reklama

Czy przy trądziku można stosować olejowe formuły? A może lepiej wybrać żelowe? Sprawdzamy!

Opublikowano: 13 listopad 2023, 12:32 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych dermatoz, która dotyka dużą część populacji. Jest to choroba skóry, z którą zmagają się nie tylko nastolatki, ale również osoby dorosłe - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pielęgnacja skóry trądzikowej wciąż budzi wiele wątpliwości, a nawet spędza sen z powiek.

Jakie kosmetyki można stosować, aby złagodzić zmiany, a jednocześnie bardziej sobie nie zaszkodzić? Czy przy trądziku można stosować olejowe formuły? A może lepiej wybrać żelowe?

Skóra trądzikowa – przyczyny

Trądzik pospolity to choroba skóry, której przyczyny mogą być bardzo złożone. Podstawą jest diagnoza postawiona przez lekarza oraz dobór odpowiedniego leczenia. Zaostrzenie trądziku może być spowodowane kolonizacją bakterii Cutibacterium acnes, łojotokiem, czy rogowaceniem wokół gruczołów łojowych. Ale również może pojawić się na tle hormonalnym, przy nieodpowiedniej, zbyt agresywnej pielęgnacji, czy złym trybie życia (nadmierny stres, zła dieta, zaburzona flora bakteryjna).

reklama


Leczenie skór trądzikowych często jest żmudne i czasochłonne. Musi być dobrane indywidualnie do pacjenta i oparte na poprzedzających badaniach. Oprócz leczenia dermatologicznego bardzo ważna jest pielęgnacja wspomagająca.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej?

Podstawą pielęgnacyjną każdego rodzaju skóry jest dobranie bazy kosmetyków, od której budujemy swoją domową pielęgnację. W tym celu warto sięgnąć po poradę np. kosmetologa, który holistycznie dopasuje bazę pielęgnacyjną. Po taką darmową poradę możemy sięgnąć w sklepie internetowym Topestetic. Tam wykwalifikowani kosmetolodzy pomogą nam ułożyć pielęgnację.

Głównym aspektem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie odpowiednich kosmetyków oczyszczających. W przypadku, gdy wprowadzone jest leczenie dermatologiczne, warto wybrać takie preparaty oczyszczające, które nie będą dodatkowo przesuszać, ani podrażniać skóry. Podczas kuracji dermatologicznych często występuje odwodnienie, nadmierna suchość, dlatego też sięgamy wtedy o delikatne kosmetyki, które dodatkowo nie zawierają silniejszych substancji aktywnych. Mycie cery dotkniętej trądzikiem powinno opierać się na preparatach, które zadbają o prawidłowy stan bariery hydrolipidowej skóry.

W pielęgnacji wieczornej warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry, w której w skład będą wchodzić np. olejek na trądzik jako pierwszy etap oraz żel na trądzik, czy pianka jako drugi krok. W ten sposób skóra zostanie dogłębnie oczyszczona z resztek makijażu, sebum, kremów SPF, czy zanieczyszczeń zgromadzonych po całym dniu.

Kolejnym krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej odpowiednie nawilżanie. Mimo że możemy zmagać się z łojotokiem, nie możemy zapominać, że skóra może być odwodniona. W przypadku niewystarczającego nawilżenia skóry wpływa to na właściwości barierowe skóry, co za tym idzie, stan zapalny i występujące zmiany mogą się zaostrzyć.

Trzecim elementem bazy pielęgnacyjnej jest systematyczna fotoprotekcja. Stosowanie kremów z ochroną przeciwsłoneczną to must have każdej pielęgnacji niezależnie od rodzaju i problemów skórnych. Skóry zmagające się z trądzikiem, aby uniknąć m.in. powstawania przebarwień pozapalnych, również nie powinny zapominać o tak ważnym elemencie pielęgnacyjnym.

Jakie formuły kosmetyków wybrać przy skórze trądzikowej? Olejowe czy żelowe?

Tak jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, w pielęgnacji skóry trądzikowej możemy stosować zarówno olejowe, jak i żelowe formuły kosmetyków. Kluczowym aspektem jest to, iż w wyborze kosmetyków o takich konsystencjach, warto wybierać takie, które są lekkie, szybko wchłaniające i posiadające odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych. Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów, które w swoim składzie zawierają tzw. suche oleje. W tym przypadku oleje wykazują często działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, seboregulujące.

W sklepie internetowym Topestetic na stronie https://www.topestetic.pl/olejek-na-tradzik możemy znaleźć olejki, które idealnie sprawdzą się do demakijażu każdego rodzaju skóry, w tym cer trądzikowych. Takie olejki pod wpływem wody emulgują i pozwalają zmyć ze skóry zanieczyszczenia, nadmiar sebum, czy pozostałości makijażu. Możemy tam również olejki, które jako dodatek w pielęgnacji będą działać przeciwzapalnie, regulująco, czy regenerująco skórę trądzikową.

Cery trądzikowe bardzo dobrze tolerują formuły żelowe, które szybko się wchłaniają w skórę, nie pozostawiając tłustej powłoki. Dodatkowo często wzbogacone są o składniki, które będa łagodzić zmiany zapalne na skórze. Szukając żelu na trądzik, zachęcamy, aby odwiedzić stronę https://www.topestetic.pl/zel-na-tradzik, gdzie mamy szeroki wybór kosmetyków w zależności od naszych preferencji.

Pielęgnacja skóry trądzikowej nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też w sklepie Topestetic możemy sięgnąć po pomoc kosmetologów, którzy indywidualnie dopasowują pielęgnację, uwzględniając nasze preferencje oraz potrzeby skóry. Jest to idealne rozwiązanie, gdy sami nie potrafimy dobrać odpowiednich dla siebie kosmetyków.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama