reklama

Dywaniki łazienkowe a higiena: jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację dywaników łazienkowych?

Opublikowano: 23 marzec 2023, 17:47 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wyjście z wanny lub spod prysznica na zimne płytki nie należy do przyjemnych doznań. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się dywanik łazienkowy, który chłonie wodę oraz cechuje się przyjemnym w dotyku materiałem. Jak należy dbać o dywaniki łazienkowe, aby komfortowo i z zachowaniem zasad higieny z nich korzystać?

Dywanik łazienkowy — jak często go czyścić?

Ciepło i wilgoć sprawiają, iż bakterie rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Takie warunki panują w dywanikach łazienkowych. Co więcej, śmiało można rzec, iż jest to doskonała kraina także dla grzybów i pleśni. Aby zadbać o higienę, zaleca się prać taki dywanik łazienkowy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Częstotliwość prania takiego akcesorium kąpielowego jest też uzależniona od gospodarstwa domowego. Inaczej będzie to miało miejsce w przypadku kawalera, a inaczej w przypadku rodziny z dwójką lub trójką dzieci.

Pranie ręczne czy pralka?

Niemal każdy dywanik łazienkowy ma doszytą w jednym z rogów u spodu metkę, na której znajdują się informacje o metodzie czyszczenia. Przeważnie dywaniki łazienkowe, które są wykonane z materiału, można prać w temperaturze 40 stopni. Do prania nie można dodawać octu, wybielaczy, jak i również mocnych środków piorących. Biorąc pod uwagę antypoślizgowe powierzchnie, dywanik łazienkowy należy suszyć na powietrzu bez zastosowania w całym tym procesie grzejników.

reklama


W przypadku mocniejszych zabrudzeń zaleca się ręczne usuwanie plam. Zastosowanie wysokiej temperatury podczas prania dywaników lub żrących środków czystości może przyczynić się do zniszczenia struktury, lub odbarwienia materiału.

Czym skutkuje brak dbałości o dywaniki łazienkowe?

Przede wszystkim należy mieć na względzie estetykę zarówno samego pomieszczenia, jak i również samego dywanika. Nie po to wydaje się na nie pieniądze, aby odstraszały gości. To jeden z bazowych aspektów z jednak z medycznego punktu widzenia, nie jest on najistotniejszy. Stale przemoczone i zabrudzone dywaniki łazienkowe, to doskonała pożywka dla roztoczy, bakterii oraz toksycznych grzybów. Co więcej, w tego typu akcesoriach łazienkowych nieustannie zostawia się fragmenty naskórka, które nie są zbytnio zachęcające do korzystania z tego materiału. Tak więc, w trosce o higienę i komfort użytkowania, jak i o estetykę pomieszczenia, warto zadbać o właściwą pielęgnację dywanika łazienkowego.

Materiał partnera

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama