reklama
reklama
reklama

Ubezpieczenie OC na raty ? sprawdź, czy się opłaca!

Opublikowano: 21 sierpień 2020, 13:04 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, o którym nie mogą zapominać właściciele pojazdów mechanicznych. Polisa pokrywa koszty wynikające z ewentualnych wypadków czy kolizji, dlatego zawsze powinna być aktualna. Wykupienie OC wiąże się jednak ze stosunkowo dużym wydatkiem, na który część kierowców nie może sobie pozwolić. Rozwiązaniem dla nich jest ubezpieczenie samochodu na raty. Sprawdź, czy warto się na to zdecydować.

Polisa OC ? czy można ją rozłożyć na raty?

Znalezienie odpowiedniego OC bywa dla kierowców nie lada wyzwaniem. Dla wielu z nich cena ubezpieczenia bywa zaporowa, dlatego świadomie decydują się oni na jazdę bez aktualnej polisy. Jest to nie tylko niebezpieczne i nieodpowiedzialne, ale też naraża na konsekwencje karne oraz wysokie koszty w razie, gdyby doszło do wypadku. Pomocny w wybraniu pakietu ochrony jest kalkulator ubezpieczenia OC, który wyszukuje najatrakcyjniejsze i najtańsze oferty.

reklama


Ubezpieczenie OC płaci się raz w roku. Wielu ubezpieczycieli oferuje z czasem zniżki za bezszkodową jazdę czy lojalność. Nie mogą na nie jednak zwykle liczyć najmłodsi kierowcy czy osoby, które chociażby spowodowały kolizję. Oznacza to, że nawet w przypadku korzystnej ceny samej polisy, jednorazowy wydatek sporej sumy, będzie stanowił nadwyrężenie dla domowego budżetu. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą swoim klientom naprzeciw, oferując ubezpieczenie OC na raty.

Ilość rat zależy od wybranej firmy. Niektórzy oferują rozłożenie kosztów na 2 czy 4 części, inni wprowadzają OC na wzór abonamentu ? składki odprowadzane są wówczas co miesiąc. Finalna cena usługi będzie uzależniona także od tego, czy zdecydujemy się jedynie na polisę OC, a może sięgniemy po pakiet OC+AC lub inne formy ubezpieczenia. Spłacanie OC w ratach bywa wygodne, jednak nie należy zapominać o tym, że musi być też korzystne dla firm ubezpieczeniowych. Oznacza to podniesienie składowych wpłat. Czy polisa OC na raty w ogóle się więc opłaca?

obraz 2

Raty OC ? wygoda czy strata pieniędzy?

Właściciele pojazdów muszą zdawać sobie sprawę z tego, że finalnie koszt ubezpieczenia na raty będzie wyższy od jednorazowej opłaty za polisę. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie przynosi korzyści. Rzecz ma się podobnie, jak chociażby w przypadku kupowania na raty sprzętu elektronicznego. Rozłożenie kosztów w czasie pozwala na mniejsze obciążenie konta, a jednocześnie zapewnia aktualność usługi. W kontekście polisy OC płatność w ratach jest łagodniejsza dla kieszeni, a wciąż zapewnia pełną ochronę w razie kolizji czy wypadku. Nawet, jeśli kierowca zapomni o uiszczeniu opłaty za którąś z rat, nie zostanie pozbawiony ubezpieczenia. Będzie musiał jednak liczyć się z naliczeniem odsetek czy przekazaniem sprawy do windykacji.

To, czy wykupienie OC w ratach okaże się opłacalne, wynika z warunków oferty. Ceny OC potrafią różnić się nawet o kilkaset złotych, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie inaczej jest w przypadku OC na raty. Porównując propozycje różnych firm, np. za pomocą kalkulatora OC, można znaleźć nawet taką opcję, która finalnie okaże się droższa jedynie o kilkadziesiąt złotych. Należy przy tym pamiętać, że im większa ilość rat, tym wyższe koszty.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama