reklama

Ubezpiecz samochód – kalkulator OC AC to gwarancja najniższej ceny!

Opublikowano: 21 wrzesień 2023, 15:58 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego posiadacza. Porównanie ofert zapewnia dostęp do OC w najkorzystniejszej cenie. Kalkulację najwygodniej wykonasz w porównywarce ubezpieczeń. W 3 minuty możesz zaoszczędzić na tankowanie auta do pełna!

Jak uzyskać najtańsze OC? Sprawdź, jakich danych potrzebujesz na stronie: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/ i wykonaj szybką kalkulację. Porównaj oferty i zachowaj nawet do kilkuset złotych!

Internetowa porównywarka – szeroki wybór ofert

Porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych oferuje oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu, który jest nieraz cenniejszy. Cenę polisy OC możesz obliczyć u ubezpieczyciela. Wymaga to wizyty w oddziale lub u agenta (często po uprzednim umówieniu), albo odwiedzenia wielu stron internetowych poszczególnych towarzystw w celu wypełnienia kilku formularzy, które różnią się nie tyle wyglądem, ale również niezbędnymi informacjami. To wszystko wydłuża proces wyboru polisy!

reklama


Nie prościej wejść na porównywarkę ubezpieczeń, wypełnić jednolity formularz i uzyskać wszystkie oferty za jednym razem? Odwiedź adres: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ i przekonaj się sam, jak możesz oszczędzić na OC!

Kalkulator OC AC – jak działa?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest unormowane prawnie. Jej kształt reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacz to, że każde OC w Polsce ma taki sam zakres. Różni się tylko ceną. Ale skąd biorą się te często niemałe różnice w cenie?

Towarzystwa obliczają ceny polis OC w odmienny sposób. Zakłady ubezpieczeń, bazując na danych na temat pojazdu, kierowcy i historii ubezpieczenia, kalkulują, jakie jest prawdopodobieństwo spowodowania kolizji i na tej podstawie ustalają stawkę OC. Czerpią dane z własnych narzędzi oceny ryzyka ubezpieczeniowego, ale również z zewnętrznych systemów.

eSCOR – co to jest?

Ubezpieczyciele zrzeszeni przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjmym (UFG) korzystają z bazy danych eSCOR, czyli Elektronicznego System Centralnej Oceny Ryzyka. To narzędzie opracowane przez fundusz, które umożliwia wygenerowanie raportu oceny dla konkretnej osoby na podstawie jej przeszłości (okres ubezpieczenia, przerwy, szkody czy zniżki) oraz dla kierowców posiadaczy pojazdów z tej samej grupy (dane wiekowo-demograficzne). W drugim przypadku wynik opiera się na podstawie dotychczasowych doświadczeń innych kierowców.

Tanie OC – od czego zależy?

Niedrogie ubezpieczenie obowiązkowe to marzenie niejednego właściciela pojazdu. Teraz przyjrzymy się, jak można uzyskać tańsze OC samochodu.

 

  • Zniżki na OC

Zastanawiasz się, jak uzyskać tańszą polisę obowiązkową na samochód. Niedrogie OC to przeważnie zasługa zniżek na zakup ubezpieczenia. Rekordziści mają do 70% rabatu! Jak to zebrać? Zniżki przyznawane są bezszkodową jazdę – już po pierwszym roku ubezpieczyciele przyznają 10%, a w kolejnych 6 latach można uzyskać maksymalny rabat. Szkoda automatycznie eliminuje wszystkie zebrane zniżki i dodatkowo obciąża posiadacza zwyżką na zakup ubezpieczenia w kolejnym roku.

 

  • Mandaty i punkty karne

Od 17 czerwca 2022 roku polscy ubezpieczyciele mają wgląd w historię wykroczeń drogowych właścicieli aut. Towarzystwa przy wyliczaniu składki mogą uwzględnić m.in. liczbę punktów karnych, które uzbierał na swoim koncie kierowca. Towarzystwa patrzą szczególnie nieprzychylnym okiem na piratów drogowych, którzy nagminnie przekraczają prędkość albo wsiadają za kierownicę po alkoholu. Uzależnienie cen od karalności kierowców ma zróżnicować ceny ubezpieczeń u kierowców bezszkodowych, którzy nie respektują przepisów drogowych.

 

  • Ciągłość ubezpieczenia

Towarzystwa przy wyliczaniu składki patrzą także na ciągłość ubezpieczenia. Pojazd oczywiście musi być ubezpieczony bez przerw, gdyż grożą za to wysokie kary z UFG (od lipca 2023 nawet do 7200 zł). Właściciel może jednak pozbyć się pojazdu, sprzedając go lub podarowując komuś innemu i przez jakiś czas nie mieć żadnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Nawet rok przerwy w ubezpieczeniu może zniwelować wcześniej wypracowane zniżki.

 

  • Współwłasność

Sposobem na szybkie uzyskanie zniżek jest ustanowienie współwłasności pojazdu z doświadczonym kierowcą. Takie rozwiązanie ma plus, gdyż ulga starszego stażem współwłaściciela może zniwelować zwyżkę w przypadku młodego kierowcy i wyrównać cenę obowiązkowej polisy samochodu. Niesie ze sobą jednak ryzyko, gdyż spowodowanie szkody przez jednego ze współwłaścicieli wpływa na wyższą składkę OC w kolejnym roku.

 

  • Pojazd o określonych parametrach

Nie jest tajemnicą, że ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą na pojazdy małolitrażowe. Duże auta z silnikami o znacznej pojemności i wielkiej mocy są w stanie wyrządzić większe szkody w wypadku. Z tego względu młodzi kierowcy, którzy nie chcą przepłacać za OC powinni wybierać auta miejskie z niewielkimi jednostkami napędowymi (najlepiej o pojemności skokowej 1,0–1,2 l). Powinien być to samochód kilkunastoletni, gdyż pojazdy starsze niż 15–20 lat są z reguły są droższe w ubezpieczeniu. Towarzystwa zdają sobie sprawę, że z wiekiem (oraz z przebiegiem) rośnie awaryjność wiekowych pojazdu, a także ryzyko udziału w kolizji.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama