reklama
reklama
reklama

Dieta IF (intermittent fasting) — co to za dieta?

Opublikowano: 28 lipiec 2022, 12:10 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Chcesz dowiedzieć się więcej o diecie IF, czyli intermittent fasting? Ta metoda odżywiania została przyjęta przez liczne gwiazdy i firmy, w tym: Beyonce i Jay Z, Hugh Jackman, Adriana Lima, Megan Fox. Więc jeśli dieta IF jest tak dobra dla ciebie, dlaczego pozostaje stosunkowo mało znana i jakie są niektóre z zagrożeń z nią związanych?

Na czym polega dieta IF

Dieta IF jest planem odchudzania, który obejmuje post przez cały dzień lub jego część. Pomysł jest taki, że poprzez zmniejszenie ilości jedzenia, można schudnąć łatwiej.

Post jest już od wieków, ale dopiero niedawno stał się popularny wśród osób chcących schudnąć. Znany jest również jako post przerywany (IF) lub jedzenie ograniczone w czasie (TRF).

reklama


IF DIET obejmuje okres postu trwający 16 godzin, po którym następuje 8 godzin, gdzie możemy jeść posiłki.

Jak działa IF?

Istnieją różne sposoby na IF, ale ogólnie rzecz biorąc, oznacza to jedzenie w określonym oknie czasowym w ciągu dnia, a następnie nie jeść ponownie do późniejszego dnia (lub czasami następnego dnia).

Jeśli stosujesz ten rodzaj planu, twoje posiłki powinny być zdrowymi, zbilansowanymi posiłkami, które zawierają białka, tłuszcze i węglowodany. Powinieneś również odpowiednio się nawadniać, aby twoje ciało nie było odwodnione.

Dlaczego warto wybrać dietę IF?

IF to popularna dieta, ale i kontrowersyjna. Dieta istnieje od dziesięcioleci i istnieje wiele badań, które pokazują, że może być skuteczna w utracie wagi. Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się co do tego, jak działa IF - a nawet czy w ogóle działa.

Rozmawialiśmy z kilkoma ekspertami o tym, dlaczego IF jest tak popularna i co nauka mówi o jej skuteczności.

Dlaczego warto wybrać dietę IF?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają dietę IF, w tym:

  • aby schudnąć, ponieważ wierzą, że pomoże im to jeść mniej, a zatem schudnąć;
  • aby poprawić swoje zdrowie, ponieważ wierzą, że zmniejszy to ich ryzyko wystąpienia niektórych chorób;
  • aby poprawić sprawność umysłową, dając swojemu mózgowi przerwę od ciągłego bombardowania przez jedzenie (uważa się, że może to pozwolić nam myśleć wyraźniej).

Kiedy nie należy stosować IF?

Intermittent fasting nie jest odpowiedni dla każdego. Osoby z cukrzycą powinny go unikać, ze względu na ryzyko hipoglikemii. Jeśli masz cukrzycę, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, zanim spróbujesz IF.

IF może być trudne, jeśli masz zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia. Może również utrudnić kontrolowanie tych problemów, ponieważ zachęca do ograniczania jedzenia i obsesji na punkcie wyborów żywieniowych (patrz nasz rozdział o zaburzeniach odżywiania). Jeśli masz zaburzenia odżywiania i rozważasz wypróbowanie IF, porozmawiaj najpierw ze swoim lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego.

Dieta IF efekty

Ważne jest, aby pamiętać, że żaden program utraty wagi nie będzie działał z dnia na dzień. Jeśli zaczynasz jako początkujący, może to zająć trochę czasu, zanim zobaczysz kiedy daje dieta if efekty. Średnio po 2-3 miesiącach widać już pierwsze efekty stosowania takiej diety, jednak jest to zależne od różnych czynników.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
reklama