reklama

Książki o ptakach nie tylko dla ornitologów - jakie tytuły warto przeczytać?

Opublikowano: 30 sierpień 2022, 13:42 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Nie tylko w dzikich ostępach, ale na wsiach, a nawet w środku gwarnych miast – ptaki są wszędzie. Są częścią dzikiej przyrody, która nauczyła się koegzystencji z człowiekiem. Jednak to często człowiek właśnie jest dla nich największym zagrożeniem. Ptaki są fascynującymi istotami, wdzięczne, hałaśliwe, odgrywają niezwykłą rolę w ekosystemie. Leksykony przyrodnicze pomagają zrozumieć świat, uczą rozpoznawania gatunków i pokazują, w jaki sposób możemy wspólnymi siłami je ochronić.

Leksykony dla młodych odkrywców przyrody

Dzieci mają niezwykle chłonne umysły. Jeśli od najmłodszych lat zaszczepimy w nich chęć zgłębiania tajemnic przyrody damy im narzędzie do rozwiewania nudy, a jednocześnie obudzimy w nich miłość do świata. Książki o ptakach pomogą im nauczyć się rozpoznawać gatunki ptaków, które codziennie widują za oknem.

Godną polecenia lekturą jest książka Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania autorstwa Catherine Brereton. Wiele barwnych ilustracji oraz dokładne opisy ptaków i ich naturalnego środowiska pozwolą najmłodszym odkryć niezwykły świat ptaków i ich tajemnic. Aby jeszcze bardziej pobudzić dziecko do aktywnego odkrywania ptaków, Eve Herrmann stworzyła książkę Ptaki. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Akademia mądrego dziecka. Poza opisami ptaków umożliwiającymi rozpoznawanie gatunków w książce zawarte są liczne zadania, które sprawią, że dziecko wyruszy na poszukiwanie ptasich tajemnic i utrwali zdobytą wiedzę na ich temat.

reklama


Ptaki to także niezwykłe piękno, kolory i wzory, które dzieci mogą odkryć w książce Ptaki i ich pióra Britty Teckentrup. Barwny przewodnik po uroku tkwiącym w ptasim upierzeniu jest jedną z propozycji, które zostały docenione na targach książek dla dzieci i zyskała niezwykłe uznanie krytyków.

Tajemnice ptaków na wyciągnięcie ręki

W świecie, w którym nie ma czasu na wytchnienie, czasami, aby nie zwariować, trzeba sięgnąć do pierwotnego piękna. Birdwatching jest zyskująca na popularności obserwacją ptaków w ich naturalnym środowisku, połączoną z pasją fotografii. Przewodnikiem po tajnikach tego rozwijającego i relaksującego hobby może stać się książka Ptaki w mieście, czyli birdwatching po polsku Michała Kaczorowskiego. Pośród wielu ilustracji znaleźć w niej można porady dotyczące tego, w jakich miejscach i kiedy najlepiej jest obserwować ptaki, oraz jak do nich podejść nie zakłócając ich spokoju.

Ptaki Polski Dominika Marchowskiego są atlasem ptaków występujących na terenie naszego kraju. Pełne opisy gatunków poparte zdjęciami oraz informacjami o ich naturalnych siedliskach stanowią materiał do wzbogacenia swojej wiedzy na temat polskiej przyrody. Dla tych, którzy poza rodzimymi gatunkami chcieliby poznać ptaki zamieszkujące inne rejony, Encyklopedia ptaków świata Davida Aldertona będzie lekturą obowiązkową, pełną zdjęć i opisów siedlisk ptaków zamieszkujących najodleglejsze zakątki świata.

Ptaki są jednym z wielu darów natury. Stworzone jako wypełnienie ekosystemu, w którym żyją, znajdują się na wielu szczeblach łańcucha pokarmowego. Dla ludzi pozostają źródłem inspiracji, pasji raz pozwalają znaleźć odskocznie od ciężaru codzienności. Ich lekkość, zwinność i chęć życia sprawiają, że obserwacja tych stworzeń może stać się prawdziwym hobby.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama