reklama

Wielkanocne dania regionalne - odkryj smaki z różnych zakątków Polski i zainspiruj się!

Opublikowano: 21 marzec 2023, 13:49 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W każdym zakątku Polski możemy dostrzec wielkanocne dania regionalne. W zależności od tradycji ich symbolika i smaki się różnią. Część z nich przeszła już do regularnego jadłospisu wszystkich Polaków, niektóre nadal są regionalną dobrocią. Na jakie potrawy warto postawić i wprowadzić je w menu na Wielkanoc?

Pyszne potrawy i wypieki wielkanocne - kiedy zrobić zakupy?

Święta wielkanocne oraz bożonarodzeniowe kojarzą nam się z pysznymi daniami. Zakupy najlepiej zaplanować oraz zrobić trochę wcześniej, aby nie wpaść w ten największe kolejki. Wyborne mięsa, wędliny, pasztety i kiełbasy możesz najlepiej zamówić w sklepie Hańderek - Zakład Przetwórstwa Mięsnego.

 

reklama


Każdy region Polski słynie z innych potraw wielkanocnych. Zdarza się, że niektóre się powielają, lecz pod inną nazwą. Zaś część z nich w ogóle nie jest powszechnie znana. Są smakosze, których interesują takie tematy. W dobie internetu możemy znaleźć przepis na każdą potrawę.

Cały proces przygotowawczy dań oraz ciast jest świetnym elementem łączenia rodzin oraz wytwarzania relacji międzyludzkich. Przepisy na potrawy i wypieki nieraz przekazywane były, nawet ustnie, z pokolenia na pokolenie, np. przepis na wielkanocny żurek na zakwasie. Z roku na rok te notatki używa się do tworzenia kolejnych wyjątkowych dań. Po przygotowaniu wszystkiego można wspólnie z rodziną zasiąść przy stole, a także nacieszyć się sobą. 

pyszne potrawy i wypieki wielkanocne

Jakie potrawy wielkanocne są znane na Śląsku?

Śląsk jest znany z kilku potraw wielkanocnych. Królują tu z ciast i wypieków przede wszystkim:

  • kołocze,
  • drożdżowe baranki,
  • maślane zajączki,
  • buchty,
  • strucle,
  • babki majonezowe. 

Z kolei z dań głównych można wymienić: żur śląski z kiełbasą, ziemniakami oraz boczkiem, zieloną zupę lub sztab sztygarski. Najbardziej wyróżniającym się daniem jest rolada z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Ten pyszny obiad zjemy w różnych restauracjach nie tylko z okazji świąt. Jest tak popularne, że gości w niejednej karcie. Na Śląsku Cieszyńskim bardzo znany jest murzin wielkanocny z białą kiełbasą, który coraz większy prym wiedzie w różnych rejonach Polski. Spośród ciast natomiast na uwagę zasługuje Owocowy chlebiczek wielkanocny, czyli drożdżowe ciasto, w którego środku znajdują się: masa owoców i bakalii, w tym śliwki, orzechy, daktyle, suszone gruszki, rum oraz cytryna.

babka wielkanocna

Co z tradycyjnych dań wielkanocnych zjemy w Małopolsce?

Ze smaków wielkanocnych związanych z Małopolską na szczególne uznanie zasługują: chrzanówka lanckorońska oraz strząska. Na Podhalu w kuchni góralskiej znana jest sodra, inaczej nazywana również krzonowiną, chrzonicą lub święceliną. To nic innego jak zupa chrzanowa. Trzeba podkreślić, że u nich na stole popularne są także dania z jagnięciny.

Co zjemy wielkanocnego na Kaszubach?

Na Kaszubach tradycyjnym daniem wielkanocnym jest prażnica. Jest to jajecznica smażona na boczku, słoninie lub wędzonej rybie.  Innymi ważnymi potrawami są również: gotowana szynka, zylc, czyli galaretka wieprzowa z nóżek, wątrobianka lub salceson. Jeśli chodzi o ciasta, to do ulubionych smaków Kaszubów należą: babka oraz młodzowy kuch z kruszonką, czyli ciasto drożdżowe z kruszonką.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama