele wydarzeń i wyjazdów, które odbyły się tej zimy u skautów z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa przekonuje na pewno o tym, że zima nie musi oznaczać stagnacji i zamknięcia w cieple domu i kręgu codziennych obowiązków. Przy odrobinie dobrej woli można z tego czasu otrzymać coś więcej – niezapomniane przygody, trwałe przyjaźnie, w przypadku szefowych i szefów czas na służbę dla młodszych. Przekonują o tym m.in. zdjęcia znajdujące się w galerii poniżej. Zapraszamy do ich oglądania!

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także ad content

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.