reklama

Ocena kredytowa w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 27 luty 2023, 08:16 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Dzisiejszy artykuł adresowany jest dla Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Pomimo powrotu do kraju w ostatnich latach, wielu z nich nadal mieszka za granicą i z pewnością odrobina wiedzy ekonomicznej im się przyda. W artykule przyjrzymy się pojęciu zdolności kredytowej i podpowiemy, co robić, aby ją zwiększyć.

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowego pojęcia, jakim jest zdolność kredytowa. 

Co to jest zdolność kredytowa?

reklama


Ocena, czy zdolność kredytowa to trzycyfrowy numer, który wskazuje, jak wiarygodny jesteś w pożyczaniu i spłacaniu pieniędzy. Informacja ta przydaje się bankom i firmom pożyczającym pieniądze, ponieważ umożliwia im oszacowanie ryzyka i wyeliminowanie potencjalnie nierzetelnych płatników.

W Wielkiej Brytanii istnieją 3 główne agencje informacji kredytowej (CRA): Experian, Equifax i TransUnion. Agencje te bezpiecznie przechowują dane o Twojej historii finansowej - znane jako raport kredytowy - i wykorzystują je do generowania oceny kredytowej.

Każda agencja ma swój własny system oceny, więc Twoja ocena kredytowa może się nieco różnić w zależności od tego, którą agencję wybierzesz. Jednak prawdopodobnie okaże się, że we wszystkich agencjach należysz do tej samej kategorii. 

Sprawdzenie raportu kredytowego w agencji ratingowej jest bezpłatne i nie ma wpływu na Twoją ocenę kredytową. Więcej informacji na ten temat odnajdziesz w artykule historia kredytowa w UK.

Dlaczego Twój wynik kredytowy jest ważny?

Jeśli ubiegasz się o pożyczkę, kredytodawcy sprawdzą Twoją ocenę kredytową przed podjęciem decyzji o zaakceptowaniu wniosku. Może to również pomóc im w podjęciu decyzji o wysokości oferty.

Dobry wynik może pomóc Ci w uzyskaniu akceptacji dla kart kredytowych, pożyczek i kredytów hipotecznych, podczas gdy słaby wynik może uniemożliwić Ci uzyskanie akceptacji. 

Jeśli masz słabą ocenę kredytową, może się okazać, że zaoferowano Ci wyższą stopę procentową. Może to również wpłynąć na inne rodzaje umów kredytowych, takie jak plany telefonii komórkowej.

Jak oblicza się punktację kredytową?

Twoja ocena kredytowa jest obliczana przy użyciu systemu punktowego, na podstawie tego, co znajduje się w Twoim raporcie kredytowym, który odzwierciedla sposób, w jaki zarządzałeś swoimi długami i rachunkami w przeszłości. 

Na przykład, jeśli zawsze płaciłeś rachunki na czas, będzie to miało pozytywny wpływ na Twoją ocenę. Natomiast historia braku lub spóźnionych płatności miałaby negatywny wpływ. 

Jeśli nigdy wcześniej nie pożyczałeś pieniędzy, pożyczkodawcom trudno jest ocenić ryzyko związane z udzieleniem Ci pożyczki, a Twoja ocena kredytowa będzie to odzwierciedlać.

Jak poprawić ocenę kredytową w UK?

  1. Jeżeli jest taka możliwość, zacznij płacić niektóre rachunki (np. prąd, gaz, woda, internet, podatek miejski Council Tax) za pośrednictwem płatności direct debit. Niektóre agencje kredytowe na wyspach (np. Experian) śledzą również dodatkowe płatności, takie jak Netflix
  2. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany jako wyborca, to odwiedź stronę Register to vote i się zarejestruj. Jeśli w późniejszym czasie się przeprowadzisz, skontaktuj się z lokalnym Council i poinformuj o zmianie adresu. Nie zapomnij poinformować o zmianie adresu swojego banku i pracodawcy.
  3. Odczekaj 12 miesięcy po przyjeździe i wystąp o kartę kredytową, którą łatwo dostać. Niektóre firmy podadzą nam informacje jeszcze przed wystąpieniem o kartę, jakie mamy szanse na jej uzyskanie. Poszukaj w internecie najlepszych ofert i wybierz najlepszą kartę kredytową.

Mam nadzieję, że te informacje się przydadzą i pomogą w zarządzaniu finansami osobistymi w UK. Więcej pomysłów dotyczących oszczędzania i zarabiania w UK uzyskacie na naszym blogu smartroman.co.uk, również w języku rumuńskim. 

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama