reklama

Rajd MOW Borowie śladami historii

Opublikowano: 01 październik 2014, 09:39 Kategoria Rozmaitości
MOW BorowiePPPPolskie Państwo Podziemne
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i zbliżająca się rocznica ostatniej bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 stoczonej przez SGO ?Polesie? była w sposób szczególny świętowana przez społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Borowiu. W dniach 27-28 września wychowankowie wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w rajdzie rowerowym z Borowia do Woli Okrzejskiej i Kocka. Trasa wiodła przez miejsca, w których młodzież nie tylko dowiadywała się o bohaterskiej historii polskiego narodu, ale niejako namacalnie mogła jej doświadczyć.

 

Pierwszym przystankiem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tam młodzi Polacy poznali wiele szczegółów z życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza, który tworzył swe utwory ku pokrzepieniu serc wielu pokoleń naszej ojczyzny. Dyrektor muzeum Maciej Cybulski w wyśmienity sposób potrafił trafić do młodych słuchaczy, tak że półtoragodzinna wizyta w sienkiewiczowskim dworku zleciała bez nudy i na trwałe pozwoliła przyswoić sobie duża dawkę wiedzy.

reklama


- Tam mogliśmy się utożsamić z sienkiewiczowskimi bohaterami, przymierzając strój husarski z Trylogii, pozując na tronie Nerona, przymierzając strój rzymskiego legionisty z ?Quo vadis? czy też mierząc się na siły z mieczem z ?Krzyżaków?. Natomiast podczas ogniska przygotowanego przez gościnne muzeum wychowankowie wykazali się, że nie jest im też obce śpiewanie piosenek patriotycznych ? mówią organizatorzy rajdu.

 

Po nocnym odpoczynku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Okrzejskiej młodzież udała się do Sanktuarium Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Po drodze patriotyczni turyści odwiedzili m. in. kopiec Sienkiewicza w Okrzei i groby Kleeberczyków na cmentarzu w Turzystwie. Na mogile zapalone zostały znicze, jako dowód pamięci i hołdu. W samej Woli Gułowskiej rajdowicze zwiedzili Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Wykorzystywane od niedawna w muzeum multimedia, dosyć bogate i ciekawe zbiory, a przede wszystkim zapał i entuzjazm oprowadzającego po gułowskich zbiorach kustosza Wojciecha Szymanka, sprawiły że tamte wojenne dni niczym obraz stanęły przez wychowankami borowskiego ośrodka. Oprócz zbiorów wojennych młodzież odwiedziła izbę regionalną, galerię rzeźby i salę myśliwską.

Po odwiedzeniu mogił polskich żołnierzy na cmentarzu w Serokomli na zakończenie rajdu wychowankowie MOW Borowie udali się do Kocka, gdzie odwiedzili kolejne miejsca związane z walkami żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej ?Polesie? - pomnik gen. Franciszka Kleeberga, pałac, w którym został podpisany akt kapitulacyjny i cmentarz, gdzie spoczywają ciała generała i jego żołnierzy.

mat.pras./oprac. jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama