Nietypowa lekcja o klimacie w KLO

Opublikowano: 16 listopad 2019, 09:27 Kategoria Rozmaitości
KLO

To była lekcja o zmieniającym się klimacie i konsekwencjach tych zmian. O zagrożonych gatunkach i o tym, że człowiek jest jednym z nich. I wreszcie o tym, co młode pokolenie może zrobić, żeby powstrzymać niebezpieczne trendy. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Mirosławem Proppe, prezesem fundacji WWF w Polsce.

-  My dzisiaj będziemy w klimacie klimatu. A konkretniej w klimacie niebezpiecznych zmian, które mogą zagrozić naszej cywiliazji. Nie jesteście ekspertami ani od sparw klimatu, ani od spraw ekologii, ale macie być młodzieżą świadomą zagrożeń i macie prawo walczyć o swoją lepszą przyszłość, a żeby o nią walczyć musicie być wyposażeni w rzetelną wiedzę - mówiła, zapowiadając spotkanie Małgorzata Kargol, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie. Działalność WWF przybliżyła na początek swoim kolegom Julia Zając, wspominając także o tym, że społeczność KLO od dawna angażuje się w proekologiczne inicjatywy - między innymi w eliminację jednorazowych opakowań w szkole.

 

- Zużywamy ten świat szybciej niż jest on w stanie się odnawiać - przekonywał Mirosław Proppe, prezes fundacji WWF w Polsce, podkreślając, że już w latach 70. ubiegłego stulecia przekroczyliśmy próg samoodnawiania się planety. W tej chwili 75 proc. globu jest zmienione i zdegradowane przez człowieka. Podczas spotkania gość opowiadał społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego o obecnej kodycji świata, zagrożeniach wynikających z działań człowieka - szczególnie z rozwijąjącej się gospodarki, ingerencji w naturalne środowisko, zanieszczyczeń powietrza. Dużo miejsca poświęcono sprawie ocieplenie klimatu i konsekwencjach tego zjawiska.

- Nie ma w tej chwili miejsca na świecie, które się ochładza.(...) To nie jest o tym, że będziemy mieć u nas ciepłe lato i pomarańcze, tylko o tym, że nie będziemy mieć marchewki i pietruszki, bo warzywa korzeniowe potrzebują wody - wyjaśniał prezes WWF.

Mirosław Proppe przedstawił młodzieży także kierunki działań, które mogą zatrzymać niebezpieczne dla Ziemi procesy, cele i zadania, które powinno realizować społeczeństwo całego świata. Podkreślał także, jak wiele jest w rękach młodzieży - od małych działań każdego dnia po wywieranie presji na starszym pokoleniu, szczególnie na osobach sprawujących władzę. Był także czas na pytania - między innymi o energię atomową, program "Czyste powietrze" i kondycję tygrysów uratowanych na polsko-białoruskiej granicy.

jd

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież