reklama

Jak pozbyć się pyłków i roztoczy w swoim domu? Praktyczne porady.

Opublikowano: 07 marzec 2023, 17:10 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Alergeny roztoczy i pyłki roślin są nie tylko prawdziwym utrapieniem dla alergików, ale i stanowią realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. Profilaktyka alergii opiera się na kontroli stężenia alergenów w domach i choć większość metod polega na praniu i czyszczeniu, rekomendowane jest również stosowanie oczyszczaczy powietrza oraz preparatów agregujących i wiążących uczulające cząstki z podłożem.

Alergeny roztoczy

Alergię na roztocze kurzu domowego ma nawet 0,25% populacji Polski, co związane jest z klimatem naszej części Europy. Alergeny tych pajęczaków wywołują astmę i alergiczny nieżyt nosa. Alergia na roztocza jest całoroczna, choć obserwuje się zaostrzenie w okresie jesiennym. 

Siedliska roztoczy 

Najlepsze warunki do życia roztocze znajdują w miejscu snu człowieka, a więc najwięcej ich jest w łóżku, materacach, kanapach, pościeli i kocach. Doskonałym rezerwuarem są też meble tapicerowane, dywany i kurz podłogowy. Trzykrotnie więcej roztoczy mieszka w domach na wsi, niż w mieszkaniach w mieście. Aby pozbyć się roztoczy z pomieszczeń trzeba sprawić, że ich warunki życia ulegną gwałtownemu pogorszeniu.

reklama


Pyłki roślin 

Pyłki roślin, ale i zarodniki grzybów, są przyczyną schorzeń o podłożu alergicznym, dotykających dzieci i dorosłych. Powietrze naszego klimatu zawiera największe stężenie pyłków od końca stycznia do października. Najczęściej uczulają pyłki traw, brzozy i bylicy. Pyłki roślin do mieszkania dostają się przez otwarte okna, na ubraniach domowników lub sierści zwierząt towarzyszących. Najlepszym sposobem ograniczenia ich działania jest szczelne zamykanie okien w okresie nasilonego pylenia, zmiana odzieży i oczyszczanie ciała, przede wszystkim włosów. 

Jak poprawnie czyścić dom?

Dom alergika powinien być regularnie sprzątany , głównie przy użyciu wilgotnych szmatek, wychwytujących pył i ograniczających jego rozprzestrzenianie. Odkurzacze powinny posiadać filtr HEPA, eliminujące alergeny z podłoża i uniemożliwiające ich ponowne rozprzestrzenienie. Czyszczenie podłóg również powinno odbywać się na mokro, aby pozbyć się kurzu i związać go wilgocią. 

Materace, poduszki, kołdry i pościel są głównym miejscem bytowania roztoczy, dlatego szczególną uwagę należy przykładać do ich zabezpieczenia. Oprócz cotygodniowego prania pościeli w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, należy zabezpieczyć poduszki i materace pokrowcami przeciw roztoczom. 

Walka z wilgocią 

Bardzo istotnym aspektem walki z roztoczami jest zmniejszanie wilgotności względnej panującej w pomieszczeniach. Można to osiągnąć m.in. poprzez stosowanie pochłaniaczy wilgoci, klimatyzacji, wentylatorów, ograniczeniu liczby roślin doniczkowych, usuwaniu pleśni, używaniu monitorów wilgotności. Należy pamiętać o wietrzeniu, ale nie w czasie intensywnego pylenia roślin.

Oczyszczanie powietrza 

Oprócz tradycyjnego prania i czyszczenia, pomocne w walce z roztoczami i pyłkami okazuje się stosowanie oczyszczaczy powietrza, jak np. oczyszczacz powietrza Dyson. Urządzenia te eliminują alergeny domowe, unoszące się w powietrzu, dzięki czemu łagodzą objawy alergii. Oczyszczacze powietrza są doskonałym uzupełnieniem technik czyszczenia mieszkania z alergenów. Część modeli posiada również funkcje pozwalające na usuwanie bakterii i wirusów.

Meble i zasłony 

Walka z roztoczami może wymagać rezygnacji z mebli tapicerowanych i zasłon. Rekomendowane są żaluzje i rolety, łatwiejsze w czyszczeniu. Można także wykorzystywać materace z materiałów zmniejszających komfort życia roztoczy.

Eliminacja roztoczy z otoczenia jest trudnym zadaniem, bo wymaga nie tylko stosowania metod oczyszczania domu, ale też zmian parametrów otoczenia, szczególnie wilgotności względnej panującej w pomieszczeniach. Stężenie pyłków jest łatwiej kontrolować, choć bezwzględna walka z tymi mikro przeciwnikami wymaga również stosowania kilku metod równocześnie. 

 


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama